Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

PresentaTION

rozszerzona rzeczywistość

Rozszerzona rzeczywistość, czyli Augmented Reality (w skrócie: AR) to system, który pozwala łączyć światy realne i wirtualne. Najczęściej, po prostu, poprzez nakładanie wirtualnych elementów na to, co obserwujemy przed sobą. Najczęściej do rozszerzonej rzeczywistości wykorzystywany jest obraz z kamery, na który to nakładane są generowane w czasie rzeczywistym elementy. Początki tej technologii sięgają początku lat 90. ubiegłego wieku — to wtedy po raz pierwszy zaczęto wykorzystywać rozszerzoną rzeczywistość w praktyce. Przez lata jednak temat dojrzewał, a nowoczesne technologie pozwalają na dużo bardziej efektywne wykorzystywanie potencjału, który drzemie w rozszerzonej rzeczywistości. Dlatego AR wykorzystywana jest w wielu dziedzinach — i choć jedną z nich prawdopodobnie wielu z was kojarzy z szaleństwa, które kilka lat temu opanowało ulice na całym świecie.

Sytuacje, w których wykorzystuje się technologię rozszerzonej rzeczywistości:

Wirtualna mapa rzeczywistego świata Wyobraźcie sobie, że szukacie pewnego miejsca, ale zwykła mapa zainstalowana w telefonie po prostu zawodzi. Tutaj właśnie przyda się rozszerzona rzeczywistość. Wystarczy włączyć aplikację, podnieść telefon, wprowadzić podstawowe dane i już będziemy w stanie zobaczyć wirtualny drogowskaz pokrywający się z otoczeniem. W poniższym materiale wideo widzimy, jak za pomocą smartfona można znaleźć najprostszą drogę do metra:

Bardziej naturalne gry komputerowe Kolejne zastosowanie AR to po prostu gry. Wyobraźcie sobie granie w The Sims lub SimCity bez użycia komputera. Możliwość stworzenia Sima we własnym domu i oglądanie jego normalnego życia byłaby jeszcze ciekawsza niż na ekranie monitora, prawda? Dzięki zastosowaniu kamery możemy pożegnać się też z problemem znanym z większości gier, a mianowicie trudnym sterowniem. W końcu nie da się wymyśleć nic prostszego od skierowania telefonu tam, gdzie chcemy spojrzeć. Inne zastosowanie AR to gry planszowe. Musimy przyznać, że partyjka w Monopoly to świetna zabawa, która ma jednak poważną wadę: po skończeniu gry trzeba posprzątać. Przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości do gry wystarczy telefon i dowolna płaska powierzchnia. Gra planszowa w parku? Proszę bardzo, z AR nie ma nic prostszego. Oto kilka pomysłów na gry korzystające z rozszerzonej rzeczywistości. Zgodzicie się chyba, że to robi wrażenie:

Najlepsze APLIKACJE AR NA TELEFON!

Wyszukiwanie obrazowe Każdy kto używał wyszukiwarki obrazów Google wie, że ma ona jedną wadę – za jej pomocą nie możemy zrobić nic poza oglądaniem grafik. Dzięki rzeczywistości rozszerzonej po najechaniu na obraz będziemy mogli wyświetlić dodatkowe informacje na jego temat lub sprawić, że stanie się ruchomy. Z całą pewnością zastosowanie takie spodoba się płci pięknej. Gdy kobiety zobaczą w reklamie ładne ubranie, nie będą musiały go szukać. Wystarczy, że najadą smartfonem na ilustrację i dowiedzą się, gdzie mogą je kupić, w jakich rozmiarach i w jakiej cenie.

Jak korzystać z technologii rozszerzonej rzeczywistości?

This is a paragraph of text waiting to be awesome content

you can write a title here

- Projektowanie wnętrz – aplikacje stosujące rozszerzoną rzeczywistość pozwalają także zobaczyć, jak wyglądałoby dane pomieszczenie po zmianie wystroju. Znacznie ułatwia to dobór odpowiednich kolorów oraz mebli i sprawdzenie ustawności wnętrza po zmianach.

- Nauka – rzeczywistość rozszerzoną stosuje się również coraz częściej w edukacji, zarówno szkolnej, jak i przeznaczonej dla osób doszkalających się. Aplikacje AR są dołączane do podręczników, na których stronach zaznaczone są miejsca z kodem QR, umożliwiającym odblokowanie animacji lub grafik 3D, wyjaśniających lub uzupełniających dany temat z książki. Jest to bardzo ciekawa forma nauki poprzez zabawę, z której chętnie korzystają osoby w różnym wieku.

- marketing – aplikacje AR świetnie sprawdzają się w reklamie, ponieważ bardzo skutecznie przyciągają uwagę odbiorców. Można wykorzystywać je jako część kampanii reklamowej, podczas wydarzeń promujących nowe produkty lub na stoiskach na targach branżowych. Cieszą się dużym zainteresowaniem użytkowników w różnym wieku i świetnie sprawdzają się w różnych branżach – ich możliwości są bardzo duże. Pozwalają na przedstawienie w kreatywny i ciekawy sposób wielu informacji, mogą służyć jako prezentacja produktów lub projektów.

Plusy rozszerzonej rzeczywistości:

- problemy w komunikacji interpersonalnej – osoby zbyt często przenoszące się w świat cyfrowy zatracają umiejętność komunikowania się z przyjaciółmi, znajomymi czy rodziną. Problemy interpersonalne polegają nie tylko na braku czasu do pogłębiania prawdziwych relacji, ale także na przerzucaniu emocji – np. agresji, impulsywności, nadpobudliwości – z postaci występujących w grach, na te, które towarzyszą nam w życiu codziennym; - problemy zdrowotne – technologia wirtualnej rzeczywistości u niektórych wywołuje objawy choroby lokomocyjnej. Mdłości, bóle i zawroty głowy, mogą pojawiać się już zaraz po założeniu okularów.

- uzależnienie od AR – zachwyt nad wirtualną rzeczywistością może doprowadzić do stanu, w którym dana osoba nie będzie potrafiła powrócić do świata realnego. Uzależnienie od gier powoduje między innymi napady agresji, wahania nastrojów, depresję;

Minusy rozszerzonej rzeczywistości:

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

IZABELA KRZYWDZIŃSKA KL.8