Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Genialna gra

Poznaj szachy od podstaw

 • Opracowanie Barbara Oleszczuk

Dowiesz się wiecej klikając w obrazki!

Prezentacja w pierszej części pozwala na ogólne zaznajomienie się z szachownicą. W kolejnej na poznanie podstawowych reguł gry i zdobycie wiedzy niezbędnej do rozegrania pierwszej partii, ale także do nauczenia innych i wspólnego czerpania ogromnych korzyści, jakie daje ta"królewska gra".

W odkrywaniu kolejnych sekretów szachownicy towarzyszył będzie motylek Połowiec szachownica, nie tylko z powodów wizualnych, ale także z wspólnych skojarzeń jakie odnoszą sie do szachów i symbolliki motyla ( kliknij w obrazek).

Ideą tej prezentacji jest zachęcenie do gry w szachy - rewelacyjnej formy rozwoju i spędzania czasu z rodziną, znajomymi, a także z nieznajomymi - grając online.

WSTĘP

Obraz OpenClipart-Vectors z Pixabay

Jak ustawić szachownicę‎ Jeśli masz komplet szachów i chcesz rozpocząć grę, pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić jest prawidłowe ustawienie szachownicy. powinieneś mieć zawsze białe pole po prawej stronie koło siebie (jak pole h1 na obrazku poniżej i pole a8 przeciwnika). Łatwym sposobem na zapamiętanie tego jest "białe po prawej."

Składa się z 64 pól: 32 białych i 32 czarnych. Przy czym nazywanie białych i czarnych pól jest umowne –pola na szachownicy przykładowo: beżowe i brązowe też będą nazywane odpowiednio białe i czarne. W skład szachownicy wchodzą linie poziome oznaczone literami od a do h i linie pionowe – oznaczone cyframi od 1 do 8. Służy to do zapisywania nawigacji bierkami na zasadzie zapisu układu współrzędnych.

Szachownica

W skład szachownicy wchodząlinie pionoweoznaczone literami a-hi linie poziome oznaczone cyframi 1-8.Aby znaleźć np. pole f6 należy wzrokowo odnaleźć linię pionową f i linię ppoziomą 6 , przecięcie dwóch linii to pole f6 (na którym przysiadł motylek)

Nawigacja szachowa

Co to za pole? Przyporządkuj numerom nazwy pól. Zapisz na kartce odpowiedzi w formacie a-h; 1-8 a potem sprawdź klikając w cyfrę na szachownicy lubna skrzydłach motyla. Jednak spróbuj najpierw określić sam!

Nawigacja szachowa - ćwiczenia

Gra w szachy jest genialna!

 • Wpływa na zdolności intelektualne.
 • Zwiększa IQ
 • Poprawia koncentrację i umiejętności arytmetyczne.
 • Wyostrza zdolności językowe
 • Kształci umiejętności krytycznego myślenia
 • Wspomaga rozwój inteligencji emocjonalnej
 • Ma walory terapeutyczne

https://dziecisawazne.pl/7-powodow-dlaczego-gra-w-szachy-jest-genialna-zwlaszcza-dla-dzieci/Author's name

Polecenie 2.: Czy wiesz, na jakim polu ustawiony jest czarny pionek?Sprawdź klikając w obrazek pionka.

Oprócz linii pionowych i poziomych, szachownica ma również przekątne tzw. diagonale. Dwie najdłuższe przebiegają od pola a1 do pola h8 - czarnopolowa i od pola h1 do pola a8 - białopolowa. Po kliknięciu w obszar strzałki sprawdzisz, która jest którą.

i nie zapomnij wrócić do prezentacji!

Kliknij w przycisk Start

Start

Potrenuj ogląd szachownicy!- czyli szybkie wyznaczanie współrzędnych.

W następnej części poznasz: bierki, układ bierek na szachownicy, poruszanie się bierek i bicia bierek.

"Podróż o długości tysiąca mil rozpoczyna się od pierwszego kroku". Konfucjusz

Pierwszy krok przygotowujący do gry w szachy za nami.

 • pionki szachowe - 8 białych i 8 czarnych
 • figury szachowe:
2 wieże białe i 2 wieże czarne 2 skoczki białe i 2 skoczki czarne 2 gońce białe i 2 gońce czarne 1 hetman biały i 1 hetman czarny 1 król biały i 1 król czarny
 • pionki + figury = bierki szachowe

Podczas gry w szachy należy wymazać z pamięci zasady popularnej gry w warcaby.

W grze w szachy biorą udział pionki i figury szachowe czyli bierki:

Bierki

Pionek zawsze porusza sie do przodu (o ile nie jest zablokowany przez inną bierkę), również przy biciu idzie tylko do przodu!

Poznawanie bierek szachowych zaczniemy od pionka. Pionek jest najsłabszą bierką , porusza się zaledwie o jedno pole do przodu, chyba, że startuje (wchodzi do gry) wówczas może(ale nie musi) poruszyć się o dwa pola np.:białe pionki z pozycji 2 na pozycję 3 lub 4, czarne pionki z pozycji 7 na pozycję 6 lub 5.

Pionek

Pionek

Na poniższym diagramie pionek właśnie się ruszył z pola c2 na pole c4,

Title your section here

Pionek

Atakuje (lub zbija) po skosie do przodu - w lewo i w prawo. Na poniższym diagramie pionek z pola c4 może zaatakować pola b5 lub d5.

Title your section here

Wieża

Każda ze stron na początku partii ma dwie wieże - jedna na skrzydle hetmańskim, - a druga na skrzydle królewskim. Wszystkie cztery wieże stoją w rogach szachownicy. Wieża jest zaliczana do ciężkich figur (podobnie jak hetman) i jest warta 5 punktów.

Kierunki ruchów jak wyżej, bijemy, przesuwając się o dowolną liczbę pól do pierwszej bierki lub do końca szachownicy.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet.

You can write an

Awesome title

Bicie wieżą

Prostym sposobem na zapamiętanie, jak porusza się wieża, jest porównanie do kształtu znaku "+".

Wieża

Porusza się po liniach poziomych (w lewo i w prawo) oraz pionowych (do góry i w dół) bez limitu pól, o ile nie jest zablokowana przez inną bierkę.

Goniec porusza się na skos, po przekątnych zwanymi diagonalami o dowolną liczbę pól, o ile nie jest zablokowany przez inną bierkę. Bicie gońcem - ruchy jak wyżej - przy biciu goniec przesuwa sie o dowolną liczbę pól do pierwszej bierki lub do końca szachownicy.

f1

Każdy z graczy na początku gry ma 2 gońce:- u grających czarnymi figurami białopolowy c8 i czarnopolowy f8- u grających białymi figurami białopolowy f1 i czarnopolowy c1.

Goniec

Łatwym sposobem na zapamiętanie sposobu poruszania się hetmana jest wyobrażenie sobie, że jest połączeniem wieży i gońca!

Hetman to najsilniejsza figura! Na początku partii obie strony mają po jednym hetmanie.Biały hetman stoi na polu d1,Czarny Hetman- na d8. Hetman jest zaliczany do ciężkich figur (podobnie jak wieża) i jest warty 9 punktów. Hetman porusza się po liniach poziomych i pionowych (jak wieża) oraz po skosie (jak goniec).

Hetman

Ruchy Hetmana - to połączenie ruchów gońca i wieży: na skos, do tyłu i na boki.Bicie hetmanem - kierunki ruchów jak wyżej. Hetman przesuwa sie o dowolną liczbę pól do pierwszej bierki, a jak droga WOLNA TO NAWET DO KOŃCA SZACHOWNICY

Hetman - ruchy i bicie

pkt.

pkt.

pkt.

pkt.

Wartości bierek

Każdy z graczy ma na początku dwa skoczki - królewski i hetmański. Kiedy partia się zaczyna, białe skoczki stoją na polach b1 i g1, a czarne - na b8 i g8. Skoczek jest zaliczany do lekkich figur (podobnie jak goniec) i jest warty 3 punkty jak goniec.

Skoczek

Ruchy i bicie skoczka

Skoczek nie bije figur, które przeskakuje!

Skoczek jest jedyną figurą, która potrafi przeskakiwać nad innymi bierkami! Chodzi o jedno pole w lewo lub w prawo, a potem o dwa pola w górę lub w dół ALBO o dwa pola w lewo lub w prawo, a potem o jedno pole w górę lub w dół - innymi słowy, sposób poruszania się skoczka przypomina kształtem literę "L" Skoczek zbija bierkę przeciwnika, jeżeli stoi ona na polu, na którym skoczek kończy swój ruch.

Znajdź wszystkie możliwe drogi skoczka do pola, na którym przysiadł motyl płowiec szachownica - e4 w dwóch ruchach. Odpowiedzi sprawdzisz na skrzydłach motyla.

Ruch skoczkiem potrfi zaskoczyć! Skoczek jest przebiegły i warto to potrenować

Skoczek zaskakuje

Pamiętaj, że króla nie można zbić! Kiedy król jest atakowany, nazywamy to "szachem"

KRÓL jest najważniejszą bierką w szachach. Pamiętaj, celem gry jest zamatowanie króla! Kiedy partia się rozpoczyna, każda ze stron ma jednego króla. Biały król stoi na e1, a czarny na e8. Król nie jest zbyt silny, ponieważ porusza się (i bije) tylko o jedno pole, ale za to w każdym kierunku.

Król

Pamiętaj, że króla nie można zbić! Kiedy król jest atakowany, nazywamy to "szachem"

KRÓL jest najważniejszą bierką w szachach. Pamiętaj, celem gry jest zamatowanie króla! Kiedy partia się rozpoczyna, każda ze stron ma jednego króla. Biały król stoi na e1, a czarny na e8. Król nie jest zbyt silny, ponieważ porusza się (i bije) tylko o jedno pole, ale za to w każdym kierunku.

Król

Roszada – ruch w szachach z królem i wieżą w jednym ruchu zapewniający większe bezpieczeństwo królowi – do wykonania, gdy między królem i wieżą nie ma innych figur, jest to pierwszy ruch króla i wieży oraz król w tym czasie nie jest szachowany.

Mat – to sytuacja, w której król jest atakowany i nie ma możliwości ucieczki

Roszada polega na przeniesieniu króla do wieży i przeskoczeniu wieży na pole za królem. Jest roszada krótka i długa w zależności, z którą wieżą król wchodzi w roszadę

Szach – to bezpośrednia GROŹBA ZBICIA KRÓLA

Bicie w przelocie – jest to zbicie pionka przeciwnika bezpośrednio po jego ustawieniu , gdy ten przemieścił się o dwa pola do przodu, a nasz pionek stoi pionowo na sąsiednim polu przed pionkiem przeciwnika

Partia szachów – rozgrywka szachowa z przeciwnikiem

Promocja pionka - gdy biały pionek dochodzi do linii - 8 , dla Czarnych - linia 1 , zostaje zamieniony na dowolną figurę oprócz Króla. Zwykle promuje się pionka na hetmana, jako najsilniejszą figurę. Jednak gracz może wymienić pionka także na wieżę, gońca lub skoczka. W niektórych sytuacjach taka słaba promocja jest korzystniejsza .

Pat – to sytuacja, w którek król nie jest atakowany, ale nie ma żadnej możliwości ruchu, ani żadna z jego bierek

Słownik terminów szachowych

Roszada polega na przeniesieniu króla do wieży i przeskoczeniu wieży na pole za królem. Jest roszada krótka dla białych król na g1, wieża na f1, dla czarnych król na g8, wieża f8 i długa dla białych król na b1, wieza na c1, dla czarnych król na b8, wieża c8- w zależności, z którą wieżą król wchodzi w roszadę

Roszada – ruch w szachach z królemi wieżą w jednym ruchu zapewniający większe bezpieczeństwo królowi – pod warunkiem, że gdy między królem i wieżą nie ma innych figuri jest to pierwszy ruch króla i wieży oraz król w tym czasie nie jest szachowany.

Roszada

Bicie w przelocie – jest to zbicie pionka przeciwnika bezpośrednio po jego ustawieniu , gdy ten przemieścił się o dwa pola do przodu, a nasz pionek stoi pionowo na sąsiednim polu przed pionkiem przeciwnika

Bicie w przelocie

Promocja pionka

Pionek jako jedyna figura nie rusza się do tyłu, ale gdy uda mu się dojść na drugą stronę szachownicy (biały na linii 8, czarne na linii1) zostaje promowany, a to oznacza, ze przemienia się w w dowolną bierkę (poza nim samym i królem). Najczęściej promuje sie go w hetmana , ponieważ to najsilniejsza figura szachowa.

Ale szachy to nie warcaby!

1. Przywitaj partnera gry i okazuj mu szacunek - nie lekceważ!2. Do właściciela białych bierek należy pierwszy ruch3. Ruchy wykonujemy na przemian z partnerem gry4. Zanim ruszysz bierką – pomyśl! – dotknięta bierka musi wykonać ruch5. Postawiona bierka musi zostać na polu – nie ma odwrotu, może zmienić pole dopiero w następnej kolejce6. Swoich figur nie bijemy!7. W jednym ruchu bijemy jedną bierkę przeciwnika8. Na jednym polu może stać tylko jedna bierka 9. Król nie może przybliżyć się do króla przeciwnika, musi być jedno pole odstępu 10. Mat – król jest atakowany i nie ma możliwości ruchu – koniec gry - wygrywa atakujący

10 przykazań Podstawowe zasady gry w szachy:

https://www.chess.com/pl/play/computer

Kliknij w link i graj z komputerem białymi bierkami!

Czas rozegrać partię szachów!

Bibliografia

5. Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/natwhitephotography-1575700/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=1103989"> Natalie White</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=1103989"> Pixabay</a>

4. Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/krzysztofniewolny-4120434/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=3517379"> Krzysztof Niewolny</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=3517379"> Pixabay</a>Text/Image

2. Wizja - szachowy trening współrzędnych i szybkości ruchów htps://chess.com/pl/vision

3. Grafika: htpss://pixabay.comObraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/natwhitephotography-1575700/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=1103989"> Natalie White</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=1103989"> Pixabay</a>

1. Kanarkiewicz Michał, Szachy w godzinę :podręcznik dla początkujacych, Wejcherowo, 2020