Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Pets, Farm and Wild - Animals Around Us 2020/2021

Międzynarodowy projekt eTwinning

W tegorocznym projekcie udział wzięli uczestnicy zajęć rozwijających kreatywność i umiejętności językowe z klasy 5a i 6d pod kierunkiem nauczycielek: Anny Pac-Smoły i Urszuli Pawłowskiej. Tematykę projektu wybrali sami uczniowie i za pośrednictwem specjalnej platformy eTwinning zaprosili do niego kolegów z innych krajów.

Link

certyfikat rejestracji

Udział w projekcie zadeklarowało 20 grup z następujących krajów: Polska, Serbia, Włochy, Ukraina, Turcja, Gruzja i Rumunia, choć aktywnych uczestników było trochę mniej. Na TwinSpace projektu (rodzaj strony internetowej) zarejestrowanych było 127 uczniów i 20 nauczycieli

Zawsze na początku projektu przedstawiamy się sobie wzajemnie.

A oto najważniejsze działania uczniów klasy 5a, uczestników zajęć pozalekcyjnych:

Następnym krokiem było przypomnienie zasad korzystania z internetu i platformy eTwinning

W podobny sposób, za pomocą zdjęć, filmów i wpisów przedstawili się pozostali uczestnicy projektu.

W listopadzie i grudniu tematem przewodnim były zwierzęta domowe. Wtedy przeprowadziliśmy sondę, dzięki której okazało się, że najczęściej w naszych domach można spotkać psy, papużki i inne ptaki oraz koty.

Link

Na specjalnej tablicy uczestnicy projektu opisywali swoje zwierzątka domowe

W grudniu projektowaliśmy i przeysyłaliśmy sobie wirtualne kartki świąteczne i noworoczne. W sumie było ich ponad 60!

W styczniu rozstrzygnęliśmy plebiscyt na plakat i logo projektu. Uczniowie zaprojektowali i głosowali na ponad 50 prac w każdej kategorii.

A oto zwycięzcy:

Find a word

Memory

Hangman

Styczeń i luty poświęciliśmy zwierzętom gospodarskim. Zaczęliśmy od przypomninenia i poznania ich nazw w języku angielskim za pomocą różnorodnych gier i zabaw online.

Link

Próbowaliśmy naśladować odgłosy zwierząt gospodarskich w różnych językach. Niektóre z nich były naprawdę zaskakujące! Zapraszamy do odsłuchania:

Link

Link

Link

Link

Link

Link

Link

kaczki/gęsi

kury

kozy

owce

konie

świnie

krowy

Kolejnym zadaniem było przygotowanie prezentacji o zwierzętach gospodarskich. Uczniowie zostali podzieleni na zespoły międzynarodowe, w których opracowywali najważniejsze zagadnienia dotyczące danego gatunku zwierząt. Powstały bardzo ciekawe i inspirujące prace. Zachęcamy do ich przejrzenia:

Na podstawie informacji zawartych w prezentacjach przygotowany został quiz. Sądząc po wynikach, nie było to łatwe zadanie!

Link

Link

książka o gepardzie

książka o jelonku

Marzec i kwiecień poświęciliśmy na zagadnienia związane z dzikimi zwierzętami. Uczestnicy projektu redagowali dwie wspólne książki internetowe z wymyślonymi przez siebie przygodami dzikich zwierząt.

W książkach można umieszczać dowolne teksty i ilustracje, a nawet nagrywać dźwięk. Zabawa w pisarzy tak spodobała się uczestnikom projektu, że powstało jeszcze siedem dodatkowych książek!

Kolejnym zadaniem było przygotowanie ilustracji przedstawiających zagrożone gatunki zwierząt. Co te zwierzęta powiedziałyby nam, ludziom, gdyby potrafiły mówić? Powstało ponad 40 fantastycznych prac!

Wśród nich takie perełki:

Ostatnie zadanie związane z dzikimi zwierzętami polegało na narysowaniu wspólnej ilustracji przedstawiającej zwierzę-hybrydę. Różne zespoły dorysowywały kolejne części ciała różnych zwierząt. Na koniec wymyślaliśmy nazwę dla naszego zwierzątka.

Powstawały też prace odręczne i komputerowe.

Link

A 9 maja Dzień eTwinning

9 lutego wspólnie obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu korzystając z pokoju zagadek opracowanego przez uczestników seminarium eTwinning

Nauczyciele, oprócz standardowej drogi mailowej (za pośrednictwem eTwinning) wymieniali się informacjami także za pomocą forum i specjalnej tablicy ogłoszeń. Spotykali się również na żywo "on-line".

Link

Układaliśmy też puzzle z naszym projektowym logo

Na podsumowanie i ewaluację naszych działań wypełnialiśmy ankietę o projekcie i naszym udziale w nim, a także próbowaliśmy określić go jednym - dwoma słowami.

Niestety, warunki edukacji zdalnej nie pozwoliły nam na spotkania w grupach on-line na żywo (eTwinning kładzie szczególny nacisk na bezpieczeństwo w sieci - platforma pozwala tylko na spotkania zespołów pod nadzorem nauczyciela i za pośrednictwem Adobe Connect. Uczniowie nie mogą indywidualnie dołączać do spotkań). Założenie projektu, koordynowanie działań, wymyślanie zadań było nie lada wyzwaniem, ale wartym wysiłku i nie powalającym na marazm. Mamy nadzieję na kolejne udane projekty!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Bełżyce, maj 2021 r.

Projekt koordynowała i prezentację przygotowała Urszula Pawłowska

Dziękuję za uwagę!