Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Temat:

Do czego potrzebny nam przyimek?

CZĘŚCI MOWY

Dotychczas na lekcjach języka polskiego poznaliście odmienne części mowy, takie jak: czasownik, rzeczownik i przymiotnik. Zdobyliście także wiadomości na temat nieodmiennej części mowy, jaką jest przysłówek.

nA POCZĄTEK TROCHĘ TEORII...

sPRAWDŹ, ILE ZAPAMIĘTAŁEŚ

Wykonaj ćwiczenie. Zapisz je w zeszycie.

PRZYIMEK

Przyimek to nieodmienna część mowy, która zawsze występuje z innym wyrazem. Przykłady przyimków: w, o, z, u, od, po, przed, pod, nad, obok, przez, do, na, dla, za, zza, bez, znad, poprzez.

MAŁY, LECZ NIEZBĘDNY

Teraz już wiesz, do czego służy przyimek. Pomaga nam między innymi określać położenie różnych rzeczy lub osób. Ale użyjemy go też w innych sytuacjach np.: Pan Ambroży przygotowywał potrawy ze szkiełek. Alcest wciąż myślał o obiedzie. Kajko i Kokosz wyruszyli z Mirmiłem do szkoły latania.

Obejrzyj krótki filmik i spróbuj wypisać jak najwiecej pojawiających się w nim przyimków. Ile udało się zapisać?

Już zauważyłeś, że przyimek jest potrzebny, ale trochę za mały, by poradził sobie sam.Wyobrażasz sobie sytuację, że brat na Twoje pytanie:"Gdzie jest moja bluza?" odpowiedział tylko: "w?".Albo mama zapytana, od kogo dostała piękny naszyjnik, odrzekła wyłącznie: "od"? Przyimek potrzebuje zatem pomocnika, przyjaciela, z kórym tworzy silny zespół. Tym kolegą jest najczęściej rzeczownik.

Z KIM pRZYJAŹNI SIĘ PRZYIMEK?

co jeszcze trzeba zapamiętać?

Przyimek najczęściej łączy się z rzeczownikiem, tworząc WYRAŻENIE PRZYIMKOWE. Przykłady wyrażeń przyimkowych: przy stole, za oknem, z uśmiechem, za miesiąc, przez przypadek.

Opisz obrazek, określając zależności między przedmiotami, np. Lampa wisi NAD stołem. W opisie zaznacz przyimki.

ĆWICZENIE II

Wykonaj pisemnie ćwiczenie w zeszycie.

ĆWICZENIE I

powtórz na głos to, co zapamiętałeś

Lila Ledwoń

Dziękuję za udział w lekcji! ;)