Full screen

Share

Show pages

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Święto szkoły - Mariusz Zaruski

bwiesnerjanuszewska

Created on May 7, 2021

Święto szkoły - Mariusz Zaruski

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

ON GÓRY UKOCHAŁ I MORZE

MARIUSZ ZARUSKI

POLSKI SPOŁECZNIK, KTÓRY ŁĄCZYŁ W SWOIM ŻYCIU WIELE PASJI: KOCHAŁ MORZE I GÓRY, BYŁ NSTRUKTOREM HARCERSKIM, DZIAŁAŁ W TATRZAŃSKIM OCHOTNICZYM POGOTOWIU RATUNKOWYM, ZAŁOŻYŁ JACHT KLUB POLSKI.

1867-1941, DUMANÓW NA PODOLU - CHERSOŃ, ZSRR

patron SZKOŁy PODSTAWOWej NR 37 W BIELSKU-BIAŁEJ

CZŁOWIEK WSZECHSTRONNY

ADIUTANT GENERALNY PREZYDENTA RZECZOSPOLITEJ POLSKIEJ

GENERAŁ BRYGADY

UŁAN

INSTRUKTOR ZHP

RATOWNIK GÓRSKI

TATERNIK

ŻEGLARZ

MARYNARZ

zaruski w gali bohaterów

Info

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis autem vel

ZA SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ ORAZ WALKĘ DLA POLSKI BYŁ WIELOKROTNIE NAGRADZANY ORAZ ODZNACZANY.

WIELKIE ZASŁUGI MARIUSZA ZARUSKIEGO

WRAZ Z ŻONĄ MARIUSZ ZARUSKI ZAMIESZKAŁ W ZAKOPANEM W WILLI "KRYWAŃ" . ZAJĄŁ SIĘ NARCIARSTWEM, BYŁ GROTOŁAZEM, POŚWIĘCIŁ SIĘ ZAŁOŻENIU TATRZAŃSKIEGO OCHOTNICZEGO POGOTOWIA RATUNKOWEGO, BY NIEŚĆ POMOC LUDZIOM POSZKODOWANYM W GÓRACH.

mariusz zaruski i góry

Info

NARCIARSKA MODA Z CZASÓW NASZEGO PATRONA I DZIŚ

ZARUSKI I UKOCHANE NARTY

" Opowieść" Jak w puszczy dwa niedźwiedzie, zgłodniałe i wściekłe,Porwaliśmy się z morzem wzajemnie za bary,I może nigdy jeszcze, jak świat ten jest stary,Nie grzmiały boje sroższe i bardziej zaciekłe. Okropne było morze w swym dzikim szaleństwie:Potopem się rzucało na piersi okrętu,To znowu go za włosy chwytało z odmętu,Lubując się w niedoli i naszym męczeństwie. I myśmy broniąc życia walczyli rozpacznieOstatkiem mocy naszej, ostatkiem nadziei,Aż wreszcie z wolna stygnąć zaczęło w nas męstwo.... Lecz morze już natenczas ze wstydem, nieznacznieSwe fale jęło cofać z wichrowej zawiei ---Gdy myśmy jeszcze trwali.... ZWYCIĘSTWO, ZWYCIĘSTWO ! ! !

" Żegluga "Więcej żagli ! Odwińcie z rej płótna,Niechaj maszty się kładną na fali.Choć zawieja na morzu okrutna,W górę serca ! - wyjdziemy z niej cali !Opuściliśmy brzeg bez powrotu,Więc na przebój żeglujmy w powodzi,Wszystkie siły wytężmy do lotu....Jako żywo, już Słońce tam wschodzi !Wszak widzicie tę nić purpurowąCo nad morzem się w tęczę rozbłyskaI ku sobie nas nęci i nagli....A, niech gromy nam biją nad głową,Niechaj w strzępy pękają płótniska,Bracia, męstwa ! Do żagli, do żagli !

Info

MARIUSZ ZARUSKI - POETA

Info

ZAPEWNE ŚPIEWAŁ JE NASZ PATRON.

ULUBIONE PIOSENKI ŻEGLARZY TO SZANTY.

CHWILA MUZYKI

" Chór marynarzy "Hej, czas już, czas !Kotwicę ciąg do góry,A bierz się wraz,Ochoczo zerwij sznury !Jak wicher dmie,Jak szumi fala złota !Nie dla nas, nie ---Bezczynność i tęsknota !Czy tu czy tam ---Los jeden nam :Na morze droga jedna....Hej czas już, czas,A bierz się wrazKOTWICĘ ZERWAĆ ZE DNA ! ! !

WIELKĄ PASJĄ MARIUSZA ZARUSKIEGO BYŁO ŻEGLOWANIE NA JACHTACH

Ważną częścią działalności Zaruskiego było szkolenie młodych kadr. Od 1929 roku kierował on wyszkoleniem żeglarskim w Państwowym Urzędzie Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. Wówczas został kierownikiem i głównym instruktorem ośrodka szkoleniowego w Jastarni. Pełnił tę funkcję przez trzy letnie sezony. Przez "Szkołę Zaruskiego" przeszła ogromna liczba młodych chłopców i dziewcząt – żeglarzy, studentów, harcerzy. Zaruski był również zaangażowany w rozwój harcerstwa wodnego w Polsce po I wojnie światowej. Po odzyskaniu niepodległości w Wejherowie utworzono ośrodek szkolenia harcerzy wodnych. W roku 1930 roku istniało już 26 drużyn wodniackich, skupiających 830 harcerzy. Rok później utworzono w Komendzie Głównej ZHP Kierownictwo Harcerskich Drużyn Żeglarskich, którym kierował harcmistrz Witold Bublewski. Harcerki i harcerze byli uczestnikami kursów organizowanych przez Zaruskiego. W 1934 roku harcerze zakupili statek, który nazwano "Zawisza Czarny". Brakowało im tylko kapitana. Poszukiwali człowieka doświadczonego i umiejącego pracować z młodzieżą. Taką osobą był Mariusz Zaruski, który stanowisko kapitana jachtu Głównej Kwatery Harcerzy ZHP objął 3 maja 1935. Pierwszy rejs "Zawiszy" pod dowództwem generała rozpoczął się 29 czerwca 1935 roku, a zakończył 13 sierpnia. Do sierpnia 1939 roku "Zawisza Czarny" wypłynął w 26 rejsów.

mariusz zaruski - wychowawca młodzieży

VS

NASZA SZKOŁA DUMNIE NOSI IMIĘ MARIUSZA ZARUSKIEGO

JAK OBCHODZILIŚMY ŚWIĘTO SZKOŁY I PATRONA W LATACH UBIEGŁYCH?

CHWILA WSPOMNIEŃ

KU CZCI ZARUSKIEGO W NASZEJ SZKOLE

Info

ŚWIĘTO SZKOŁY NA RÓŻNE SPOSOBY :)

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ

Next page

genially options