Rozszerzona rzeczywistość
kornelia.nowak0602
Created on April 26, 2021
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
HUMAN RIGHTS
Presentation
LIBRARIES LIBRARIANS
Presentation
IAU@HLPF2019
Presentation
SPRING IN THE FOREST 2
Presentation
EXPLLORING SPACE
Presentation
FOOD 1
Presentation
COUNTRIES LESSON 5 GROUP 7/8
Presentation
Transcript
ROZSZERZONA RZECZYWTISTOŚĆ
DEFINICJA, JAK KORZYSTAĆ, PRZYKŁADY, SKUTKI
OBEJRZYJ FILM!
Rzeczywistość rozszerzona to system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Zazwyczaj wykorzystuje się obraz z kamery, na który nałożona jest, generowana w czasie rzeczywistym, grafika 3D. Na przykład użytkownik AR (rozszerzonej rzeczywistości) może za pomocą półprzezroczystych okularów obserwować życie toczące się na ulicach miasta jak również elementy wytworzone przez komputer nałożone na rzeczywisty świat.
ROZSZERZONARZECZYWISTOŚĆ
CO OZNACZA TERMIN ROZSZERZONA RZECZYWISTOŚĆ - DEFINICJA
ZOBACZ ZDJĘCIA!
AR jest wykorzystywana w różnych obszarach nauki i biznesu:medycyna – obrazowanie medyczne, lekarze mogą mieć dostęp do danych na temat struktury i czynności narządów wewnętrznych pacjenta;lotnictwo – instrumenty pokładowe pokazują pilotom ważne dane na temat ukształtowania terenu, który widzą przed sobą;motoryzacja - wyświetlanie kluczowych informacji lub obrazów np. z komputera pokładowego, radia lub systemu nawigacji na przedniej szybie samochodu lub motocykla, dzięki czemu poprawia się bezpieczeństwo jazdy, gdyż kierowca nie musi odrywać wzroku od drogi; szkolenia – AR zapewnia studentom niezbędne dane o specyficznych obiektach, nad którymi pracują;muzea – wystawiony eksponat może być oznakowany informacjami takimi jak kontekst historyczny lub miejsce odkrycia artefaktu;marketing – markery AR stosowane bywają w trakcie kampanii marketingowych.
gDZIE WYKORZYSTUJĘ SIĘ TECHNOLOGIĘ ROZSZERZONEJ RZECZYWISTOŚCI?
MOTORYZACJA
LOTNICTWO
MEDYCYNA
Jak już wcześniej wspomniano, technologię rozszerzonej rzeczywistości AR wykorzystuje się w wielu dziedzinach. Pora przyjrzeć się im dokladniej...
Zastosowania TECHNOLOGIi ROZSZERZONEJ RZECZYWISTOŚCI - dokładne omówienie
Kolejny filmik równie dobrze pokazuje gdzie także może zostać wykorzystana technologia AR.
Zastosowania TECHNOLOGIi ROZSZERZONEJ RZECZYWISTOŚCI - dokładne omówienie
POZYTYWNE
Skutki negatywne technologii AR są trochę bardziej zróżnicowane, więc warto je dogłębniej poznać.
NEGATYWNE
- ułatwienie w przyswajaniu wiedzy- łatwiejsze pokonanie barier w poznawaniu nowych rzeczy- pozwalanie na zachowanie wiedzy i doświadczeń na dłużej - możliwość oszczędzania czasu i pieniądzy- gwarancja bezpiecznej nauki (przy braku nadużycia)- niezwykle wiele zastosowań w różnych dziedzinach
SKUTKI TEJ TECHNOLOGII
Rozszerzona rzeczywistość to nie tylko bajecznie zapowiadająca się przyszłość - to także garść problemów i wątpliwości, z którymi trzeba się zmierzyć. Ludziom "uczulonym" na kwestie ochrony prywatności nie podoba się możliwość niemal niezauważalnego robienia zdjęć widzianym przez okulary osobom. Słusznie dostrzegają, że kolejnym krokiem może być skanning twarzy i zdobywanie w ten sposób osobistych informacji o konkretnym człowieku.
Negatywne skutki - kwestia prywatności
Rozszerzona rzeczywistość odbierana za pomocą smarfona lub tableta jest dla wielu pogłębieniem się naszego uzależnienia od technologii. Zamiast przeżywać moment i cieszyć się doznaniami płynącymi ze zmysłów, wolimy patrzeć na wyświetlacz. Zresztą podobny problem podkreślany był już wcześniej, w kontekście dzikiej manii ciągłego robienia zdjęć i kręcenia filmów podczas zwiedzania. Co z tego, że dzięki temu możemy doświadczyć czegoś jeszcze raz, skoro tak naprawdę nie przeżyliśmy danej chwili na żywo, bo skupialiśmy się regulacji ostrości w smartfonowej kamerze?
Negatywne skutki - uzależnienie
NAJŁATWIEJ BĘDZIE TO ZROZUMIEĆ OGLĄDAJĄC TEN FILMIKI, W KTÓRYCH WYKORZYSTANO PRZYKŁADOWE APLIKACJE.
SKORO JUŻ WIEMY CO TO ROZSZERZONA RZECZYWISTOŚĆ, GDZIE SIĘ JĄ WYKORZYSTUJE ORAZ JAKIE SĄ JEJ SKUTKI TO TERAZ PYTANIE... JAK Z NIEJ KORZYSTAĆ?
Na zakończenie, warto podkreślić to, aby ze wszystkiego korzystać z umiarem. Rozwój technologii jest dobry, jednak nie można się zatracić w nierealnym świecie. Warto korzystać z różnegorodzaju udogodnień, dlatego na koniec zapraszam do objerzenia filmu o 5 ciekawych aplikacjach zastosowaniem właśnie technologii AR, o której była mowa.
PODSUMOWANIE
Strony internetowe:
https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/ar-czym-jest-rozszerzona-rzeczywistosc/qn6173n
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czym-jest-rozszerzona-rzeczywistosc
https://antyweb.pl/co-to-jest-rozszerzona-rzeczywistosc/
https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/po-co-mi-rozszerzona-rzeczywistosc/
ŹRÓDŁA:
KORNELIA NOWAK KL.8B
DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ,PREZENTACJĘ PRZYGOTOWAŁA