Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

Co kryje szkolna biblioteka

NIE ZAPOMNIJ WYPOŻYCZYĆ KSIĄŻKI NA MAJÓWKĘ

Księgozbiór biblioteki szkolnej liczy ponad 24 tys. książek papierowych, nie licząc podręczników i broszur.

Książki to nie tylko powieści i naukowe rozprawy, ale również humor, satyra i zabawa słowem. W bibliotece znajdziecie sporo książek tego typu. Począwszy od przedwojennych absurdalnych anegdot i felietonów Wiecha, poprzez tryskającą humorem i pomysłowością książkę p.t.: "Dialogi na cztery nogi" Friedmana i Kofty, a skończywszy na pozycji "To (nie) koniec świata", przy której można zaśmiewać się na cały głos.

Najgrubsze i najcieńsze Te najbardziej okazałe mają ponad tysiąc stron i wcale nie jest ich mało. Najgrubszą książką jest słownik francuski liczący 1934 strony. Najskromniejsze objętościowo wydania to nowelki. Najcieńsza z nich to współcześnie wydana nowela Bolesława Prusa - ma 16 stron.

Oprócz dzieł polskich noblistów - Sienkiewicza, Reymonta, Miłosza, Szymborskiej i Tokarczuk, są również utwory noblistów zagranicznych. Warto zapoznać się z twórczością Williama Goldinga, Kazuo Ishiguro czy Swietłany Aleksijewicz.

Na półkach biblioteki znajdziecie biografie m.in. pisarzy, aktorów, muzyków, sportowców... Niektóre z nich pisane z przymrużeniem oka. Wszystkie ciekawe i warte przeczytania.

Książki o sztuce to coś więcej niż zwykle publikacje. Często ukazują artystów w nieznanym dotąd świetle, dostarczając wiedzy i inspiracji. Często temat sztuki jest jedynie tłem dla historii człowieka i jego życia. Piękna szata graficzna, kolorowe zdjęcia oraz przystępnie i ciekawie podana wiedza sprawia. że czytanie takich pozycji to prawdziwa przyjemność nie tylko dla koneserów i znawców.

Rozwiąż test, odpowiedzi prześlij na adres a.oszkinis@zs4.suwalki.pl. Wśród poprawnych odpowiedzi zostanie wylosowana nagroda: rodzinna gra kooperacyjna "Gra słów". Odpowiedzi można przysyłać do 14 maja. 1. Jaki pseudonim obrał Henryk Sienkiewicz? 2. Wymień wszystkich polskich noblistów w dziedzinie literatura. 3. Kto jest uznany za najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Sejm ustanowił go patronem 2021 roku. 4. Z której polskiej powieści pochodzi postać Jana Bohatyrowicza? 5. Był poetą i prozaikiem. Jego najbardziej znana powieść to "Dolina Issy". 6. Który z bohaterów "Lalki" pisał "Pamiętnik starego subiekta"? 7. Która forma jest poprawna: wziąć czy wziąść? 8. Co oznacza słowo blamaż? 9. Czyim sąsiadem był Rejent Milczek? 10. Kto jest autorem książki p.t.: "Lśnienie"? 11. Kto jest autorem "Iliady" i "Odysei"? 12. W której powieści pojawia się bohaterka o nazwisku Shirley? 13. Która z poniższych książek opowiada o fali narkomanii wśród młodzieży w Berlinie? a) Berlin Zachodni, b) Moje pierwsze samobójstwo, c) My, dzieci z Dworca ZOO, d) Pamiętnik narkomanki 14. Jak nazywa się detektyw występujący często w kryminałach Agathy Christie?

Do biblioteki szkolnej można zajrzeć będąc w domu. W dzienniku elektronicznym znajduje się zakładka Biblioteka. W katalogu on-line poprzez wyszukiwarkę można sprawdzić, czy w bibliotece znajduje się poszukiwana książka, dowiedzieć się o nowościach i polecanych książkach z różnych działów.