Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Przyimek - mały wiercipięta

Na dzisiejszej lekcji poznasz kolejną cześć mowy: przyimek. Dowiesz się, do czego służy, jak rozpoznać go w zdaniu, czy jest samodzielny i czy się odmienia. Mam nadzieję, że odgadniesz również, dlaczego nazwałam go wiercipiętą.

Co dziś będziemy robić?

A teraz trochę plastykina języku polskim :)

Spróbuj narysować w zeszycie taki domek.

A teraz wypełnijmy nasz domek małymi wiercipiętami. Gdzie mogą być? Na domku, pod nim, za, przed. Ktoś może zbliżać się do, a ktoś oddalac się od. Czy wiesz, że wyróżnione kolorem wyrazy to właśnie przyimki? Zastanów się, do czego służą.Zerknij obok i zobacz, jak ja sobie poradziłam z rysunkiem. Przy swoim domku narysuj jak najwięcej takich ludków. Koniecznie podpisz je za pomocą przyimków.

Przyjżyj się uważnie ilustracji i odpowiedz na kilka pytań.

Do czego służą przyimki?

Mały, lecz niezbędny!

Teraz już wiesz, do czego służy przyimek. Pomaga nam między innymi określać położenie różnych rzeczy lub osób. Ale użyjemy go też w innych sytuacjachnp.:Pan Ambroży przygotowywał potrawy ze szkiełek.Kajko i Kokosz wyruszyli z Mirmiłem do szkoły latania.

Czy przyimek się odmienia? Na pewno pamiętasz, jak odmienialiśmy rzeczowniki przez przypadki albo czasowniki przez osoby. Ale czy można odmienić przyimek? Hmm... Nie da się. Zawsze będzie taki sam. Bo jak odmienić na przykład "w"? Uwaga! Przyimek jest nieodmienną częścią mowy.

Czas na ćwiczenie!Obejrzyj krótki filmik i spróbuj wypisać jak najwiecej pojawiających się w nim przyimków.

Czas na kolejne ćwiczenie

ODGADNIJ, KTÓRA CZĘŚĆ MOWY TO PRZYIMEK. https://learningapps.org/display?v=p11miv9kk21

Z kim przyjaźni się przyimek?

Już zauważyłeś, że przyimek jest potrzebny, ale trochę za mały, by poradził sobie sam. Bo gdyby na przykład brat na Twoje pytanie: Gdzie jest moja bluza? odpowiedział tylko: w? Albo mama zapytana, od kogo dostała piękny naszyjnik, odrzekła wyłącznie: od? Przyimek potrzebuje zatem pomocnika, przyjaciela, z kórym tworzy silny zespół. Tym kolegą jest najczęściej rzeczownik.

Przyimek najczęściej łączy się z rzeczownikiem, np.: pod obrusem, na stole, przy fotelu, za drzwiami. Różne przyimki mogą łączyć się z tym samym rzeczownikiem i tworzyć sensowną całość. Spójrz: pod stołem, nad stołem, za stołem, na stole, o stole, przy stole, obok stołu

Zapamiętaj!

przyimek

rzeczownik lub inna część mowy

wyrażenie przimkowe

Co to jest wyrażenie przyimkowe?

stół

na pod przy

na stole przy stole pod stołem

Wypisz z tekstu przyimki. Następnie podkreśl w nim wyrażenia przyimkowe.

Czas na notatkę!

https://learningapps.org/watch?v=pz95i53ck20

sprawdź, co już umiesz:

1. Potrafisz wymienić kilka/kilkanaście przyimków. 2. Rozpoznajesz przyimki w zdaniu. 3. Wiesz, że przyimek jest nieodmienny. 4. Wiesz, czym jest wyrażenie przyimkowe.

Ile już umiesz?

Zapisz w zeszycie , w jakim stopniu zrozumiałeś dzisiejszy temat.

Dziękuję Ci za dzisiejszą pracę!

Hej, czy wiesz który z wyrazów w moim podziękowaniu jest przyimkiem?