Want to make creations as awesome as this one?

Z czego zbudowany jest atom?

Transcript

Z czego zbudowany jest atom?

6. Chcesz wiedzieć więcej?

5. Zapełnianie powłok elektronowych

4. Pierwiastek o najprostszym atomie

3. Elektrony

2. Jądro atomowe

1. Czym jest atom?

Opracowane zagadnienia

Czym jest atom?

Nazwa pochodzi z greckiego słowa atomos, czyli „niepodzielny”.Współcześnie jest to najmniejsza cząstka pierwiastka chemicznego zachowująca jego właściwości chemiczne. Zbudowany jest z dodatnio naładowanego jądra atomowego oraz ujemnie naładowanej chmury elektronowej (czyli elektronów).

Atom składa się z:

  • jądra atomowego (protonów i neutronów)
  • elektronów umieszczonych na powłokach elektronowych

Zbudowane jest z dodatnie naładowanych protonów oraz elektrycznie obojętnych neutronów.Jądro atomowe = nukleony = protony + neutrony

Jądro atomowe

Chmura elektronowa jest to obszar, w którym istnieje pewne prawdopodobieństwo znalezienia elektronu. W praktyce jest to obszar o wysokiej gęstości elektronowej.Składają się na nią elektrony oraz powłoki elektronowe.

Chmura elektronowa

Elektron ( e- ) jest to ujemnie naładowana cząsteczka o bardzo małej masie ( 1 elektron to 9,1 x 10-31 kg (lub 5.5 x 10-4 u) ).Powłokę elektronową możemy tłumaczyć, jako przestrzeń, którą zajmują elektrony.

Ponadto wyróżniamy:- elektrony walencyjne = są to elektrony leżące na ostatniej powłoce elektronowej, wyróżniamy jest dlatego ponieważ biorą one udział w przemianach chemicznych, leżąc najdalej od jądra najłatwiej jest je „odczepić”- powłokę walencyjną = jest to ostatnia powłoka elektronowa, znajdująca się najdalej od jądra atomowego

Jądro atomowe stanowi prawie całą masę atomu, z kolei elektrony wraz z powłokami elektronowymi stanowią jego prawie całą przestrzeń.

Wodór, czyli pierwiastek o najprostszym atomie

Informacje z układu okresowego

Maksymalnie każda powłoka może pomieścić 2n^2 elektronów, gdzie n to numer powłoki

Zapełnianie powłok elektronowych

Każda powłoka ma swoją podpowłokę

Kolejność zapełniania podpowłok

Dziękuje za wspólną naukę!Chcesz wiedzieć więcej?