Na frontach I wojny światowej
Nikola Zaręba
Created on April 9, 2021
More creations to inspire you
INTERNATIONAL EVENTS
Presentation
THE EUKARYOTIC CELL WITH REVIEW
Presentation
INTRO INNOVATE
Presentation
FALL ZINE 2018
Presentation
BRANCHES OF U.S. GOVERNMENT
Presentation
QUOTE OF THE WEEK ACTIVITY - 10 WEEKS
Presentation
MASTER'S THESIS ENGLISH
Presentation
Transcript
Nikola Zaręba VII D
Na frontach I Wojny Światowej
Bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia wojny stało się zabójstwo austriackiego następsy tronu - arcyksięcia Franciszka Ferdynana Habsburga. Władze w Wiedniuwykorzystały te okazje do rozprawienia się z Serbią, oskarżoną o zorganizowanie zamachu. Postawiły serbskiemu rządowi ultimatum, którego spełnienie oznaczałoby dla Serbów utratę niepodległości. Serbowie zgodzili się więc wypełnić jedynie część warunków. W Wiedniu uznano tę odpowiedź za niewystarczającą i 28 lipca 1914r. Austo-Węgry wypowiedzały Serbii wojnę.
Wybuch I wojny światowej
W ciagu następnych kilku tygodni w wyniku wcześniejszych zobowiazń sojusznych do wojny przystąpiły kolejne państwa. Wten sposób lokalna wojna na Bałkanach w krótkim czasie przerodziła sie w konflikt światowy nazywany Wielką Wojną. Ostatecznie wzieły w niej udział 33 państwa wraz z koloniami. Działania toczyły się na ladach i morzach, obejmując swoim zasiegiem Europę, Azję i Afrykę.
WIELKA WOJNA
PAŃSTWA ENWENTY (TRÓJPOROZUMIENIE) I NAJWAŻNIESI SOJUSZNICY
- Wielka Brytania 8. Serbia
- Francja 9. Grecja
- Rosja
- Japonia
- Włochy
- Rumunia
- USA
PAŃSTWA CENTRALNE (TRÓJPRZYMIERZE) I SOJUSZNICY
- Austro-Węgry
- Niemcy
- Włochy
- Turcja
- Bułgaria
Bloki polityczno-wojskowe w czasie I WŚ
Po wybuchu wojny marynarka brytyjska przystapiła do blokady morskiej, aby odciąć państwa centralne od dostaw z zewnatrz. W tej sytuacji Niemcy rozpoczeli rozbudowę floty podwodnej. Wkrótce ataki U-bootów, czyli niemieckich okrętów podwodnych, zaczeły przynosić duze straty cywilnej flocie ententy. U-booty miały atakować wszystkie jednostki pływające po morzach. Spotkało się to z oburzeniem międzynarodowej opinii publicznej i stało się jednym z powodów przystapienia USA do wojny.
WOJNA NA MORZACH
Wojne rozpoczą atak Austro-Węgier na Serbię. W nocy z 3 na 4 sierpnia 1914r. armia niemiecka przekroczyła granicę neutralnej Belgii i z jej terytorium zaatakowała Francję. Niemieccy dowódcy zgodnie z planem wojny błyskawicznej liczyli na szybkie pokonanie Francji i skierowanie wojsk przeciwko Rosji. Francuzi i Belgowie, wzmocnieni odziałami brytyjskimi, stawili jednak zacięty opór. Ostatecznie natarcie wojsk niemieckich na Paryż zatrzymano w bitwie nad rzeką Marną. Pod koniec 1914r. walki przybrały charakter wojny pozycyjnej. Do jednej z największych bitew I wojny światowej doszło w 1916r. pod Verdun.
WALKI NA ZACHODZIE EUROPY
W sierpniu 1914 r. w Prusach doszło do bitwy pod Tannenbergiem, podczas której armia niemiecka okrążyła i rozgromiła oddziały Rosjan. Na południu wojska austro-węgierskie ponosiły jednak porażki. Potężne uderzenie Rosjan zostało powstrzymane dopiero podczas walk w Karpatach. W 1915 r. wspierane przez Niemców siły Austro-Węgier po wygranej bitwie pod Gorlicami rozpoczęły ofensywę. Działania wojenne na wschodzie nie przyjęły charakteru wojny pozycyjnej. Trwała tam wojna manewrowa. Oznacza to, że zamiast zmagań na ciągłej linii frontu prowadzono manewry, podczas których wojska często się przemieszczały.
WALKI NA FRONCIE WSCHODNIM
Samoloty
Czołgi
Ziemia niczyja
Karabiny maszynowe
Zasieki
Okopy i schrony
WALKA W WOJNIE POZYCYJNEJ
Wojska Austo-Węgier zajęły Serbię w 1915r., po dołączeniu Bułgari do konfliktu. Gdy w tym samym roku do wojny przystąpiła Turcja, siły ententy próbowały opanować cieśniny czarnomorskie - Dardanele i Bosfor, ważne ze względu na łącznąść morską z Rosją. Krwawe walki na półwyspie Gallipoli zakończyły się jednak zwycięstwem Turków. W tej sytuacj Austro-Węgry skierowały przeciwko armii włoskiej dużą część wojsk. W pierwszej połowie 1918r. Niemcy podjęły ostatnią ofęsywę na zachodzie. Nie przyniosła ona oczekiwanych rezultatów. Przybycie wojsk USA pozwoliło entencie przejąć inicjatywę i wyprzeć Niemców z Francji. W tym samym czasie siły trójporozumienia pokonały na Bałkanach Bułgarię, a na Bliskim Wschodzie - Turcję.
WALKA NA BAŁKANACH I WE WŁOSZECH
Trudna sytuacja gospodarcza państw centralnych doprowodziła do protestów społecznych i rewolucji. Na początku listopada 1918r. władzy zrzekł się ostatni władca Austro-Węgier Karol I Habsburg. Jego państwo zaczęło się rozpadać i Austo-Węgry skapitulowały. W tym samym czasie w Niemczech abdykował cesarz Wilhelm II. Konsekwencją tych wydarzeń było podpisanie rozejmu na froncie zachodnim 11 listopada 1918r. w Compiègne pod Paryżem. Wojska niemieckie zostały zmuszone do wycofania się na wschodni brzeg Renu.
WŁADCY PAŃSTW
Blokada morska spowodowała, że państwom centralnym zaczęło brakować surowców niezbędnych dofunkcjonowania przemysłu zbrojeniowego. Ich trudną sytuację pogorszyło przystąpienie Stanów Zjednoczonych do wojny w kwietniu 1917 r. Położenie państw centralnych poprawiło się chwilowo, gdy po rewolucji październikowej nowe rosyjskie władze zawarły 3 marca 1918 r. w Brześciu nad Bugiem traktat brzeski. Ustanawiał on pokój między Rosją i państwami centralnymi. Na mocy tego porozumienia Rosja zrzekła się zajmowanych ziem polskich, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Białorusi i Ukrainy. Dzięki temu Niemcy i Austro-Węgry mogły skoncentrować się na walkach na Zachodzie.
KONIEC I WOJNY ŚWIATOWEJ
zamach w Sarajewie
11 XI 1918r.
1916r.
28 VI 1914r.
OŚ CZASU Z NAJWAŻNIEJSZYMI WYDARZENIAMI
bitwa pod Verdun
kapitulacja Niemiec
- narastanie konfliktu między mocarstwami i wyścig zbrojeń
- powstanie trójprzymierzi trójporozumienia
- dążenie do odgrywania większej roli przez Niemcy, Włoch, Japonię i USA
Skutek
Wydarzenie
Przyczyna
PODSUMOWANIE I WOJNY ŚWIATOWEJ
I wojna światowa w latach 1914 - 1918
- Śmierć i kalectwo milionów osób oraz zniszczenia gospodarcze
- upadek monarchi w Niemczech, Rosji i Austrii
- rozpad Austro-Węgier i powstanie nowych państw w Europie
ŹRÓDŁA
Dziękuje za uwagę!
Ucz się historii!