Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

Sprawdź czy znasz europejskie budowle ;)

Czy znasz tę budowlę?

Wieża Eiffla w Paryżu

Wieża Eiffla w Paryżu

Ciekawostki o Wieży Eiffla: - Znajduje się na Champ de Mars w Paryżu we Francji i jest jedną z najbardziej znanych budowli na świecie. - Wieża Eiffla miała zostać rozebrana w 1909 roku, jednak została ocalona ponieważ została przerobiona na gigantyczną antenę radiową. - Dziś wieża wita prawie 7 milionów ludzi rocznie, co czyni ją najczęściej odwiedzanym płatnym zabytkiem na świecie. - Jej budowa zajęła dwa lata, dwa miesiące i pięć dni – 180 lat mniej niż kolejna wielka atrakcja Paryża, Katedra Notre Dame. - Można wspiąć się na szczyt, ale jest tam 1665 stopni. Większość ludzi jedzie windą. - W chłodne dni wieża kurczy się o około 16 cm!

Czy znasz tę budowlę?

Atomium w Brukseli

Atomium to mająca 102 metry wysokości budowla znajdująca się w Brukseli, która została zbudowana pierwotnie na Expo '58, Światowe Targi w Brukseli w 1958 roku. Budowa tej struktury trwała około 18 miesięcy. Pierwotnie nie była ona zaprojektowana jako stała struktura, zupełnie tak samo, jak słynna Wieża Eiffla. Konstrukcja składa się z 9 kul - atomów, reprezentujących kształt cząsteczki żelaza powiększony 165 milionów razy. Z 9 kul sferycznych dla zwiedzających dostępnych jest 6. Każda ma dwa poziomy, dolne przeznaczone dla obsługi , oraz górne, w których znajdują się wystawy, lub jak to ma miejsce w najwyższej kuli, roztaczają się z niej panoramiczne widoki na miasto.

Czy znasz tę budowlę?

Krzywa wieża w Pizie

Wieża w Pizie zaczęła odchylać się od pionu już podczas budowy. Wina leży w źle zbudowanych fundamentach budowli oraz gliniastej glebie w miejscu, w którym stoi wieża. Od momentu budowy wieża zdążyła odchylić się od pionu o około 5 m (średnio o 1 mm rocznie).

Czy znasz tę budowlę?

Brama Brandenburska w Berlinie

Ciekawostki o Bramie Brandenburskiej-Ma 26 metrów wysokości, 65,5 metra szerokości i 11 metrów głębokości. - Składa się z pięciu przejazdów, najszerszy znajduje się na samym środku. - To jedyna spośród 18 bram miejskich Berlina, która zachowała się do czasów obecnych. - Obiekt powstał na zlecenie króla Fryderyka Wilhelma II. - Pod Bramą Brandenburską organizowane są najważniejsze uroczystości masowe w Berlinie. Jeśli wybierasz się na świętowanie Nowego Roku w stolicy Niemiec, spędzisz go najprawdopodobniej tutaj. - Zarówno po lewej, jak i prawej stronie bramy mieszczą się przybudówki. W ich wnętrzu znajdują się dwa posągi - boga Marsa i bogini Minerwy. Zostały one doszczętnie zniszczone w trakcie II Wojny Światowej. Obecne są jedynie wierną kopią powstałą w latach 1951-1952. - Obecnie zabroniony jest przejazd samochodem przez bramę. Wydzielane spaliny mogłyby negatywnie wpłynąć na materiał, z którego wybudowano obiekt. Władze miasta od kilku lat rozważają możliwość wydawania specjalnych pozwoleń na przejazd podczas szczególnych okolicznośc - Gdy Berlin był podzielony, przejście przez Bramę było niemożliwe. Obiekt został otoczony z obu stron Murem Berlińskim.

Czy znasz tę budowlę?

Partenon w Atenach

Partenon opis i ciekawostki: Świątynia ku czci Ateny Partenos, dziewiczej opiekunki Aten, uważana jest za doskonały przykład klasycznej architektury, arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej. Długość budowli wynosi 69,5 m, a szerokość 30,9 m. Perystyl czyli kolumnada zewnętrzna, otaczał budowlę wewnętrzną zwaną cellą, mieszczącą budynek, w którym znajdował się olbrzymi posąg bogini wykonany ze złota i kości słoniowej. Perystyl składał się z 46 kolumn, z których 8 było widocznych z przodu świątyni, a 17 po bokach. Kolumny były marmurowe, podobnie jak wsparte na nich frontony i belkowania. Dach świątyni był drewniany. Styl budowli stanowił rozwinięcie stylu prostych konstrukcji drewnianych. Wschodnie pomieszczenie miało 29,8 m długości i 19,2 m szerokości, kolumny doryckie mają 1,9 m średnicy i 10,4 m wysokości. Partenon był nie tylko świątynią, spełniał również funkcję galerii sztuki, był doskonałym otoczeniem dla bogatych rzeźb. Służył on także jako cerkiew prawosławna, kościół rzymskokatolicki i meczet.

Czy znasz tę budowlę?

Sagrada Familiaw Barcelonie

Budowa Sagrady Familii ruszyła w 1882 roku, czyli dokładnie 135 lat temu. Kiedy w 1926 roku Antonio Gaudí zmarł, pozostawił jedynie jedną czwartą gotowej budowy. Miał być on świadomy tego, iż nie zdoła ukończyć dzieła swego życia, jak sam o nim mówił, dlatego w pozostawionych projektach odnaleźć można wzmianki różnych stylów architektonicznych, które miałyby ułatwić prace jego następcom. Zakończenie budowy przewiduje się na rok 2026, co łącznie daje nam 144 lata konstruowania (z przerwą podczas Wojny Domowej w Hiszpanii). Jeśli niemalże 150 lat nie wydaje się Wam wystarczająco długim okresem, pomyślcie, że budowa Sagrady Familii trwać będzie dłużej niż konstrukcja egipskich piramid.Gaudí był bez wątpienia wyjątkowym architektem. Jego wizje i dzieła są jedyne w swoim rodzaju, czemu nie można zaprzeczyć. Spektakularność swych budowli zawdzięcza kreatywności oraz wzornictwie. Większość projektów bazował na naturze nie umieszczając w nich ani jednej linii prostej. Nie inaczej było w przypadku Sagrady Familii. Sam Gaudí zamieszkał nawet na placu budowy, aby wcielać w życie swoje wciąż ewaluujące pomysły. Uważał on, że powinna ona rosnąć sama, wzbijać się w górę wraz z naturą, dlatego w trakcie budowy tak często zmieniał swe projekty. W środku znaleźć możemy na przykład kolumny uformowane na kształt drzew, które przybierają różne formy tak, jak dzieje się to w przyrodzie. Kolumn strzegą dwa żółwie – wodny oraz lądowy, które reprezentować mają Ziemię oraz Wodę.

Czy znasz tę budowlę?

Wawel w Krakowie

Historyczna siedziba władców PolskiZamek Królewski na Wawelu był zawsze najważniejszą siedzibą polskich władców, miejscem prestiżowym o ogromnym znaczeniu dla polskiej tradycji i tożsamości. Już Mieszko I, pierwszy historyczny władca Polski, wybrał Wawel za jedną ze swych siedzib. Za panowania ostatnich Piastów i Jagiellonów zamek przeżywał szczególny rozkwit. Jego świetność i znaczenie przygasły, gdy stolicę przeniesiono do Warszawy, ale nadal był miejscem, w którym odbywały się koronacje i pogrzeby polskich monarchów. W przeszłości i obecnie jest symbolem Krakowa, wznoszącym się na wzgórzu, na lewym brzegu Wisły, w jego historycznej dzielnicy Stare Miasto.

Czy znasz tę budowlę?

Koloseumw Rzymie

Koloseum znajduje się w centrum Rzymu we Włoszech. Oto kilka faktów o Koloseum: -Budynek ten został wybrany jako jeden z 7 cudów w 2007 roku. -Jest to eliptyczny budynek o długości 189 metrów i szerokości 156 metrów, o podstawie 24 tys. m² i wysokości ponad 48 metrów. - Koloseum posiada ponad 80 wejść i może pomieścić około 50 tys. widzów. -Uważa się, że ponad 500 tys. osób straciło życie, a ponad milion dzikich zwierząt zostało zabitych na arenie Koloseum. - Wszyscy starożytni Rzymianie mieli wstęp wolny do Koloseum na wydarzenia, a także mieli zapewnione jedzenie podczas walk. - Festiwale, jak również gry mogły trwać do 100 dni w Koloseum. - Budowa Koloseum zajęła tylko 10 lat, poczynając od 72 r. n.e. i została ukończona w 80 r. n.e. z pomocą ponad 60 tys. niewolników.