Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Królewski gród - Kraków

kościół św. Wojciecha

Barbakan

+info

+info

VS

Zaczarowane gołębie

pomnik AdamaMickiewicza

Sukiennice

+info

+info

kościół Mariacki

wieża ratuszowa

+info

+info

VS

+info

Zamek królewski na Wawelu to najważniejsza i najbardziej prestiżowa z siedzib polskich władców. Stanowi element zespołu zabudowy Wzgórza Wawelskiego, miejsca o wyjątkowym znaczeniu dla polskiej tradycji i tożsamości. Jest zabytkiem powszechnie znanym i rozpoznawanym.

Wawel

W dawnych czasach wkraczali przez nią do miasta królowie po zwycięskich bitwach, dyplomaci i znamienici goście odwiedzający Kraków. Dziś Brama Floriańska to jeden z symboli miasta, który wita przybywających do Krakowa turystów.

Brama Floriańska

+info

Sam kopiec – symboliczną mogiłę Tadeusza Kościuszki, bohatera zasłużonego najpierw w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, a następnie w obronie niepodległej Polski – usypano na wzór wczesnośredniowiecznych kopców Krakusa i Wandy. W jego budowie w latach 1820-1823 uczestniczyli Polacy z wszystkich trzech zaborów (ziem polskich zajętych przez Rosję, Austrię i Prusy pod koniec XVIII wieku). Miejsce pamięci szybko stało się odzwierciedleniem idei solidarnej walki „za naszą i waszą wolność”, przypominało Polakom bohaterskie czasy i dodawało otuchy.

Kopiec Kościuszki

+info

Smok Wawelski – stwór, zamieszkujący jamę pod wawelskim wzgórzem – miał terroryzować mieszkańców grodu Kraka. Musieli oni dostarczać bestii ofiary z bydła, a według niektórych podań smok pożerał tylko dziewice. ... O pokonaniu smoka przypomina rzeźba stojąca nad rzeką u podnóża Wawelu, przy wejściu do Smoczej Jamy.

Smok wawelski

Huczne wesele królewny i szewczyka Skuby.

Król zwołuje naradę rycerzy.

Szewczyk Skuba zgłasza sie na ochotnika.

Smok pije wodę z Wisły i pęka.

Skuba szyje owcę i nadziewa siarką.

Smok pożera owcę.

Wysłuchaj legendę o smoku wawelskim. Ustal kolejność wydarzeń.

Układanie zdań opisujących

Jak wyglądał smok wawelski?

1. Jaka głowa?

  • podłużna, okrągła, mała, duża, szeroka, wąska
2. Jaka szyja?
  • krótka, długa, giętka, nieruchoma
3. Jaki grzbiet?
  • chropowaty, gładki, garbaty, prosty
4. Jakie skrzydła?
  • kolorowe, czarne, delikatne, ostre, małe, wielkie
5. Jaki brzuch?
  • pękaty, płaski, okrągły, kwadratowy
6. Jaki ogon?
  • długi, krótki, cienki, prosty, zakręcony

Smok z legendy

+info

Smok Wawelski – rzeźba z brązu autorstwa Bronisława Chromego

Znane smoki

+info

Porwanie Baltazara Gąbki Smok autorstwa - Alfreda Ledwiga

+info

Strój krakowski był jednym z „najbogatszych” strojów ludowych, uznawany jest za strój narodowy. XIX-wieczni badacze kultury uznawali Krakowskie jako region o charakterystycznych odrębnych cechach kulturowych. Ludność zamieszkującą dany teren nazywano Krakowiakami. Przyjmuje się, że strój krakowski wykształcił się na przełomie XVII i XVIII wieku. Stroje krakowskie można podzielić na dwa rodzaje: strój Krakowiaków zachodnich oraz strój Krakowiaków Wschodnich.

Ludowy strój krakowski

+info

+info

Krakowiak – żywy i popularny, polski taniec ludowy z okolic Krakowa, zaliczany do polskich tańców narodowych, w metrum 2/4 i w charakterystycznym, synkopowanym rytmie

Krakowiak

Kraków z lotu ptaka

Dziękuję!