Full screen

Share

Show pages

Temat: W maju chcę podążać za Matką Bożą.
Katecheza

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Nabożeństwa majowe

Woyt Es

Created on April 30, 2021

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Temat: W maju chcę podążać za Matką Bożą.

Katecheza

W życiu każdego człowieka bardzo ważną rolę odgrywa MATKA. Kiedy dzieje nam się krzywda, szukamy ramion i pocieszenia u swojej mamy. Pan Jezus bardzo chciał zostawić nam swoją Matkę, byśmy oprócz tej ziemskiej, mieli również tę, która od samego początku była wybrana przez Boga.

Matka Boża wielokrotnie opiekowała się naszym narodem. My jako Naród Polski zawierzaliśmy losy Ojczyzny w ręce Maryi, nazywając Ją Matką Bożą Królową Polski. Dziś poznamy historię związaną z Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, dowiemy się jak Maryja została Królową Polski oraz skąd się wzięła nazwa litanii śpiewanej podczas nabożeńst majowych.

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: Kim jest Maryja?

J 19, 25-27

Jak Maryja została naszą Matką?

Historia Jasnej Góry i Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Jak Maryja została Kólową Polski?

Korzenie tego nabożeństwa sięgają początków V w., kiedy na Wschodzie zaczęto śpiewać pieśni ku czci Matki Bożej. Na zachodzie zaczęto gromadzić się pod figurami Najświętszej Matki na przełomie XIII/XIV wieku.

W miesiącu maju, w godzinach popołudniowych można usłyszeć śpiew litanii loretańskiej. W miastach w kościołach, a na wsiach przy kapliczkach ludzie gromadzą się, by wspólnie śpiewać pieśni ku czci Matki Bożej, a także wychwalać Ją różnymi przymiotami i tytułami.

Nabożeństwa majowe

W 1859 roku papież Pius IX zatwierdził obecnie istniejącą formę nabożeństwa, która składa się z Litanii Loretańskiej, nauki kapłana i błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Ojcem nabożeństw majowych w formie zbliżonej do tej, którą znamy dzisiaj, jest żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku jezuita o. Ansolani. Gromadził wiernych w kaplicy królewskiej na koncertach poświęconych Bożej Rodzicielce, a na końcu błogosławił zebranych Najświętszym Sakramentem.

Zmian lub dodawanie tytułów Matki Bożej dokonywano wraz z ważnymi wydarzeniami historycznymi świata (np. po zwycięstwie pod Lepanto papież Pius V dodał inwokację „Wspomożenie wiernych”), Kościoła (w trakcie Soboru Watykańskiego II papież Paweł VI wpisał w litanię wezwanie „Matko Kościoła”), a także zatwierdzeniami dogmatów (np. „Królowo wniebowzięta” po ogłoszeniu dogmatu o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny).

Litania Loretańska sięga swoich początków XII wieku. Modlitwę poszczególnymi wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny zaczęto propagować szczególnie w Loreto, miasteczku we Włoszech. Z czasem papież zakazał samowolnego dodawania wezwań i tak powstała jedna litania.

Litania Loretańska

https://wsddwp.edu.pl/jaka-jest-historia-nabozenstwa-majowego/

Ponadto w 1908 roku Episkopat Polski dostał zgodę na włączenie w litanię loretańską wezwania „Królowo Korony Polski”, po drugiej wojnie światowej „Królowo Polski”.

Wpisz do zeszytu 3 wezwania z Litanii Loretańskiej

LUB

W zeszycie narysuj portret Matki Bożej

Zadanie domowe:

Next page

genially options