Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Kultura i zmiany społeczne w okresie międzywojennym

•w pokonanych państwach centralnych upadły monarchie, a zamiast nich wprowadzono rządy polityczne;​•mieszkańcy powojennej Europy uzyskiwali coraz więcej praw, w tym także do pełnego uczestnictwa w życiu politycznym;​• wprowadzono obowiązek nauki szkolnej dla wszystkich dzieci od 7 do 14 roku życia, bez względu na płeć;​• ograniczono rolę kościołów.

Społeczne skutki I wojny światowej:

• Wzrost czytelnictwa prasy dzięki nauce czytania w szkołach.• W państwach demokratycznych media miały za cel informowanie, edukowanie oraz dostarczanie rozrywki. •W reżimach totalitarnych (ZSRR, III Rzesza) wykorzystywano media do indoktrynacji i manipulacji obywatelami.

Wpływ mass mediów na społeczeństwo

"Szalone lata dwudzieste"

Po tragicznej wojnie ludzie pragnęli zmian. Chcieli żyć szybko i wesoło. Lata 20. XX w. sprzyjały rozwojowi twórczości i rozrywki oraz były okresem eksperymentowania z modą.​ Popularność zdobywały dynamiczne tańce i swobodniejsze stroje.

Zmiany w modzie

Kobiety pozbyły się gorsetów i ciężkich, długich sukni. Preferowały krótsze sukienki. Przestały czesać się w koki i nosić okazałe kapelusze dekorowane kwiatami. Pojawiły się krótkie fryzury i skromniejsze nakrycia głowy. Mężczyźni nosili kapelusze i dopasowane marynarki, smokingi w miejsce fraków.

Moda lat 20

Charakteryzowała się więcej niż tylko ikonicznym „look- iem” chłopczycy, długimi naszyjnikami, bobem czy damskimi kapeluszami w kształcie hełmu. Ta eksplozja kreatywności przyniosła ze sobą również słynną małą czarną wprowadzoną przez słynną Coco Chanel. Pośród dodatków królowały opaski zdobione piórem i efektownym ornamentem wysadzanym diamentami. Najbardziej charakterystycznym w modzie męskiej były Oxford Bags, czyli spodnie garniturowe z bardzo szerokimi nogawkami. ​

Moda damska

Moda męska

,,Brzdąc" amerykański komediodramat z 1921 r. Odtwórcą głównej roli i reżyserem był Charlie Chaplin.

Sztuka filmowa

Początkowo filmowcy kręcili rzeczy dla nich istotne. Jednak z czasem to się zmieniło i zaczęto kręcić filmy, które miały rozbawić widzów. Jednym z pierwszych filmów był ,,Podróż na księżyc’’ z 1902r. Właśnie podczas produkcji tego projektu po raz pierwszy użyto efektów specjalnych. W latach 20 nastąpiła diametralna zmiana w kinematografii. Zaczęto robić filmy z dźwiękiem oraz rejestrować je w kolorze. Po raz pierwszy Oscary wręczono w 1929 roku.​

Pierwsze rozdanie Oscarów

Aktorzy

Rudolf Valentino

Pola Negri

Greta Garbo

Charlie Chaplin

Słynny bohater komiksów w latach 30. XX wieku.

Po raz pierwszy Myszka Miki pojawiła się w filmie rysunkowym w 1928 r. Zrealizował go Walt Disney.

Superman

Myszka Miki

Ewolucja Myszki Miki

Walt Disney

Walter Elias „Walt” Disney -amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy, animator, przedsiębiorca, wizjoner i filantrop. Jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legenda animacji i filmu.

Sztuka

Artyści poszukiwali nowych środków wyrazów. Dzieła miały charakter abstrakcyjny, często wyrażały lęk o przyszłości wynikający z przeżyć związanych z I wojną światową. ​W sztuce międzywojennej pojawiły się takie kierunki jak, surrealizm, dadaizm oraz futuryzm.

Futuryści fascynowali się nowoczesną techniką i rozwojem miast. Podkreślali piękno zdobyczy technicznych, które cenili bardziej niż tradycyjne dzieła sztuki i zabytki.​

Dadaiści kierowali się nieograniczoną swobodą, ich dzieła składały się z połączonych ze sobą przypadkowych przedmiotów.​

Surrealiści chcieli wyzwolić sztukę spod wpływu rozumu. Duże znaczenie przypisywali ludzkiej wyobraźni, często przedstawiali w dziełach wizje senne. ​

Futuryzm

Dadaizm

Surrealizm

W okresie międzywojennym rozwijano przede wszystkim modernizm oraz jeden z jego nurtów – funkcjonalizm. Zrezygnowano z dekorowania elewacji budynków – dominowała prostota i funkcjonalność. W miejsce ozdobnych kamienic powstawały bloki mieszkalne. W systemach totalitarnych przeważało budownictwo manualne, czerpiące z klasycyzmu.

Architektura

Komunikacja

W okresie międzywojennym zmieniono sposób podróżowania. Zamiast koleją, ludzie zaczęli podróżować samochodami i samolotami. Najwięcej samochodów wyprodukowano w USA. Dzięki wprowadzeniu taśmy produkcyjnej znacznie obniżyły się ceny pojazdów.

Taniec uległ w XX-leciu międzywojennym dużym zmianom. Popularność zyskały tańce szybkie i żywiołowe, jak charleston i fokstrot. Chętnie tańczono w klubach, gdzie grano jazz.

Taniec

Zespoły jazzowe

Zepsoły jazzowe zdobyły ogromną popularność w latach 20. XX wieku. Jazz jako gatunek muzyczny narodził się pod koniec XIXw. wśród czarnoskórej ludności z południa Stanów Zjednoczonych.

Emancypacja kobiet

Emacypacja kobiet została przyspieszona przez I wojnę światową. Kobiety zaczęły wykonywać zawody zarezerwowane wcześniej dla mężczyzn. Coraz częściej kobietom przyznawano także prawa wyborcze.

•Równouprawnienie polityczne kobiet dzięki sufrażystkom;​• Większość obowiązków domowych nadal należało do kobiet, ale korzystały one z nowych, pomocnych sprzętów - odkurzaczy, pralek, lodówek;• Kryzys konserwatywnego modelu rodziny (większa liczba rozwodów).

Zmiany społeczne w dwudziestoleciu międzywojennym

Kultura i zmiany społeczne w okresie międzywojennym