Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

מאורעות הכותל של שנת תרפ"ט (1928-1929) מערך 1

dikla.baum-feldman

Created on April 29, 2021

מאורעות הכותל של שנת תרפ"ט (1928-1929)

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Vaporwave presentation

Animated Sketch Presentation

Memories Presentation

Pechakucha Presentation

Decades Presentation

Color and Shapes Presentation

Historical Presentation

Transcript

יחידת הוראה בנושא:

מאורעות הכותל בשנת תרפ"ט

(1928-1929)

מערך ראשון

מורה יקרה, מצגת זו אינטראקטיבית והיא מכילה קישורים חמים. כדי לפתוח את הקישורים יש ללחוץ על האייקון המופיע בשקופיות הרלוונטיות מצד ימין למעלה או על המילים המודגשות בקו תחתי.

* בכל מקום בו השיעור כתוב בלשון נקבה או בלשון זכר הפנייה לשני המינים.

מערך זה הינו חלק מיחידה שפותחה על ידי אבינועם יובל-נאה, אורלי שפירא ודיקלה באום-פלדמן ממרכז דיאלוגוס. לפרטים נוספים, הדרכה והצעות לשיתוף פעולה ניתן לפנות במייל ל: dialogos@mail.huji.ac.il

תוכן עניינים

פתיחהמליאה - הצגת מטרות ונושא השיעור

גוף השיעור חלק א - קבוצות: פעילות חקר סביב מקורות מידע הצבת אירועים היסטוריים על גבי ציר זמן מליאה: דיון ביניים ויצירת ציר זמן שיתופי לכלל הקבוצות

חלק ב - קבוצות: שימוש במקורות היסטוריים ויזואליים

מליאה: דיון משותף על התובנות הקבוצתיות

סיכום: פעילות רפלקטיבית להמשגת אירועים, כלים ומיומנויות שתורגלו

פתיחת השיעור: הצגת הנושא והמטרות

מטרות תוכן:

  • הבנת תהליך הפיכתו של הכותל המערבי לאתר בעל משמעות דתית במסורת היהודית.
  • הבנה של המציאות הדתית, הפוליטית והחברתית המשתנה ביחס לכותל, לאורך השנים, לעומת זו שאנו מכירים כיום.

מטרות דיאלוגיות:

  • ביטוי חשיבה מפורשת וגלויה באמצעות חקר משותף.
  • תיאום, ארגון והסכמה עם רעיונות.

הכנות לפעילות

  • הלומדות יחולקו לקבוצות בנות 4-5 משתתפות.
  • מומלץ לחלק לחברות הקבוצה תפקידים (בדגש על תפקידי ניהול השיח).
  • חשוב לבנות / להזכיר את כללי היסוד לשיח דיאלוגי.

גוף השיעור

פעילות ראשונה, חלק א' - בקבוצות

איתור מידע אודות הכותל המערבי תוך התייחסות להיבטים היסטוריים, דתיים, אקטואלים.

1. חפשו באינטרנט ו/או בספרי הלימוד מקורות מידע (טקסטים, תמונות, סרטונים) שיכולים ללמד על ההיסטוריה של הכותל המערבי, בתקופות שונות בזמן.

*לדוגמה בכלי המוצע לחצו כאן

2. בחרו יחד את 3 הפרטים החשובים ביותר בעיניכן.

שנה

3. שבצו אותם בציר הזמן* האישי של הקבוצה והסבירו מה הופך כל אחד מהם לחשוב לדעתכן.

מאורע, פרט, מידע. הסיבה לחשיבותו:

שנה

* לחיצה על הקישור תאפשר יצירת עותק אישי בדרייב בו ניתן להשתמש ולערוך שינויים.

מאורע, פרט, מידע. הסיבה לחשיבותו:

שנה

** למדריך על הכלי ולקישור לחצו כאן.

למורה

מאורע, פרט, מידע. הסיבה לחשיבותו:

שנה

גוף השיעור

פעילות ראשונה, חלק ב' - במליאה

אירוע

1. נציגה מכל קבוצה תשתף את המליאה באחד משלושת האירועים הנבחרים.

שנה

אירוע

2. המורה תמקם את האירועים המוצגים על גבי ציר זמן כיתתי

שנה

משותף ותעגן ברקע היסטורי בסיסי.

אירוע

3. בסיום שיבוץ האירועים יתקיים דיון קצר המיועד לתגובות התלמידות.ים לתוצר השיתופי ולשיתוף בחווית העבודה הקבוצתית.

שנה

אירוע

שנה

*** ניתן לסיים את השיעור בשלב זה או להמשיך לשיעור כפול

למורה

גוף השיעור

פעילות שנייה, חלק א' - בקבוצות: עבודה בקבוצות עם מקור היסטורי ויזואלי

  • הלומדות יחולקו לקבוצות בנות 4-5 משתתפות.

ניתן לחזור לאותן קבוצות ולאותם תפקידים או ליצור חלוקה מחודשת.

  • הלומדות יקבלו מאגר אונליין של תמונות היסטוריות של הכותל.

אפשרות 1: כל קב' תבחר 2 תמונות שלדעת חבריה מלמדות במידה רבה על הכותל בתקופה מסוימת. אפשרות 2: המורה תבחר ותחלק לכל קבוצה 2 תמונות מהמאגר.

  • בקבוצות, יתקיים דיון סביב השאלה מה אפשר ללמוד מהתמונה על מציאות החיים בתקופה שהיא צולמה (חיי דת, סביבה פיזית, שלטון, מעמד היהודים וכד')? התשובות ייכתבו על גבי התמונות באחד משני הכלים: או

thinglink.

teamimg

** למדריך על הכלי ולקישור לחצו כאן.

* יש להעלות לכלי הנבחר את התמונה הרצויה ע"מ לעשות שימוש בכלי.

גוף השיעור

פעילות שנייה, חלק ב' - במליאה

  • כל קבוצה תעלה את התמונות שאיתן עבדה ללוח שיתופי*, ותוסיף הערה ובה התובנות שעלו בקבוצה לגבי התמונה.
  • חברי.ות הקבוצות האחרות יתבקשו להגיב לתמונות ולתובנות האחרות.
  • המורה תציג את ציר הזמן השיתופי ויחד עם התלמידים יחליטו היכן יש למקם את התמונות של כל קבוצה.

שנה

* יש ליצור בכלי המוצע את השאלה המופיעה בדוגמה ולשתף עם הלומדים על מנת לעשות בו שימוש. ** למדריך על הכלי ולקישור לחצו כאן.

שנה

שנה

שנה

סיכום השיעור

במליאה

  • תלמידות יציפו מה הן לוקחות מהשיעור בלוח שיתופי*.
המורה תסייע לחלק את התרומות לשלוש קטגוריות: תוכן, כלים או מיומנויות.

* לחיצה על הקישור תאפשר שכפול של הלוח בו ניתן יהיה להשתמש ולערוך שינויים.

** למדריך על הכלי ולקישור לחצו כאן.

עבודה עצמית / בזוגות להגשה, בזמן השיעור או כשיעורי בית

  • כתיבה של פסקה או שתיים כמענה לשאלה: באיזה אופן נשתמש בכלים / במיומנויות / בתוכן בהם התנסינו בשיעור בסיטואציה אחרת (במסגרת ביה"ס או מחוצה לו)?