Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Całym sobą dziękuję Panu Bogu

Jezus jest tu./x2O wznieśmy ręce , wielbiąc Jego Imię. Jezus jest tu. Bóg kocha nas./x2 O wznieśmy ręce , wielbiąc Jego Imię. Bóg kocha nas. Jezus jest tu./x2O wznieśmy ręce , wielbiąc Jego Imię. Jezus jest tu.

– Z kim spotykamy się, przychodząc na Mszę Świętą? – W co przemienił Pan Jezus chleb i wino? – Jakie czynności wykonujemy podczas Mszy Świętej? – Jak powinniśmy się ubrać, idąc do kościoła?

Przypomnimy sobie, w jaki strój wypada się ubrać na Mszę Świętą, a w jaki nie wypada.Na następnej stronie zobaczysz ubrania i dwie szafy. Do szafy nr 1 włóż ubrania, które ubierzesz do kościoła, a do szafy nr 2 ubrania, które założysz na wycieczkę. Powodzenia!!!

Sprawdź

Szafa nr 1

Szafa nr 2

Na ostatniej lekcji mówiliśmy o spotkaniu z Panem Bogiem podczas Mszy Świętej. Uczyliśmy się, jak prawidłowo zachowywać się w kościele. Poznaliśmy też sposoby uczestniczenia w Mszy świętej, czyli jak powinniśmy:

śpiewać

słuchać

modlić się

Spróbujcie odgadnąć jakie uczucia przedstawiają obrazki

radość

znudzenie

smutek

złość

ciekawość

Ludzie gestykulują z różnych powodów. Niektórzy dlatego, że chcą być lepiej zrozumiani, a inni, wykonując gesty, szybciej uczą. Gesty pokazują, czy jesteśmy smutni, czy weseli. Mówią o naszym samopoczuciu i o emocjach. Za chwilę usłyszycie historię zapisaną w Piśmie Świętym. Jej bohaterami są dwaj mężczyźni. Faryzeusz, człowiek bardzo pobożny, cieszący się dobrą opinią wśród ludzi, i celnik, który jest jego przeciwieństwem: oszukiwał innych, aby powiększyć swój majątek. Obaj poszli do świątyni. Zwróćcie uwagę, jak się modlili i jakie wykonywali gesty.

– Kto przyszedł do świątyni? – Jak faryzeusz zachowywał się w świątyni? – Od jakich słów rozpoczął modlitwę? – Za co dziękował Bogu? – Co możemy powiedzieć o zachowaniu celnika? – Kto bardziej podobał się Bogu?

Faryzeusz natomiast myślał wyłącznie o sobie. Pewny siebie chwalił się Panu Bogu, że jest lepszy od innych ludzi. Celnik stał z daleka i modlił się, z pokorą pochylając głową. Bił się w piersi i żałował za swoje grzechy. Nazwał siebie grzesznikiem.

– Z kim chcemy się spotkać, idąc do kościoła? Do kościoła przychodzimy, aby spotkać się z Panem Bogiem i z Nim porozmawiać. Kiedy jesteśmy na Mszy Świętej, nie możemy stać nieruchomo, ponieważ nasze spotkanie z Bogiem ma być radosne. Wykonujemy różne gesty, które zbliżają nas do Boga, pomagają nam w oddawaniu Mu czci i szacunku. Każdy z nich ma swoje głębokie znaczenie.

Znak krzyża Jest najczęściej wykonywanym gestem przez chrześcijan. Przypomina o obecności Pana Jezusa, który z miłości do nas umarł na krzyżu. Jest też znakiem wiary w Trójcę Świętą – Ojca, Syna i Ducha Świętego. Dlatego znak krzyża wykonujemy z wielkim szacunkiem. Przeżegnanie się wodą święconą Wchodząc do kościoła, zanurzamy dłoń w kropielnicy z wodą święconą i czynimy znak krzyża świętego. Ten gest przypomina nasz chrzest.

Znak pokoju wykonujemy przed przyjęciem Komunii Świętej. Jego celem jest przebaczenie i pojednanie się z drugim człowiekiem. Wykonujemy go, kłaniając się lekko wobec osób stojących obok lub podając im dłoń.

W czasie Mszy Świętej uderzamy się w piersi i wypowiadamy słowa „moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina”. Gest ten wyraża skruchę i szczery żal za grzechy.

Postawa stojąca oznacza radość, że należymy do wspólnoty Kościoła. Cieszymy się, że Jezus jest pośród nas i chce się z nami spotykać. Postawę stojącą przyjmujemy na znak szacunku dla słów Pana Boga. To również postawa gotowości do czynienia dobrych uczynków.

Postawa klęcząca jest znakiem pokory i pokuty. Okazujemy Panu Bogu, że w naszym życiu jest On najważniejszy.

Postawa siedząca (słuchająca). Siedząc, wyrażamy chęć słuchania słów Pana Boga, które czytane są podczas liturgii.

version 1.1

Ce(tte) œuvre est mise à disposition selon les termes de la Licence Creative Commons Attribution - Pas d’Utilisation Commerciale - Partage dans les Mêmes Conditions 4.0 International.

Cieszę się Alleluja!Całym ciałem Panu chwałę oddawać chcę/x2Ręką prawą, ręką lewą, Nogą prawą, nogą prawa, nogą lewą też/x2Cieszę się Alleluja! Całym ciałem Panu chwałę oddawać chcę/x2 Nogą prawą, nogą lewą, Dłonią prawą, dłonią prawa, dłonią lewą też/x2

Cieszę się Alleluja!Całym ciałem Panu chwałę oddawać chcę/x2Ręką prawą, ręką lewą, Nogą prawą, nogą prawa, nogą lewą też/x2Cieszę się Alleluja! Całym ciałem Panu chwałę oddawać chcę/x2 Nogą prawą, nogą lewą, Dłonią prawą, dłonią prawa, dłonią lewą też/x2