Energetyka w Europie
lol65732321321321
Created on April 15, 2021
More creations to inspire you
C2C VOLUNTEER ORIENTATION
Presentation
TALK ABOUT DYS WITH TEACHER
Presentation
CIRQUE DU SOLEIL
Presentation
LAYOUT ORGANIZATION
Presentation
TALK ABOUT DYS TEACHER-TEACHER
Presentation
PRODUCT MANAGEMENT IN MOVIES & TV SHOWS
Presentation
ESSENTIAL OILS PRESENTATION
Presentation
Transcript
Energetyka w Europie
Co to energetyka?
Energetyka – dział nauki i techniki, a także gałąź przemysłu, która zajmuje się przetwarzaniem dostępnych form energii na postać łatwą do wykorzystania przy zasilaniu wszelkich procesów przemysłowych, a także napędzaniu maszyn i urządzeń używanych w życiu codziennym.
- Źródła energii nieodnawialnych to takie, które nie odnawiają się w krótkim okresie. Niestety ale wydobywamy ich bardzo dużo, co powoduje ich szybsze wykorzystanie niż pozostałych zasobów.
- Źródła odnawialne to takie, które są niewyczerpalne, a ich eksploatacja, czyli wydobycie powoduje możliwie najmniej szkód w środowisku przyrodniczym.
ŹRÓDŁA ODNAWIALNE I NIEODNAWIALNE
- energia słońca, energia wody, energia geotermalna, biomasa
PODZIAŁ ŹRÓDEŁ ENERGII
- Nieodnawialne:
RODZAJE ELEKTROWNI
- Elektrownie cieplne (węgiel kamienny, węgiel brunatny)- Elektrownie wiatrowe (energia wiatru) - Elektrownie wodne (energia wody) - Elektrownie geotermalne (energia wnętrza Ziemi) - Elektrownie słoneczne (energia słońca) Elektrownie jądrowe (uran)
GDZIE JAKI RODZAJ ELEKTROWNI SIĘ OPŁACA?? UWARUNKOWANIA POWSTAWANIA ELEKTROWNI
- Występowanie surowców mineralnych
- Częstotliwość i siła wiatru
- Występowanie rzek
- Usłonecznienie
- Orografia terenu (spadek terenu)
Alternatywne źródła energii
"Od 2009 roku nasz kraj obowiązuje Dyrektywa OZE 2009/28/WE, zgodnie z którą państwa Unii Europejskiej powinny ograniczyć emisję gazów cieplarnianych oraz zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii, czyli źródeł, których zasoby odnawiają się w krótkim czasie. Do 2020 roku wkład OZE (odnawialne źródła energii) w ogólnym bilansie energetycznym Polski ma wynosić 15%. W jaki sposób możemy to osiągnąć?"Link do strony o alternatywnych źródłach energii: https://epodreczniki.pl/a/alternatywne-zrodla-energii/D18IvCUKm
KORZYŚCI ZE ZMIANY W PRODUKCJI ENERGII W EUROPIE
- Zastosowanie odnawialnych źródeł energii wpływa pozytywnie naśrodowisko przyrodnicze. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pozwala nazmniejszenie substancji szkodliwych, które są emitowane do atmosfery tj.
- pyłów, dwutlenku węgla, dwutlenku azotu, dwutlenku.
- Alternatywne źródła energii pozwalająna redukcję emisji zanieczyszczeń powietrza, regulacji stosunków wodnych oraz innych odpadów, które powstają z przetwarzania tradycyjnych surowców energetycznych.
- Czyste powietrze = większa atrakcyjność turystyczna danego obszaru
Nieodnawialne źródła energii i skutki ich wykorzystania
Pozyskiwanie energii elektrycznej z paliw kopalnych jest stosunkowo wydajne, ponieważ w ciągu wielu lat korzystania z tych surowców opracowano efektywne technologie. Energetyka oparta na węglu nie jest obojętna dla środowiska. Zarówno jego wydobycie, jak i spalanie mają niekorzystny wpływ na przyrodę. W przypadku odkrywkowych kopalni węgla brunatnego niszczone są krajobrazy na ogromnych przestrzeniach. Powstaje też wiele odpadów: skał wydobytych wraz z węglem oraz pyłów i popiołów – produktów jego spalania. Ponadto podczas uzyskiwania energii z węgla uwalniane są do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla, tlenki siarki i inne zanieczyszczenia mające niekorzystny wpływ na środowisko i nasze zdrowie. Dostępne do eksploatacji złoża węgla i innych paliw z czasem się wyczerpują – trzeba je wydobywać z coraz większych głębokości, co podraża koszt ich pozyskiwania. Należy też liczyć się z tym, że wkrótce złoża się skończą i trzeba będzie szybko zastąpić je innymi surowcami. W Polsce na przykład płytkie pokłady węgla kamiennego są na wyczerpaniu, a eksploatacja głębiej położonych złóż jest zbyt droga, by opłacało się je wydobywać.
Sposoby oszczędzania energii elektrycznej
Oszczędzanie energii elektrycznej oznacza mniejsze zużycie surowców energetycznych oraz mniejsze szkody w środowisku. Pozwala także zmniejszyć domowe wydatki. Najprostszym sposobem, aby to osiągnąć, jest włączanie urządzeń elektrycznych tylko wtedy, gdy są potrzebne, a gdy się zużyją, zastąpienie ich bardziej energooszczędnymi odpowiednikami. Warto pamiętać, że wiele urządzeń elektrycznych, pozostawianych w tzw. trybie czuwania (stand-by), tak jak wyłączony pilotem telewizor, także pobiera prąd. To może być nawet 30% energii pobieranej w czasie pracy. Urządzeniem dużej mocy jest czajnik elektryczny. By oszczędzać energię, należy za każdym razem nalewać do niego taką ilość wody, jaka jest w danym momencie potrzebna. Podobnie jest z pralką i zmywarką – należy je włączać wtedy, gdy są wypełnione w całości. Nie należy też pozostawiać włączonego telewizora czy światła w pomieszczeniach, z których nikt nie korzysta. Warto też zastępować tradycyjne żarówki diodami LED, które zużywają około 20 razy mniej energii.
Koniec