Scenariusz zajęć
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 5- LETNICH ,,TYGRYSKI” PROWADZĄCE:
MGR VIOLETTA KOŁODZIEJAK, MGR PATRYCJA GROCHOWSKA Temat : Mali odkrywcy tajemnic - Dzień Nowych Technologii w Edukacji 2021 Cel ogólny : - wprowadzenie najmłodszych uczestników edukacji w świat technologii
komunikacyjno – informatycznych; - integrowanie środowiska rodzinnego i przedszkolnego w czasie epidemii Covid-19; Cele szczegółowe: (przewidywane efekty - dziecko ): - używa zwrotów grzecznościowych podczas powitania, przebywa w miłej atmosferze; - ćwiczy koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową; - rozwija słownik czynny; - kształtuje logiczne myślenie; - rozwija swoje zainteresowanie technologią komputerową i światem; - uruchamia i zamyka komputer; - utrwala wiadomości dotyczące kosmosu; - potrafi odróżnić prawą stronę ciała od lewej; - porusza się w przestrzeni zgodnie z instrukcją: do przodu, do tyłu, w lewo, w prawo; - uczestniczy w zabawach ruchowych; - prezentuje swoje umiejętności przed rodzicami; - zna zasady bezpiecznego poruszania się w Internecie;
- wykonuje pracę plastyczną; - rozwija motorykę małą;
- współdziała z dziećmi w zabawie.
Metody pracy : zadania stawiane do wykonania ; pokaz; rozmowa ;zagadki ;pedagogika zabawy Formy pracy: zbiorowa, indywidualna. Środki dydaktyczne: zagadka, materiał, laptopy, tablica interaktywna, prezentacje multimedialne, papier kolorowy, plastelina, nożyczki, klej, kredki, strój Koziołka Matołka, rzutnik, sprzęt muzyczny, piosenki ; „ Wszyscy są, witam Was „ , „ Necio – fajnie w Internecie” , „ Do góry i na dół”, „ Sowa internetowa’’ , „ „Dzień bezpiecznego Internetu”, „ Pięta i palce”, robot - Knabo, balony, bibuła, telefony, mikrofon, okulary przeciwsłoneczne, aparat cyfrowy. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego : I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka: - uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym w rytmicznych, muzycznych, naśladowczych. II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka: - przejawia swoje emocje i uczucia używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu.
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka: - ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych; -przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie; - respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby; IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka: - wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu […]; - odpowiada na pytania, […] układa i rozwiązuje zagadki; - wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy, zagospodarowuje przestrzeń, nadając znaczenie umieszczonym w niej przedmiotom, określa ich położenie i liczbę; - określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów, rozróżnia stronę lewą i prawą;
Przebieg zajęć: Część I. Powitanka – „Wszyscy są witam Was” – Tworzenie miłej atmosfery.
Koziołek Matołek i Nauczyciel witają się z dziećmi piosenką: Wszyscy są, witam Was, zaczynamy - już czas!
Jestem ja, jesteś Ty. Raz, dwa, trzy! Zadanie nr 1.Kreatywna gimnastyka – dzieci ćwiczą z Lolkiem – misiem, który specjalnie nagrał dla nich swoje kreatywne ćwiczenia. ( Nagranie z laptopa wyświetlane jest na dużej ścianie za pomocą projektora). - Doskonalenie koordynacji ruchowej, rozwijanie wielu grup mięśniowych. - -Udział dzieci w zabawach ruchowych. Zadanie nr 2. Zgaduj Zgadula Dzieci rozwiązują zagadkę o laptopie wprowadzającą do zajęć. Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że dziś odkryją wiele tajemnic związanych z nowoczesną technologią. - Rozwijanie słownika czynnego. - Kształtowanie logicznego myślenia. Stoi na biurku
lub na stoliku.
Ma ekran, myszkę
i dużo guzików. (laptop) Zadanie nr 3. Kącik nowoczesnej technologii Dzieci razem z Nauczycielem i Koziołkiem Matołkiem tworzą kącik nowoczesnych technologii. - Rozwijanie zainteresowań technologią komputerową wśród dzieci.
Część II. Zadanie nr 4.
Magiczny materiał – Koziołek Matołek zaprasza dzieci na pufy edukacyjne, które ułożone są w kręgu. W środku kręgu znajduje się laptop przykryty materiałem. Koziołek pyta dzieci czy wiedzą co tam jest ukryte? Dzieci podają swoje odpowiedzi. Następnie odkrywa co kryje się pod materiałem leżącym na podłodze. – Rozbudzanie ciekawości wśród dzieci – zainteresowania tematem zajęć. Zadanie nr 5.
Jak to działa – zabawa dydaktyczna – Nauczyciel prezentuje dzieciom w jaki sposób włączyć
i wyłączyć laptopa, następnie dzieci po kolei siadają do stolików, na których przygotowane są laptopy i wykonują to samo. ( Koziołek Matołek i Pani pomagają dzieciom). - Wprowadzenie najmłodszych uczestników edukacji w świat technologii komunikacyjno – informatycznych. - Rozwijanie zainteresowań technologią komputerową wśród dzieci. Zadanie nr 6.
Poszukiwanie balu nowych technologii – elektroniczna karta pracy - określanie strony prawej i lewej na tablicy interaktywnej. Dzieci rysują na tablicy interaktywnej uśmiechniętą minę przy tym obrazku, na którym Koziołek Matołek idzie w prawą stronę. ( Dzieci pracują na karcie pracy stworzonej w programie genially przez nauczyciela wcielającego się w postać Koziołka.) -Doskonalenie umiejętności wskazywania prawej i lewej strony. -Rozwijanie zainteresowań technologią komputerową wśród dzieci.
Zadanie nr 7.
Zapoznanie z robotem Knabo. Dzieci siadają w kręgu, nauczyciel prezentuje robota, który chciałby zaprosić wszystkich
w kosmos na bal nowych technologii w edukacji 2021.
Robot sterowany przez nauczyciela wita się ze wszystkimi. - Wprowadzenie najmłodszych uczestników edukacji w świat technologii komunikacyjno – informatycznych. Zadanie nr 8.
Kosmos – prezentacja multimedialna - (usystematyzowanie) wiadomości na temat kosmosu
i układu słonecznego . Dzieci oglądają prezentację, na ostatnim slajdzie wszyscy otrzymują hasło – przepustkę na bal. - Utrwalanie wiadomości dotyczących kosmosu. - Rozwijanie zainteresowania światem. Zadanie nr 9.
Bal Nowych Technologii – zabawy integracyjne. Dzieci przebrane w zabawne stroje bawią się – uczestniczą w zabawach ruchowych z Koziołkiem Matołkiem i Nauczycielem przy piosenkach związanych z technologią. - Podczas balu dzieci poznają zasady bezpiecznego korzystania z Internetu
Zadanie nr 10.
Niespodzianka – Rodzice dzieci z wizytą online w przedszkolu. Za pomocą aplikacji classroom – google meet Rodzice patrzą jak dzieci bawią się podczas balu – witają się, rozmawiają z dziećmi. - Integrowanie środowiska rodzinnego i przedszkolnego w czasie epidemii Covid -19 ; - Promocja placówki; - Prezentacja umiejętności dzieci;
Część III. Zadanie nr 11.
„Pięta i palce” – zabawa ruchowa - muz. R. Schumann, sł. Maria Tomaszewska. (dzieci poruszają się w przestrzeni z nauczycielem i nauczycielem przebranym za Koziołka Matołka zgodnie ze słowami piosenki). -Kształtowanie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej u dzieci. Zadanie nr 12.
Kosmiczny laptop – wykonywanie pracy plastycznej. Po zakończonym balu dzieci wykonują swój kosmiczny laptop wg. instrukcji Koziołka Matołka. -Rozwijanie małej motoryki. -Rozwijanie zainteresowań technologią komputerową wśród dzieci. Zakończenie zajęć. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach, omówienie i prezentacja wykonanej pracy plastycznej.
- Integrowanie grupy.
Opracowały :Violetta kołodziejak i patrycja grochowska
Scenariusz zajęć Mali odkrywcy tajemnic - Dzień Nowych Technologii
viola.k
Created on April 11, 2021
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
View
Vaporwave presentation
View
Animated Sketch Presentation
View
Memories Presentation
View
Pechakucha Presentation
View
Decades Presentation
View
Color and Shapes Presentation
View
Historical Presentation
Explore all templates
Transcript
Scenariusz zajęć
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 5- LETNICH ,,TYGRYSKI” PROWADZĄCE: MGR VIOLETTA KOŁODZIEJAK, MGR PATRYCJA GROCHOWSKA Temat : Mali odkrywcy tajemnic - Dzień Nowych Technologii w Edukacji 2021 Cel ogólny : - wprowadzenie najmłodszych uczestników edukacji w świat technologii komunikacyjno – informatycznych; - integrowanie środowiska rodzinnego i przedszkolnego w czasie epidemii Covid-19; Cele szczegółowe: (przewidywane efekty - dziecko ): - używa zwrotów grzecznościowych podczas powitania, przebywa w miłej atmosferze; - ćwiczy koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową; - rozwija słownik czynny; - kształtuje logiczne myślenie; - rozwija swoje zainteresowanie technologią komputerową i światem; - uruchamia i zamyka komputer; - utrwala wiadomości dotyczące kosmosu; - potrafi odróżnić prawą stronę ciała od lewej; - porusza się w przestrzeni zgodnie z instrukcją: do przodu, do tyłu, w lewo, w prawo; - uczestniczy w zabawach ruchowych; - prezentuje swoje umiejętności przed rodzicami; - zna zasady bezpiecznego poruszania się w Internecie; - wykonuje pracę plastyczną; - rozwija motorykę małą; - współdziała z dziećmi w zabawie.
Metody pracy : zadania stawiane do wykonania ; pokaz; rozmowa ;zagadki ;pedagogika zabawy Formy pracy: zbiorowa, indywidualna. Środki dydaktyczne: zagadka, materiał, laptopy, tablica interaktywna, prezentacje multimedialne, papier kolorowy, plastelina, nożyczki, klej, kredki, strój Koziołka Matołka, rzutnik, sprzęt muzyczny, piosenki ; „ Wszyscy są, witam Was „ , „ Necio – fajnie w Internecie” , „ Do góry i na dół”, „ Sowa internetowa’’ , „ „Dzień bezpiecznego Internetu”, „ Pięta i palce”, robot - Knabo, balony, bibuła, telefony, mikrofon, okulary przeciwsłoneczne, aparat cyfrowy. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego : I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka: - uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym w rytmicznych, muzycznych, naśladowczych. II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka: - przejawia swoje emocje i uczucia używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu.
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka: - ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych; -przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie; - respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby; IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka: - wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu […]; - odpowiada na pytania, […] układa i rozwiązuje zagadki; - wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy, zagospodarowuje przestrzeń, nadając znaczenie umieszczonym w niej przedmiotom, określa ich położenie i liczbę; - określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów, rozróżnia stronę lewą i prawą;
Przebieg zajęć: Część I. Powitanka – „Wszyscy są witam Was” – Tworzenie miłej atmosfery. Koziołek Matołek i Nauczyciel witają się z dziećmi piosenką: Wszyscy są, witam Was, zaczynamy - już czas! Jestem ja, jesteś Ty. Raz, dwa, trzy! Zadanie nr 1.Kreatywna gimnastyka – dzieci ćwiczą z Lolkiem – misiem, który specjalnie nagrał dla nich swoje kreatywne ćwiczenia. ( Nagranie z laptopa wyświetlane jest na dużej ścianie za pomocą projektora). - Doskonalenie koordynacji ruchowej, rozwijanie wielu grup mięśniowych. - -Udział dzieci w zabawach ruchowych. Zadanie nr 2. Zgaduj Zgadula Dzieci rozwiązują zagadkę o laptopie wprowadzającą do zajęć. Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że dziś odkryją wiele tajemnic związanych z nowoczesną technologią. - Rozwijanie słownika czynnego. - Kształtowanie logicznego myślenia. Stoi na biurku lub na stoliku. Ma ekran, myszkę i dużo guzików. (laptop) Zadanie nr 3. Kącik nowoczesnej technologii Dzieci razem z Nauczycielem i Koziołkiem Matołkiem tworzą kącik nowoczesnych technologii. - Rozwijanie zainteresowań technologią komputerową wśród dzieci.
Część II. Zadanie nr 4. Magiczny materiał – Koziołek Matołek zaprasza dzieci na pufy edukacyjne, które ułożone są w kręgu. W środku kręgu znajduje się laptop przykryty materiałem. Koziołek pyta dzieci czy wiedzą co tam jest ukryte? Dzieci podają swoje odpowiedzi. Następnie odkrywa co kryje się pod materiałem leżącym na podłodze. – Rozbudzanie ciekawości wśród dzieci – zainteresowania tematem zajęć. Zadanie nr 5. Jak to działa – zabawa dydaktyczna – Nauczyciel prezentuje dzieciom w jaki sposób włączyć i wyłączyć laptopa, następnie dzieci po kolei siadają do stolików, na których przygotowane są laptopy i wykonują to samo. ( Koziołek Matołek i Pani pomagają dzieciom). - Wprowadzenie najmłodszych uczestników edukacji w świat technologii komunikacyjno – informatycznych. - Rozwijanie zainteresowań technologią komputerową wśród dzieci. Zadanie nr 6. Poszukiwanie balu nowych technologii – elektroniczna karta pracy - określanie strony prawej i lewej na tablicy interaktywnej. Dzieci rysują na tablicy interaktywnej uśmiechniętą minę przy tym obrazku, na którym Koziołek Matołek idzie w prawą stronę. ( Dzieci pracują na karcie pracy stworzonej w programie genially przez nauczyciela wcielającego się w postać Koziołka.) -Doskonalenie umiejętności wskazywania prawej i lewej strony. -Rozwijanie zainteresowań technologią komputerową wśród dzieci.
Zadanie nr 7. Zapoznanie z robotem Knabo. Dzieci siadają w kręgu, nauczyciel prezentuje robota, który chciałby zaprosić wszystkich w kosmos na bal nowych technologii w edukacji 2021. Robot sterowany przez nauczyciela wita się ze wszystkimi. - Wprowadzenie najmłodszych uczestników edukacji w świat technologii komunikacyjno – informatycznych. Zadanie nr 8. Kosmos – prezentacja multimedialna - (usystematyzowanie) wiadomości na temat kosmosu i układu słonecznego . Dzieci oglądają prezentację, na ostatnim slajdzie wszyscy otrzymują hasło – przepustkę na bal. - Utrwalanie wiadomości dotyczących kosmosu. - Rozwijanie zainteresowania światem. Zadanie nr 9. Bal Nowych Technologii – zabawy integracyjne. Dzieci przebrane w zabawne stroje bawią się – uczestniczą w zabawach ruchowych z Koziołkiem Matołkiem i Nauczycielem przy piosenkach związanych z technologią. - Podczas balu dzieci poznają zasady bezpiecznego korzystania z Internetu
Zadanie nr 10. Niespodzianka – Rodzice dzieci z wizytą online w przedszkolu. Za pomocą aplikacji classroom – google meet Rodzice patrzą jak dzieci bawią się podczas balu – witają się, rozmawiają z dziećmi. - Integrowanie środowiska rodzinnego i przedszkolnego w czasie epidemii Covid -19 ; - Promocja placówki; - Prezentacja umiejętności dzieci;
Część III. Zadanie nr 11. „Pięta i palce” – zabawa ruchowa - muz. R. Schumann, sł. Maria Tomaszewska. (dzieci poruszają się w przestrzeni z nauczycielem i nauczycielem przebranym za Koziołka Matołka zgodnie ze słowami piosenki). -Kształtowanie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej u dzieci. Zadanie nr 12. Kosmiczny laptop – wykonywanie pracy plastycznej. Po zakończonym balu dzieci wykonują swój kosmiczny laptop wg. instrukcji Koziołka Matołka. -Rozwijanie małej motoryki. -Rozwijanie zainteresowań technologią komputerową wśród dzieci. Zakończenie zajęć. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach, omówienie i prezentacja wykonanej pracy plastycznej. - Integrowanie grupy.
Opracowały :Violetta kołodziejak i patrycja grochowska