AO INOVAȚIE ÎN EDUCAȚIE DE PERFORMANȚĂ PROIECT DIDACTIC
în cadrul programului național de instruire ,,Transfer tenhologic în educație,, (19-28 aprilie 2023)
Disciplina: ChimieClasa: a X-a Unitatea de conținut: Soluțiile. Interacțiunile substanțelor în soluții Subiectul lecției: Teoria disociației electrolitice. Electroliți și neelectroliți. Electroliți tari și slabi. Grad de disociere Profesor: Codreanu Tatiana Tipul lecţiei: Lecţie de formare a competenţelor (LFC) de a dobîndi cunoştinţe
START
BUN VENIT LA LECȚIA DE CHIMIE!
Urcă pe treptele cunoașterii pentru a descoperi proprietățile substanțelor și a le utiliza corect!
Evocare
Obiectivele lecției
Realizarea sensului
Extensia
Bibliografie
Reflecția
Produsele de învățare
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
Să determine noţiunile de electrolit/neelectrolit;
Să identifice rolul apei în procesul de disociaţie electrolitică ;
Să cerceteze experimental electrocunductibilitatea unor soluții;
Să explice procesul de disociere a clorurii de sodiu;
Să deducă importanţa procesului de disociaţie electrolitică în viaţa cotidiană.
Strategia didactică:
Metode şi procedee: Conversația euristică, explicația, descoperirea dirijată, problematizarea, exercițiul, lucru cu manual, rebus, experimentul chimic demonstrativ, joc didactic, animația.
Mijloace educaționale: manualul, Sistemul periodic, sensor NeuLog, instalația pentru demonstrarea electroconductibilității (electrozi, bec și bateria), soluții: apa distilată, NaCl, Na OH, zahăr, CuSO4, HCl, acid acetic, Tabelul Solubilității.
Forme de organizare a colectivului de elevi: individual, frontal.
Metode de evaluare: verificare orală, observarea sistematică a activității elevilor, testarea.
Evocare
Verific conectarea elevilor la oră. Lecția este realizată în regim online prin Google Meet. Propun să enumere soluții din cotidian cu domeniile de utilizare.
Conduc clasa spre formularea temei prin descifrarea rebusului (sincron: 1 elev - o întrebare)
Realizarea sensului
Una dintre cele mai noi şi remarcabile descoperiri ale ultimilor 400 de ani a fost electricitatea.
Adreseaz întrebarea : Vi s-a întâmplat ca vi să descarce telefonul mobil în locuri unde nu este nici o sursă de curent electric? Ați putea să vă încărcați telefonul cu o lămâie!!! Este posibil, fiindcă conține soluție ce conduce curentul electric.
Anunță tema nouă: Teoria disociației electrolitice. Electroliți și neelectroliți. Electroliți tari și slabi. Grad de disociere
1. Propun elevilor vizionarea fragmentului lecției video 1.21 -4.06 http://www.educatieonline.md/details?d44083bc46c04ff18fd56a2aa6dfa01b1
3. Prezint elevilor o animație 3D.
https://www.mozaweb.com/ro/ro/ro/Extra-Animatii_3D-Dizolvarea_NaCl_lui-38592?autostart=1 Care este rolul apei în procesul de disociație electrolitică?
2. Demonstrez conductibilitatea electrică cu ajutorul sensorului NeuLog pentru soluția de clorură de sodiu și zahăr. Ce observați?
Realizarea sensului
După ce analizăm informația din lecția video, animația și experiment demonstrativ propun ca elevii să prezinte răspunsuri la întrebări frontale (evaluare orală sincronă)
Se propune activitatea Adevărat/Fals - noțiunea de disociația electrolitică (un elev partajează ecranul și realizează sarcina)
Cu ajutorul manualului elevii notează în caiet principiile Teoriei p. 147 -148 și completează schema Clasificarea substanțelor în dependență de electroconductibilitate.
Vizionăm fragmentul 6.11 - 7.36 și completăm schema Clasificarea electroliților:
Întroduc noțiunea de grad de disociere. Clasific electroliții în tari și slabi (tab.5.1, pag. 150) Accentuiaz atenţia elevilor asupra tabelul solubilităţii.
• Propun activitatea de învățare
https://learningapps.org/11613325
Selectează electroliți tari de cei slabi.
(evaluarea sincronă scrisă)
Reflecție
Propune elevilor activități de evaluare :
1. Afirmații adevărate și false (Socrativ, asincron) 2. De selectat din șirul propus cationii și anionii, de numit anionii (tabla interactivă Jamboard) 3. De alcătuit formulele și denumirile electroliților tari cu ionii propuși, utilizând Tabelul solubilității (tabla interactivă Jamboard)
Reflecție
Propun lucrul pentru acasă :
• de analizat §5.5, pag. 147- 150
• de notat în caiet noțiunile de bază studiate p. 174-175
• de realizat ex. 3,4,5, pag. 176
Profesorul mulţumeşte elevilor pentru receptivitate şi colaborare.
Deoarece apa este partea componentă a soluțiilor solicită să alcătuiască câte o ecuație a reacției de obținere a apei prin reacția de combinare, descompunere, de substituție și de schimb ( frontal pe Jamboard)
Extensie
Propun să generalizăm lecția de azi. Continuați frazele (frontal, prin Mentimeter)
Pentru fixarea cunoștințelor propun elevilor să privească acasă filmulețul (linkul este atașat în Classroom
Extensie
Video
Educatieonline.md este o bibliotecă digitală care conține aproximativ 3.500 de lecții video pentru elevii claselor I-XII, la toate disciplinele, inclusiv profil real / profil umanistic (pentru nivelul de învățământ general), în limbile română și rusă, pentru anul de studii 2020-2021. Scopul proiectului este de a asigura accesul liber și neîngrădit la lecții produse video de cei mai buni profesori din țară, create pentru toți elevii după un standard înalt al calității.
Produsele de învățare create de elevi
Activitatea experimentală
Produs de evaluare
Activitatea creativă
Exerciții
enunț argumentat notat sau formulat; exercițiu rezolvat
schemă de reper realizată
studiul conductibilității electrice a unor soluții
test de evaluare formativă rezolvat
Bibliografie:
Curriculum Național. Aria curriculară Matamatică și Științe. Disciplina Chimie, clasele X – XII, ediția 2019;
Manualul de chimie, clasa a X-a, Svetlana Kudriţcaia, Nadejda Velişco, Editura Arc,Chişinău,2020;
Ghid de implementare a curriculumului la disciplina Chimie în clasele X-XII, ediția 2019;
https://learningapps.org/display?v=p5gf5b6ic21https://www.mozaweb.com/ro/ro/ro/Extra-Animatii_3D-Dizolvarea_NaCl_lui-38592?autostart=1 https://learningapps.org/11613325 https://www.sutori.com/story/disociatia-electrolitica-notiuni-generale--hmGMF96LEW8cEVftPMbGB5ux
Mulțumesc!
Teoria disociației electrolitice. Electroliți și neelectroliți.
Tatiana Codreanu
Created on May 6, 2021
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
View
Vaporwave presentation
View
Animated Sketch Presentation
View
Memories Presentation
View
Pechakucha Presentation
View
Decades Presentation
View
Color and Shapes Presentation
View
Historical Presentation
Explore all templates
Transcript
AO INOVAȚIE ÎN EDUCAȚIE DE PERFORMANȚĂ PROIECT DIDACTIC
în cadrul programului național de instruire ,,Transfer tenhologic în educație,, (19-28 aprilie 2023)
Disciplina: ChimieClasa: a X-a Unitatea de conținut: Soluțiile. Interacțiunile substanțelor în soluții Subiectul lecției: Teoria disociației electrolitice. Electroliți și neelectroliți. Electroliți tari și slabi. Grad de disociere Profesor: Codreanu Tatiana Tipul lecţiei: Lecţie de formare a competenţelor (LFC) de a dobîndi cunoştinţe
START
BUN VENIT LA LECȚIA DE CHIMIE!
Urcă pe treptele cunoașterii pentru a descoperi proprietățile substanțelor și a le utiliza corect!
Evocare
Obiectivele lecției
Realizarea sensului
Extensia
Bibliografie
Reflecția
Produsele de învățare
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
Să determine noţiunile de electrolit/neelectrolit;
Să identifice rolul apei în procesul de disociaţie electrolitică ;
Să cerceteze experimental electrocunductibilitatea unor soluții;
Să explice procesul de disociere a clorurii de sodiu;
Să deducă importanţa procesului de disociaţie electrolitică în viaţa cotidiană.
Strategia didactică:
Metode şi procedee: Conversația euristică, explicația, descoperirea dirijată, problematizarea, exercițiul, lucru cu manual, rebus, experimentul chimic demonstrativ, joc didactic, animația.
Mijloace educaționale: manualul, Sistemul periodic, sensor NeuLog, instalația pentru demonstrarea electroconductibilității (electrozi, bec și bateria), soluții: apa distilată, NaCl, Na OH, zahăr, CuSO4, HCl, acid acetic, Tabelul Solubilității.
Forme de organizare a colectivului de elevi: individual, frontal.
Metode de evaluare: verificare orală, observarea sistematică a activității elevilor, testarea.
Evocare
Verific conectarea elevilor la oră. Lecția este realizată în regim online prin Google Meet. Propun să enumere soluții din cotidian cu domeniile de utilizare.
Conduc clasa spre formularea temei prin descifrarea rebusului (sincron: 1 elev - o întrebare)
Realizarea sensului
Una dintre cele mai noi şi remarcabile descoperiri ale ultimilor 400 de ani a fost electricitatea. Adreseaz întrebarea : Vi s-a întâmplat ca vi să descarce telefonul mobil în locuri unde nu este nici o sursă de curent electric? Ați putea să vă încărcați telefonul cu o lămâie!!! Este posibil, fiindcă conține soluție ce conduce curentul electric.
Anunță tema nouă: Teoria disociației electrolitice. Electroliți și neelectroliți. Electroliți tari și slabi. Grad de disociere
1. Propun elevilor vizionarea fragmentului lecției video 1.21 -4.06 http://www.educatieonline.md/details?d44083bc46c04ff18fd56a2aa6dfa01b1
3. Prezint elevilor o animație 3D. https://www.mozaweb.com/ro/ro/ro/Extra-Animatii_3D-Dizolvarea_NaCl_lui-38592?autostart=1 Care este rolul apei în procesul de disociație electrolitică?
2. Demonstrez conductibilitatea electrică cu ajutorul sensorului NeuLog pentru soluția de clorură de sodiu și zahăr. Ce observați?
Realizarea sensului
După ce analizăm informația din lecția video, animația și experiment demonstrativ propun ca elevii să prezinte răspunsuri la întrebări frontale (evaluare orală sincronă)
Se propune activitatea Adevărat/Fals - noțiunea de disociația electrolitică (un elev partajează ecranul și realizează sarcina)
Cu ajutorul manualului elevii notează în caiet principiile Teoriei p. 147 -148 și completează schema Clasificarea substanțelor în dependență de electroconductibilitate.
Vizionăm fragmentul 6.11 - 7.36 și completăm schema Clasificarea electroliților:
Întroduc noțiunea de grad de disociere. Clasific electroliții în tari și slabi (tab.5.1, pag. 150) Accentuiaz atenţia elevilor asupra tabelul solubilităţii. • Propun activitatea de învățare https://learningapps.org/11613325 Selectează electroliți tari de cei slabi. (evaluarea sincronă scrisă)
Reflecție
Propune elevilor activități de evaluare : 1. Afirmații adevărate și false (Socrativ, asincron) 2. De selectat din șirul propus cationii și anionii, de numit anionii (tabla interactivă Jamboard) 3. De alcătuit formulele și denumirile electroliților tari cu ionii propuși, utilizând Tabelul solubilității (tabla interactivă Jamboard)
Reflecție
Propun lucrul pentru acasă : • de analizat §5.5, pag. 147- 150 • de notat în caiet noțiunile de bază studiate p. 174-175 • de realizat ex. 3,4,5, pag. 176 Profesorul mulţumeşte elevilor pentru receptivitate şi colaborare.
Deoarece apa este partea componentă a soluțiilor solicită să alcătuiască câte o ecuație a reacției de obținere a apei prin reacția de combinare, descompunere, de substituție și de schimb ( frontal pe Jamboard)
Extensie
Propun să generalizăm lecția de azi. Continuați frazele (frontal, prin Mentimeter)
Pentru fixarea cunoștințelor propun elevilor să privească acasă filmulețul (linkul este atașat în Classroom
Extensie
Video
Educatieonline.md este o bibliotecă digitală care conține aproximativ 3.500 de lecții video pentru elevii claselor I-XII, la toate disciplinele, inclusiv profil real / profil umanistic (pentru nivelul de învățământ general), în limbile română și rusă, pentru anul de studii 2020-2021. Scopul proiectului este de a asigura accesul liber și neîngrădit la lecții produse video de cei mai buni profesori din țară, create pentru toți elevii după un standard înalt al calității.
Produsele de învățare create de elevi
Activitatea experimentală
Produs de evaluare
Activitatea creativă
Exerciții
enunț argumentat notat sau formulat; exercițiu rezolvat
schemă de reper realizată
studiul conductibilității electrice a unor soluții
test de evaluare formativă rezolvat
Bibliografie:
Curriculum Național. Aria curriculară Matamatică și Științe. Disciplina Chimie, clasele X – XII, ediția 2019;
Manualul de chimie, clasa a X-a, Svetlana Kudriţcaia, Nadejda Velişco, Editura Arc,Chişinău,2020;
Ghid de implementare a curriculumului la disciplina Chimie în clasele X-XII, ediția 2019;
https://learningapps.org/display?v=p5gf5b6ic21https://www.mozaweb.com/ro/ro/ro/Extra-Animatii_3D-Dizolvarea_NaCl_lui-38592?autostart=1 https://learningapps.org/11613325 https://www.sutori.com/story/disociatia-electrolitica-notiuni-generale--hmGMF96LEW8cEVftPMbGB5ux
Mulțumesc!