Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Start

INTERNET

PRESENTATION

Temat:

Gdy jestem online. O internecie jako przestrzeni, w której funkcjonuje współczesny człowiek

Jest środkiem przekazu, komunikacji i dostarczania usług. Ma zasięg globalny. W sieci znajdziemy nie tylko wiele informacji, lecz także wszystkie tradycyjne media, takie jak telewizja, radio, prasa. W internecie można zrobić zakupy, umieścić swój film i skomentować wybrane informacje. Jest to narzędzie pozwalające dotrzeć do każdego, kto ma dostęp do sieci.

INTERNET

KRÓTKA HISTORIA

GRY ONLINE

W latach 80. XX w. internet zaczął być wykorzystywany nie tylko jako narzędzie do przesyłania informacji i kontaktowania się z ludźmi, lecz także jako źródło rozrywki. Pojawiły się wówczas pierwsze gry online [onlajn]. Dzięki powstaniu technologii flash [flesz] szybko rozpowszechniły się gry bardziej zaawansowane, np. strategiczne.

PIERWSZY E-MAIL

Został wysłany w 1971 r. przez Raya Tomlinsona [reja], twórcę programu umożliwiającego przekazywanie wiadomości między komputerami należącymi do sieci ARPANET. Cztery lata później powstała pierwsza e­mailowa skrzynka dyskusyjna. W 1979 r. Kevin MacKenzie [makkenz­i] po raz pierwszy użył emotikonu.

POCZĄTKI

Internet narodził się w USA 29 października 1969 r. Tego dnia na jednym z uniwersytetów odbyła się pierwsza próba transmisji danych przez sieć ARPANET (prototyp internetu). Udało się wówczas przesłać dwie litery, po czym system się zawiesił. W 1973 r. do sieci zostały podłączone pierwsze komputery spoza USA.

KRÓTKA HISTORIA

SEWRISY SPOŁECZNOŚIOWE

Pierwsze strony internetowe umożliwiające stworzenie własnego profilu i utrzymywanie kontaktu ze znajomymi z klasy lub ze szkoły pojawiły się już w połowie lat 90. Jednak prawdziwy przełom nastąpił dopiero wraz z powstaniem w 2004 r. portalu Facebook. Obecnie działa wiele różnorodnych stron tego typu. .

PRZEGLĄDARKI

W 1993 r. powstała pierwsza graficzna przeglądarka – Mosaic [mozaik]. Wkrótce pojawiły się kolejne: Internet Explorer, Mozilla Firefox [fajerfoks], Safari i Google Chrome [gugl hrom]. W 1994 r. David Filo [dejwid falo] i Jerry Yang [dżery jang] stworzyli Yahoo! [jahu]. Serwisy te umożliwiają przeglądanie zasobów interne towych i pobieranie z nich plików

SKLEPY INTERNETOWE

Pierwsze próby użycia nowego medium do celów handlowych podjęto w USA w latach 80. XX w. Prawdziwe ożywienie nastąpiło na początku lat 90., kiedy to zniesiono zakaz komercyjnego wykorzystywania sieci. Od tamtej pory powstało wiele sklepów internetowych, zarówno globalnych, jak i niewielkich, lokalnych.

Ważne składniki komunikacji w internecie to: - strona internetowa (strona WWW – World Wide Web [łerld łajd łeb]) – umieszczone w internecie pod jednym adresem informacje w postaci tekstu, obrazu i dźwięku, dostępne za pośrednictwem przeglądarek internetowych; - link – wyróżniony graficznie (przez podkreślenie) element strony internetowej odsyłający do innej strony lub do konkretnego dokumentu; -emotikon (buźka) – prosty znak graficzny, np. :­), obrazujący emocje, samopoczucie nadawcy wypowiedzi; - nick [nik] – internetowy pseudonim, niekiedy składający się z liter i cyfr; używa się go w różnych celach, np. do podpisywania wypowiedzi lub jako identyfikator w grach.

elementy przekazu internetowego

GATUNKI WYPOWIEDZI INTERNETOWYCH

CZAT - Pogawędka dwóch osób lub dyskusja większej liczby użytkowników prowadzona za pośrednictwem internetu. Czat polega na naprzemiennym wysyłaniu wiadomości tekstowych.

POST - pojedynczy wpis, np. na forum dyskusyjnym.

KOMENTARZ - krótka wypowiedź zamieszczona na forum dyskusyjnym albo pod artykułem lub postem na blogu, odnosząca się do komentowanego tekstu.

EMAIL - wiadomość wysłana pocztą elektroniczną

GATUNKI WYPOWIEDZI INTERNETOWYCH

TWEET - krótki komunikat zamieszczony na portalu społecznościowym Twitter.

MEM- Krótki przekaz rozpowszechniany w internecie – przeważnie w formie ilustracji, do ktorej dołączony jest zwykle komentarz wywołujący rozbawienie. .

BLOG - dziennik prowadzony przez internautę na stronie WWW, często związany z hobby autora.

Zastanawiamy się czy:

  • tekst jest klarowny, a jego sens nie budzi wątpliwości;
  • język jest dostosowany do formy odpowiedzi i do odbiorców;
  • długość i styl komunikatu odpowiadają jego treści i celowi;
  • tekst jest zgodny z regułami netykiety, a jego autor nie trolluje (nie wysyła napastliwych, obraźliwych treści), nie hejtuje i nie spamuje

JAK OCENIAĆ TEKST INTERNETOWY?

Język komunikacji internetowej nieustannie się zmienia. W niektórych formach wypowiedzi – takich jak czaty, komentarze na forach, e­maile – stosuje się:

  • skróty – przyspieszające przekaz dzięki zmniejszeniu liczby uderzeń w klawiaturę (np. komp, net);
  • skrótowce, np. THX – ang. thanks ‘dziękuję’, BTW – ang. by the way ‘przy okazji’, 3M się – ‘trzymaj się’, ZW – ‘zaraz wracam’;
  • emotikony; neologizmy pochodzące z języka angielskieg
  • neologizmy pochodzące z języka angielskiego, np. wygooglować, napisać posta, hejt, troll.

STYL WYPOWIEDZI JĘZYKOWEJ W INTERNECIE:

1. Wymień najważniejsze wydarzenia w historii internetu. 2. Jakie funkcje we współczesnym świecie pełni internet? 3. Jakiego rodzaju strony lub portale internetowe cieszą się obecnie największą popularnością? Czym jest to spowodowane? 4. Scharakteryzuj krótko język wypowiedzi internetowych na wybranym przykładzie.

ćwiczenia:

5. Opowiedz o wybranym blogu internetowym, który warto – Twoim zdaniem – poznać. Weź pod uwagę jego tematykę, styl wypowiedzi autora, formę graficzną. 6. Na czym polega trollowanie i hejtowanie? Sporządź listę zaleceń dotyczących tego, w jaki sposób można bronić się przed tymi zjawiskami. 7. Jak można chronić swoją prywatność w sieci? Porozmawiajcie o tym w klasie, a następnie opracujcie wspólnie kodeks bezpiecznego korzystania z internetu. 8. Jak wyobrażasz sobie przyszłość internetu? Jak na jego rozwój wpłyną zagrożenia, które stwarza, i możliwości, które otwiera? Napisz w zeszycie notatkę na ten temat.

ćwiczenia:

DZIĘKUJĘ!