Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Wierzyński
Aleksandra Woźniak
Created on April 18, 2021
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
O sztuce optymizmu... patrzymy na świat przez pryzmat twórczości Kazimierza Wierzyńskiego.
ŻYCIOWY OPTYMIZM ENERGIA ŻYCIOWA
WITALIZM
Witalistyczne celebrowanie istnienia w literaturze może przejawiać się w różnych formach, realizować się w rozmaitych emocjonalnych rejestrach i uruchamiać napięcia w różnych zakresach natężeń. Żaden z polskich poetów dwudziestolecia nie wyraził radości i zachwytu samym faktem istnienia z taką intensywnością i w tak jasnej zarazem, beztroskiej i zabawowej formie, jak zdołał to uczynić Kazimierz Wierzyński.
Zastanów się... w jakich doświadczeniach odnajdujesz satysfakcję, którą można by określić mianem witalistycznej radości?
Kazimierz Wierzyński 27.08.1894–13.02.1969
Kazimierz Wierzyński zasługuje zapewne na miano jednego z najpopularniejszych polskich poetów pierwszej połowy XX wieku. W odbiorze twórczości Wierzyńskiego uderza pewna fragmentaryczność. Czytelników zjednał sobie swoimi wczesnymi wierszami, utrzymanymi w poetyce ekstatycznego witalizmu, niefrasobliwej zabawy, alogiczności, manifestacyjnej infantylności, gry z istnieniem i w istnienie. I to one przede wszystkim zdefiniowały poetycki wizerunek Wierzyńskiego w oczach najliczniejszego kręgu odbiorców.
Pochodził z Drohobycza, miasta rozsławionego w polskiej literaturze dokonaniami innego pisarza – Brunona Schulza. W czasie I wojny światowej był żołnierzem Legionu Wschodniego, po jego rozwiązaniu został wcielony do armii austriackiej. W 1915 roku trafił do obozu jenieckiego, w którym przebywał do 1918 roku. Po wydostaniu się z niewoli zdołał jesienią 1918 roku dotrzeć do Warszawy. W stolicy włączył się w działania grupy skupionej wokół kawiarni „Pod Picadorem”, szybko stał się jednym z wielkiej piątki skamandrytów.
INTERPRETACJA WIERSZA
6. Dlaczego podmiot liryczny chce być określany wiosną?
5. Czy podmiot liryczny chce się dzielić swoją radością?
4. Jaka jest korelacja natury i nastroju podmiotu lircznego?
3. Dlaczego na "klombach myśli" rosną fiołki? Co oznacza związek frazeologiczny "mieć fioła na czyimś punkcie"?
2. W jakim nastroju jest podmiot liryczny i w jakim może być wieku?
1. Co oznacza związek frazeologoiczny "mieć zielono w głowie"?
2. Jakie środki stylistyczne występują w utworze?
1. Ile jest: zwrotek i sylab? Czy występują rymy?
ANALIZA WIERSZA
"Zielono mam w głowie"KAZIMIERZ WIERZYŃSKI
Zielono mam w głowie i fiołki w niej kwitną, Na klombach mych myśli sadzone za młodu, Pod słońcem co dało mi duszę błękitną I które mi świeci bez trosk i zachodu. Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety Rozdaję wokoło i jestem radosną Wichurą zachywytu i szczęścia poety Co zamiast człowiekiem powinien być wiosną!
5. Jaki charakter ma pytanie zawarte w ostatnim wersie? Jaką postawę życiową ujawnia?
4. Jakimi zmysłami podmiot liryczny odbiera wrażenia? Zacytuj informujące o tym fragmenty utworu.
3. Podmiot liryczny nazywa chmury „siostrami”. Co to mówi o jego relacjach ze światem?
2. Jakie refleksje o rzeczywistości ukazanej w wierszu wyraża podmiot liryczny i jaka atmosfera tej refleksji towarzyszy?
1. Przedstaw swoimi słowami sytuację liryczną z wiersza.
Na łąceKAZIMIERZ WIERZYŃSKI
Leżę na łące, Nikogo nie ma: ja i słońce. Ciszą nabrzmiałą i wezbraną Napływa myśl: - To pachnie siano. Wiatr ciągnie po trawach z szelestem, A u góry Siostry moje, białe chmury, Wędrują na wschód. Czy nie za wiele mi, że jestem?