Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

WDŻ klasa 5 lekcja 9

Poszukiwany:przyjaciel

Wydaje się, że w dobie portali społecznościowych każdy z nas ma przyjaciela. Można go znaleźć nie tylko w szkole czy na dodatkowych zajęciach, ale wszędzie tam, gdzie dociera Internet. Wielu z nas ma w gronie wirtualnych znajomych nawet kilkaset osób. Tylko czy są wśród nich prawdziwi przyjaciele? I czym jest przyjaźń, a czym koleżeństwo?

Przyjaźń

Przyjaźń to nie to samo, co koleżeństwo. Kolegów możemy mieć wielu i ciągle innych w zależności od miejsca, w którym przebywamy czy spraw, którymi się zajmujemy. Przyjaciół w życiu mamy niewielu. Do przyjaźni trzeba też dojrzeć. Przyjaźń to więcej niż koleżeństwo i mniej niż miłość.

Koleżeństwo

Koleżeństwo to luźne relacje między ludźmi, znajomości związane z przebywaniem w jednej grupie społecznej, np. w klasie i wykonywaniem zadań, np. uczeniem się. Kolega to towarzysz pracy, nauki, zabawy; kumpel, znajomy, kompan.

Od znajomości na portalu społecznościowym do zbudowania zażyłej, przyjacielskiej relacji jest daleka droga. Aby znaleźć przyjaciela, trzeba poświęcić dużo czasu i wysiłku. Nie stajemy się przyjaciółmi z dnia na dzień, raczej dorastamy do bycia nimi. W jaki sposób? Spędzając razem czas, dzieląc się radościami i smutkami, wspólnie rozwiązując napotkane problemy.

Gdy w taki sposób patrzymy na przyjaźń, zaczynamy rozumieć, że nie jest możliwe, aby mieć kilkudziesięciu prawdziwych przyjaciół, czyli bliskich osób, które wiedzą o nas dużo, a w ich towarzystwie zawsze możemy czuć się swobodnie. Owszem, czasem chcielibyśmy się pochwalić, że mamy mnóstwo przyjaciół, bo wydaje się nam, że świadczy to o naszej popularności i o tym, że inni się z nami liczą. To błędne myślenie. Przyjaźń nie jest rankingiem popularności, lecz autentycznym i bezinteresownym zaangażowaniem w życie drugiego człowieka.

kliknij i przeczytaj

Być może znacie z amerykańskich westernów listy gończe. To podobizny i opisy osób poszukiwanych przez szeryfów, rozwieszane w miasteczkach na Dzikim Zachodzie. A gdybyśmy spróbowali stworzyć list gończy za... przyjacielem?

WANTED

Gdzie znaleźć tak wspaniałego przyjaciela? Być może w szkole, harcerstwie, na dodatkowych zajęciach. Jednak zanim zaczniemy sprawdzać, czy napotkane tam osoby nadają się na naszych przyjaciół, zacznijmy od siebie i pomyślmy, co chcemy i możemy ofiarować innym ludziom oraz nad czym powinniśmy popracować, aby stworzyć relację przyjaźni. Na przykład: "Będę dobrym przyjacielem, jeśli nauczę się aktywnie słuchać i nie oceniać innych zbyt pochopnie."

Prawdziwych przyjaciół można poznać po tym, że spędzają ze sobą dużo czasu. Bywa, że przyjaciele zachowują się jak papużki nierozłączki: siedzą w jednej ławce, uczęszczają na to samo kółko zainteresowań, często zapraszają się do swoich domów. Tym sposobem stwarzają wiele okazji do pogłębienia swej relacji.

Warto jednak pamiętać, że przyjaźń nie oznacza zamknięcia się na innych ludzi. Przyjaciel nie powinien oczekiwać, że druga osoba przestanie rozmawiać i spotykać się z innymi kolegami i koleżankami. Taka sytuacja byłaby wyrazem zaborczości. Być zaborczym oznacza próbować podporządkować sobie drugą osobę i zmuszać, by przebywała tylko z nami. Podobne zachowanie jest niedojrzałe i z prawdziwą przyjaźnią nie ma nic wspólnego. Być przyjacielem oznacza dawać wolność.

Jeśli chcecie znaleźć przyjaciół, bądźcie otwarci na nowe znajomości. Nie zrażajcie się i nie smućcie, jeśli Wasze koleżeństwa nie będą się przeradzały w przyjaźnie. Na te prawdziwe, głębokie relacje czasem trzeba poczekać.

Zadania do wykonania:zeszyt ćwiczen str. 39-41zad. 1zad.2zad.3zad.4