Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

1

2

3

4

5

6

7

7

7

Životni ciklus pseće pantljičare

0

Odrasle pantljičare polažu jaja u tanko crevo psa. Pseća pantljičara (Echinococcus granulosus) kao trajnog domaćina ima psa, a kao prelazni domaćin je čovek. Echinococcus granulosus je jedna od najmanjih cestoda (pantljičara), dugačka je samo 3-6 mm. Cestode su segmentirani, pljosnati crvi. Sve cestode su hermafroditi. Morfološki, odrasle pantljičare su građene od glavice (scolex), vrata (colum) i člankovitog-segmentiranog tela (strobila), kojeg čine člančići (proglotisi). Telo Echinococcus granulosus-a čini maleni skoleks, kratki vrat i obično samo tri proglotide. Skoleks ima na vrhu rostelum, a sa strane četiri okrugle pijavke. Odrasla jedinka je parazit tankog creva psa i njemu srodnih životinja. U crevu zaraženog psa često ih žive na stotine i poput resica pokrivaju sluznicu creva, a svojim toksičnim delovanjem iscrpljuju bolesnu životinju.

Jaja se oslobađaju u izmetu približno 10-21 dana nakon infekcije.

Tlo je kontaminirano nezrelim pantljičarama.

Put prenošenjaŠetajući ili igrajući se tamo gde je zemljište zagađeno, ljudi se mogu zaraziti pantljičarama čije larve prodiru u kožu. Uzročnici su larve crva iz roda Ankylostoma, Necator americanus i Gnatosthoma spinigerum Ancylostoma braziliense je najčešći uzročnik bolesti.Larve se primarno nađu u pesku i zemlji koji su kontaminirani fecesom zaraženih životinja, i u kojima su jaja crva. Rizične grupe su deca koja se bosa igraju na pesku ili zemlji. U zemlji, iz jaja se izlegu filiformne larve, koje su sposobne da prodru u ljudsku kožu.

Larve može progutati prelazni domaćin koji će ih preneti na druge delove tla.

Nezreli crvi mogu ostati uspavani u skeletnim mišićima psa.

Štenad se može zaraziti mlekom kada larve migriraju u mlečne žlezde svoje majke.

Pljosnati crvi. Pseća Pantljičara Pljosnati crvi su najprimitivnije višećelijske životinje koje imaju dvobočnu simetriju. Pantljičare žive u crevima i tokom životnog ciklusa kao i metilji menjaju više domaćina.

  • Najopasnija pantljičara za čoveka je pseća pantljičara.
  • Stalni domaćin je pas. Larve mogu žive u telu svinja, ovaca i goveda.
  • Čovek se može zaraziti nakon kontakta sa zaraženim psom, pa tako jaja pseće pantljičare dospevaju u crevo čoveka gde se razvijaju larve koje kasnije krvotokom odlaze do srca, mozga, pluća, jetre ili drugih organa gde se učauri.