MUZYKA KL. 6 Z dziejów muzyki – barok. Jan Sebastian Bach.
xenia10010
Created on May 8, 2021
More creations to inspire you
VALENTINE'S DAY PRESENTATION
Presentation
WOLF ACADEMY
Presentation
EXPLLORING SPACE
Presentation
UNCOVERING REALITY
Presentation
SPRING HAS SPRUNG!
Presentation
THE OCEAN'S DEPTHS
Presentation
2021 TRENDING COLORS
Presentation
Transcript
Przedmiot: muzyka Klasa: VI SP Temat: Z dziejów muzyki – barok. Jan Sebastian Bach.
opera.
polifonii.
Od XVII w. do połowy XVIII stulecia trwała epoka nazywana barokiem. Kompozytorzy tworzyli wówczas kunsztowną i ozdobną muzykę zgodnie z zasadami Określa się tak wielogłos, w którym każdy głos wykonuje niezależną melodię, współbrzmiącą jednak z pozostałymi melodiami. Przykładem utworu polifonicznego jest kanon, który poznaliście w klasie piątej. W baroku powstała także nowa forma wokalno-instrumentalna – Najpopularniejszymi instrumentami epoki były organy, klawesyn i skrzypce.
Zaśpiewaj piosenkę Zbigniewa Wodeckiego „Zacznij od Bacha”
Jana Sebastiana Bacha -
Za najwybitniejszego przedstawiciela muzykibaroku uważa się niemieckiego kompozytora i instrumentalistężyjącego w latach 1685-1750. Bach był mistrzem organów. Biegle grał także na innych instrumentach, m.in. na klawesynie,skrzypcach i altówce. Ponadto słynął z tego, że znakomicie akompaniował i improwizował.Uważał, że najdoskonalszym rodzajem muzyki jest polifonia. Kompozytor tworzył dzieła wokalno-instrumentalne na głosy solowe, chór i orkiestrę, m.in. kantaty, pasje, oratoria i msze. Wśród jego licznych utworów instrumentalnych są koncerty, fugi i suity.
Zaśpiewaj kanon „Piękna gama”
Fuga
to polifoniczna forma muzyczna, która składa się z co najmniej 2 głosów. Najpierw jeden z nich wykonuje główną melodię utworu zwaną tematem. Następnie pozostałe głosy powtarzają temat i wprowadzają do niego różne modyfikacje. Zjawisko to nosi nazwę imitacji. Wyraz fuga oznacza po włosku „ucieczka”. Nawiązuje on do „uciekania” tematu, który przenosi się z głosu do głosu. Najbardziej rozbudowane fugi mogą mieć nawet 4 odrębne tematy. Najdoskonalszy kształt artystyczny fuga osiągnęła w twórczości Jana Sebastiana Bacha. Jego ostatnie dzieło „Sztuka fugi”, zawiera zbiór utworów opartych na jednym temacie, które prezentują różne rodzaje fugi.
Do ulubionych instrumentów Jana Sebastiana Bacha należały klawesyn i organy. Klawesyn przypomina wyglądem niewielki fortepian. Należy jednak do instrumentów strunowych szarpanych. Po naciśnięciu klawiszy klawesynu uruchamia się mechanizm zaopatrzony w piórko, które szarpie struny. Klawesyn był znany od XVI w. W XVIII stuleciu został zastąpiony przez fortepian. Obecnie tego instrumentu używa się podczas wykonywania muzyki dawnej.
Zadanie 2Posłuchaj:Jan Sebastian Bach — Suita orkiestrowa h-moll, nr 2, cz. VII BadinerieNa jakim instrumencie zagrano partię solową utworu?
Zadanie 1Wstaw w kratki nazwy literowe nut widocznych na pięciolinii. Do utworzonego w ten sposób nazwiska największego kompozytora baroku dopisz odpowiednie imiona.
Zadanie 3Napisz wyjaśnienia do haseł tworzących krzyżówkę oraz do jej rozwiązania.
Zadanie 4Otocz pętlą instrumenty, na których grał Jan Sebastian Bach. Wskaż ulubiony instrument tego kompozytora.