Proiect didactic la biologie clasa avi-a
Subiectul lecției: Adaptări ale organismelor la mediul lor de viață. Profesor: Cimpoieș Oxana Chișinău 2021
Curajul este putere grabnică de adaptare la pericol. (Francisque Sarceyrite )
OBICTIVE
EVOCARE
REALIZAREA SENSULUI
REFLECȚIE
EXTESIE
BIBLIOGRAFIE
evocare
- Voi expedia elevilor, link pentru conectare la lecție pe platforma Google Meet; - voi verifica conectarea acestora la lecție- făcând appelul; - salut elevii și le captez atenția cu citatul spus de către Francisque Sarceyrite: ,, Curajul este puterea grabnică de adaptare la pericol,, - rog elevii să-l comenteze.
strategia didactică:
metode și procedee
mijloace de învățare
forme de activitate
Lucrul cu imaginile, conversația, discuție dirijată, observația,studiu de caz Mentimeter
Telefon , calculator, tabletă, prezenate PPT, internetbibliotecă on-line
Individuală și frontală
Profesor: Cimpoieș oxanaclasa: a vi-a obiectul: biologie Modulul: Organismele în mediul lor de viaţă Subiectul lecției: Adaptări ale organismelor la mediul lor de viaţă. Tipul lecției: predarea a noilor cunoștințe Unități de competență: 1. Definirea termenilor: mediu de viață, adaptare la mediu. 2. Identificarea adaptărilor structurale și de comportament ale organismelor la mediul lor de viață.
obiective operaționale:
1. Definirea termenilor: mediu de viață, adaptare. 2. Stabilirea relațiilor dintre factorii de mediu și adaptarea organismelor la mediul lor de viață.
realizarea sensului
Subiectul lecției: Adaptări ale organismelor la mediul lor de viață. Partejez ecranul pentru a urmări împreună lecția din bibioteca online: https://www.youtube.com/watch?v=wntg07jzkf0
REFLEXIEFactorii ce influiențează mediul de viață (copletarea tabelului)
studiu de cazCE S-AR ÎNTÂMPLA DACĂ ANIMALELE AR FI SCOASE DIN MEDIUL LOR DE VIAȚĂ?
Apreciez elevii cu note în dependență de participarea activă în timpul lecției. Elevii vor nota tema pentru acasa: bucuria creației- Întocmiți un dicționar: ,, florile de primăvară,,
Mediu de viață- totalitatea condițiilor naturale care asigură existența organismelorAdaptarea- acomodare organismelor la factorii de mediu
După ce vom urmări lecția filmată voi propune elevilor definiții: Apoi îi voi ruga să recunoască cele 5 medii de viață și să dea răspuns în aplicația Mentimenter.
BIBLIOGRAFIE
1. Curriculum Ediția 2019 2. Ghid de implementare a curriculumului Ediția 2019 3. Proiectare de lungă durată la biologie conform curriculumului Ediția 2019 4. https://www.youtube.com/watch?v=wntg07jzkf0
mulțumesc pentru atenție
O ZI FRUMOASĂ TUTUROR!
adaptarile organismelor la mediul lor de viață
oxana.cimpoies
Created on May 6, 2021
adaptările organismelor, clasa a 6-a
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
View
Tarot Presentation
View
Vaporwave presentation
View
Women's Presentation
View
Geniaflix Presentation
View
Shadow Presentation
View
Newspaper Presentation
View
Memories Presentation
Explore all templates
Transcript
Proiect didactic la biologie clasa avi-a
Subiectul lecției: Adaptări ale organismelor la mediul lor de viață. Profesor: Cimpoieș Oxana Chișinău 2021
Curajul este putere grabnică de adaptare la pericol. (Francisque Sarceyrite )
OBICTIVE
EVOCARE
REALIZAREA SENSULUI
REFLECȚIE
EXTESIE
BIBLIOGRAFIE
evocare
- Voi expedia elevilor, link pentru conectare la lecție pe platforma Google Meet; - voi verifica conectarea acestora la lecție- făcând appelul; - salut elevii și le captez atenția cu citatul spus de către Francisque Sarceyrite: ,, Curajul este puterea grabnică de adaptare la pericol,, - rog elevii să-l comenteze.
strategia didactică:
metode și procedee
mijloace de învățare
forme de activitate
Lucrul cu imaginile, conversația, discuție dirijată, observația,studiu de caz Mentimeter
Telefon , calculator, tabletă, prezenate PPT, internetbibliotecă on-line
Individuală și frontală
Profesor: Cimpoieș oxanaclasa: a vi-a obiectul: biologie Modulul: Organismele în mediul lor de viaţă Subiectul lecției: Adaptări ale organismelor la mediul lor de viaţă. Tipul lecției: predarea a noilor cunoștințe Unități de competență: 1. Definirea termenilor: mediu de viață, adaptare la mediu. 2. Identificarea adaptărilor structurale și de comportament ale organismelor la mediul lor de viață.
obiective operaționale:
1. Definirea termenilor: mediu de viață, adaptare. 2. Stabilirea relațiilor dintre factorii de mediu și adaptarea organismelor la mediul lor de viață.
realizarea sensului
Subiectul lecției: Adaptări ale organismelor la mediul lor de viață. Partejez ecranul pentru a urmări împreună lecția din bibioteca online: https://www.youtube.com/watch?v=wntg07jzkf0
REFLEXIEFactorii ce influiențează mediul de viață (copletarea tabelului)
studiu de cazCE S-AR ÎNTÂMPLA DACĂ ANIMALELE AR FI SCOASE DIN MEDIUL LOR DE VIAȚĂ?
Apreciez elevii cu note în dependență de participarea activă în timpul lecției. Elevii vor nota tema pentru acasa: bucuria creației- Întocmiți un dicționar: ,, florile de primăvară,,
Mediu de viață- totalitatea condițiilor naturale care asigură existența organismelorAdaptarea- acomodare organismelor la factorii de mediu
După ce vom urmări lecția filmată voi propune elevilor definiții: Apoi îi voi ruga să recunoască cele 5 medii de viață și să dea răspuns în aplicația Mentimenter.
BIBLIOGRAFIE
1. Curriculum Ediția 2019 2. Ghid de implementare a curriculumului Ediția 2019 3. Proiectare de lungă durată la biologie conform curriculumului Ediția 2019 4. https://www.youtube.com/watch?v=wntg07jzkf0
mulțumesc pentru atenție
O ZI FRUMOASĂ TUTUROR!