Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
BASIC PRESENTATION
ljudmilaimuhina
Created on April 28, 2021
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
До Великодня
Писанка – то неповторне багатство. Бережімо її, як безцінний дар. О. Довженко
Споконвічне мистецтво писанки
Історія виникнення писанок
Як символ відродження природи писанка відома у культурі різних народів. Історія її сягає глибини віків. Та лише українці зуміли найбільш виразно донести свої уявлення про життя за допомогою символів та знаків, якими її розписують. При розкопках у Львові в 2013 році археологи знайшли писанку на гусячому яйці. На ній зображено символ “вужик”. Вік знахідки — 500 років, писанку розписали в козацькі часи. На сьогодні — це найдавніша писанка України.
Саме поняття «писанка» уже походить від слова «записана», тобто «поінформована». Писанки інформують нас про минуле, розмальовують сьогодення, не дозволяють відступати перед майбутнім. Вони несуть в собі заряд позитивної енергії та навіть мають лікувальну силу. Недарма писанки використовували як символ кохання, даруючи їх дівчині. У народній медицині ними лікували хвороби. Свячені писанки закопували у землю задля великого врожаю, клали у домовину, у ясла для худоби.
Саме поняття «писанка» уже походить від слова «записана», тобто «поінформована». Писанки інформують нас про минуле, розмальовують сьогодення, не дозволяють відступати перед майбутнім. Вони несуть в собі заряд позитивної енергії та навіть мають лікувальну силу. Недарма писанки використовували як символ кохання, даруючи їх дівчині. У народній медицині ними лікували хвороби. Свячені писанки закопували у землю задля великого врожаю, клали у домовину, у ясла для худоби.
Писанкою зустрічали весну, вона була атрибутом різних язичницьких культів. Нею задобрювали богів і відганяли від дому нечисть. Християни побачили у розписаному яйці знак вічного життя і стала писанка символом великодньої радості. «Христос Воскрес!» – «Воістину Воскрес!».
Традиції писанкарства
Кожна місцевість, та навіть і кожне село мало свої уподобання у виборі кольорів і орнаментальних мотивів. Етнографи схиляються до думки, що писанкарство характерне для західної частини України. На сході яйця фарбували в один колір. Але поряд з цим існувала техніка розпису геометричними узорами рослинної тематики. Виготовлення великодніх писанок було частиною обрядової сфери життя українців. Вже з другої половини Великого Посту бралися до роботи. Але зазвичай робили це перед Чистим Четвергом. З молитвою в серці і так, щоб ніхто не відволікав.
Різновиди великодніх яєць
Великодні яйця за технікою виготовлення ділять на ті, для яких використовувався (власне писанки) чи не використовувався віск. До другої великої групи відносяться: Крашанка – коли яйце на деякий час занурюють в барвник. На Україні традиційно використовували цибулиння, корінь барбарису, сухі ягідки бузини, різноманітні трави.
Драпанка – на поверхню фарбованого яйця гострим предметом наносять (видряпують) орнамент. Сламенка – візерунок по шкаралупі викладається наклеюванням соломи. Мальованка – яйця з нанесеним на шкаралупу малюнком. Писанки від мальованок відрізняються тим, що на шкаралупу наносяться символи у вигляді візерунку. Для цього використовують віск та писачок.
Символіка писанки
Найважливіший з символів – сонце. Писанка з сонячними мотивами охороняла від нещасть, вроків, недугів. Ще один важливий символ – безкінечник, знак життя. Зображують його у вигляді хвильки, вужика, кривульки. Пасічники таку писанку клали під вулик, аби добре роїлися бджоли. Досить популярні в писанкарстві рослинні узори. Лист дуба символізує силу, авторитет, владу. Дівочу красу зображали у вигляді вишневого листка. А гілка смереки символізує юність.
Квіти – обличчя дітей. Писанку з квітковими узорами дарували молодим жінкам, які не мали дітей, щоб у дім прийшла радість материнства. Наприклад, олені символізують заможність. Кінь – витривалість. Павук – терплячість і наполегливість. Бджола – душевну чистоту. Птахи – пробудження життя. Перш ніж на шкаралупу нанесуть символи, яйце лініями ділять на фігури. Ромб символізує родючість. Розділений на частини квадрат – поле. Добре, коли таких частин 40 – за кількістю днів Посту.
Символізм писанок пов’язаний не лише зі знаками, але і кольором: червоний – любов та радість; зелений – відродження життя, пробудження природи; жовтий – життя і тепло; синій – небо, вода, повітря; чорний та коричневий – земля; білий – чистота та непорочність.
Найкраща писанка та, в якій поєднано 5 кольорів. Вона символізує родинне щастя. Різновид писанки крапанка. Місця на шкаралупі, які мають залишитись незафарбованими, закрапуються воском. На відміну від крашанок писанки в їжу не вживають. Це обереги. Їх зберігають у святому кутку до наступного Великодня, а то і довше.
Писанка – маленьке диво, що пройшло крізь віки. Вона вражає витонченістю стилю та довершеністю змісту. Не дає нам забути, якого ми роду. Цей унікальний витвір, можливо, найчарівніша візитівка України.
Використані джерела: Цікаве про писанкарство - Писанкарство (google.com); Писанкарство – цікаві факти: види писанок та орнаменти - арт-студія "Ліхтарик" (lihtaryk.com.ua); (Українська) Писанка – сивол українського народу | Пращур - центр вивчення генеалогії (prashhur.com)