Na frontach I wojny światowej
lena.siemko
Created on April 1, 2021
More creations to inspire you
C2C VOLUNTEER ORIENTATION
Presentation
TALK ABOUT DYS WITH TEACHER
Presentation
CIRQUE DU SOLEIL
Presentation
LAYOUT ORGANIZATION
Presentation
TALK ABOUT DYS TEACHER-TEACHER
Presentation
PRODUCT MANAGEMENT IN MOVIES & TV SHOWS
Presentation
ESSENTIAL OILS PRESENTATION
Presentation
Transcript
Na frontach I wojny światowej
Film
Koniec I wojny światowej
Walki na Bałkanach i we Włoszech
Walki na froncie wschodnim
Mapa
Wojna na morzach
Walki na zachodzie Europy
Żołnierze
Wybuch I wojny światowej
Przyczyna, wydarzenie i skutek
Spis treści
Wybuch I wojny światowej
Narastająca wrogość między trójporozumieniem a trójprzymierzem w każdej chwili groziła wybuchem konfliktu zbrojnego. Bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia wojny stało się zabójstwo austriackiego następcy tronu - arcyksięcia Franciszka Ferdnanda Habsburga. Zamachu dokonał serbski nacjonalista Gawriło Princip 28 czerwca 1914r. w Sarajewie, stolicy Bośni i Harcegowiny, podporządkowanej Austro-Węgrom. Władze w Wiedniu wykorzystały okazję do rozprawienia się z Serbią, oskarżaną o zorganizowanie zamachu. Postanowiły serbskiemu rządowi ultimatum, którego spełnienie oznaczłoby dla Serbów utratę niepodległości. Serbowie zgodzili się więc wypełnić jedynie część warunków. W Wiedniu uznano tę odpowiedź za niewystarczającą i 28 lipca 1914r. Austro-Węgry wypowiedziały Serbii wojnę. W ciągu następnych kilku tygodni w wyniku wcześniejszych zobowiązań sojuszniczych do wojny przystąpiły kolejne państwa. W ten sposób lokalna wojna na Bałkanach w krótkim czasie przyrodziła się w konflikt światowy nazywany Wielką Wojną. Ostatnecznie wzieły w niej udział 33 państwa wraz z koloniami. Działania toczyły się na lądach i morzach, obejmując swoim zasięgiem Europę, Azję i Afrykę.
Wybuch I wojny światowej
Franciszek Ferdynant Habsburg
Urodzony 18 grudnia 1863r. w GrazieZmarł 28 czerwca 1914r. w Szarejowie
Waliki na zachodzie Europy
Wojnę rozpoczoł atak Austro-Węgier na Serbię, jednak główny front ukształtował się na zachodzie Europy. W nocy z 3 na 4 sierpnia 1914r. armia niemiecka przekroczyła granicę neutralnej Belgii i z jej terytorium zaatakowała Francję. Niemieccy dowódcy zgodnie z planem wojny błyskawicznej liczyli na szybkie pokonanie Francji i skierowanie wojsk przeciwko Rosji. Francuzi i Belgowie, wzmocnieni oddziałami brytyjskimi, stawili jednak zacięty opór. Ostatnecznie natarcie wojsk niemieckich na Paryż zatrzymano w bitwie nad rzeką Marną na początku erześnia 1914r. Plan wojny błyskawicznej nie został zrealizowany. Pod koniec 1914r. front na zachodzie Europy ustabilizował sie, a walki przybrały charakter wojny pozycyjnej. Od wybrzeża Morza Północnego zą do granic Szwajcarii powstała ciągła linia frontu. Wzdłuż niej przeciwnicy rozbudowali swoje umocnienie składające się ze schronów, z okopów oraz zasieków z drutu kolczastego. Obie strony konfliktu przez trzy lata usiłowały przełamać pozycję wroga, jednak działania te zwykle kończyły się niepowodzniem oraz olbrzymimi strtami w ludziach. Do jednej z największych i najbardziej krwawych bitew I wojny światowej doszło w 1916r. pod Verdum.
Walki na zachodzie Europy
Bitwa nad Marną – kilkudniowa bitwa na froncie zachodnim I wojny światowej pomiędzy wojskami francusko-brytyjskimi a niemieckimi, która powstrzymała dalszy marsz Niemców na zachód. Plan „wojny błyskawicznej” feldmarszałka Alfreda von Schlieffena nie powiódł się, tym samym nie udało się Niemcom wyeliminować Francji z wojny.
Bitwa pod Verdun – jedna z największych bitew I wojny światowej, toczona od 21 lutego do grudnia 1916 roku w okolicy miejscowości Verdun we Francji. W zamierzeniu dowództwa niemieckiego walki te miały spowodować wykrwawienie się armii francuskiej, po serii ataków i kontrataków, w których obie strony poniosły duże straty (Cesarstwo Niemieckie – 338 tysięcy żołnierzy, Francja – 348 tysięcy) Verdun pozostało w rękach Francuzów, walki te przeszły do historii jako „piekło Verdun” lub „młyn verdeński”, ponieważ obie strony dziesiątkowały się wzajemnie
Wojna pozycyjna – wojna charakteryzująca się działaniami opierającymi się na systemie umocnień polowych lub stałych oraz utrzymywaniem się stałych, ustabilizowanych frontów posiadających rozbudowane w głąb pozycje i rejony umocnione.
Blitzkrieg (niem. wojna błyskawiczna) – termin oznaczający błyskawiczne uderzenie wojskowymi siłami zbrojnymi (powietrznymi, morskimi i lądowymi) na dany kraj.
Żołnierze armii niemieckiej
1918r.
1914r.
1918r.
1914r.
Żołnierze armii francuskiej
Żołnierze
Żołnierze brytyjscy
W czasie trwania działań wojennych w latach 1914-1918 doszło do delikatnych zmian w Service Dressie. Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku innych mundurów tamtego okresu, uproszczono jego krój, aby sprostał produkcji wojennej – zmieniono podszewkę oraz zlikwidowano wcięcia w talii, zmiękczono jeszcze bardziej czapkę garnizonową dla szeregowych, aby można było ją zwinąć i schować, celem założenia hełmu wprowadzonego pod koniec 1915 r
Wojna na morzach
Pp wybuchu wojny marynarka brytyjska przystąpiła do blokady morskiej, aby odciąć państwa centralne od dostaw z zewnątrz. Z czasem Niemcy zrozumieli, że nie mają szans na przetrwanie blokady. W tej sytuacji rozpoczęli rozbudowę floty podwodnej. Wkrótce ataki U-bootów, czyli nimieckich okrętów podwodnych, zaczeły przynosić duże straty cywilnej flocie entetnty. W lutym 1917r. Niemcy ogłosiły nieograniczoną wojnę podwodną. To oznaczało, że od tej chwili U-booty miały atakować wszystkie jednostki pływające po morzach. Spotkało się to z oburzeniem międzynarodowej opinii publicznej i stało się jednym z powodów przystąpienia USA do wojny
Wojna na morzach
Niemiecki okręt podwodny
Mapa
Walki na frocie wschodnim
W 1914r. zgodnie z planem wojny błyskawicznej Niemcy zostawili na frocie wschodnim tylko nieliczne jednostki. Tymczasem Rosjanie, aby wesprzeć Wielką Brytanię i Francję, szybko rozpoczeli ofensywę w kierunku austriackiej Galicji oraz niemieckich Prus Wschodnoch. W tej sytuacji Niemcy musieli przerzucić część sił z frontu zachodniego na wschód. W sierpniu 1914r. w Prusach doszło do bitwy pod Tannenbergiem, podczas której armia niemiecka okrążyła i rozgromiła oddziały Rosjan. Na południu wojska austro-węgierskie ponosiły jednak porażki. Potężne uderzenie Rosjan zostało powstrzymane dopiero podczas krwawych walk w Karpatach. W 1915r. wspierane przez niemców siły Austro-Węgier po wygranej bitwie pod Gorlicami rozpoczeły ofensywę. W jej wyniku wojska rosyjskie zostały zepchnięte na wschód. Armie państw centralnych zajęły Królestwo Kongresowe, Litwę oraz część Wołydnia i Białorusi. W 1916r. Rosjanie próbowaliodzyskać utracone tereny. Ich działania przynosły pewne sukcesy, lecz były okupione olbrzymimi stratami. W następnych latach linia frontu wschodniego nie zmieniła sie znacząco i biegła od Zatoki Ryskiej do Morza Czarnego. Jednak działania wojenne na wschodzie nie przyjeły charaktru wojny pozycyjnej. Trwała tam wojna manewrowa. Oznaczało to, że zamiast zmagań na ciągłej lini frontu prowadzono manewry, podczas których wojksa często się przemieszczały. Próbowały w ten sposób uzyskać jak najlepszą możliwość zaatakowania przeciwnika.
Walki na frocie wschodnim
Czołg
Samolot
Gazy bojowe
Walki na Bałkanach i we Włoszech
Choć wojna na Bałkanach rozpoczeła sie najszybciejm to wojska Austro-Węgier zajęły Serbię dopiero w 1915r., po dołączeniu Bułgarii do konfliktu. Gdy w tym samym roku do wojny przystąpiła Turcja, siły ententy próbowały opanować cieśniny czarnomorskie-Dardanele i Bosfor, waże ze względu na łączność morską z Rosją. Krwawe walki na półwyspie Gallipoli zakończyły się jednak zwycięstwem Turków. W 1915r. do działań wojennych po stronie ententy przystąpili Włosi. W tej sytuacji Austro-Węgry skierowały przeciwko armii włoskiej dużą część wojsk. Zaciekłe walki na górskim pograniczu nie przyniosły roztrzygnięcia, angażowały jednak znaczne siły państw centralnych.
Walki na Bałkanach i we Włoszech
Koniec I wojny światowej
Koniec I wojny światowej
Działania wojenne przyniosły nie tylko straty w ludziach, lecz także kryzys gospodarczy. Blokada morska spowodowała, że państwom centralnym zaczeło brakować surowców niezbędnych do funkcjonowania przemysłu zbrojeniowego. Ich trudną sytuację pogorszyło przystąpinie Stanów Zjednoczonych do wojny w kwietniu 1917r. Położeninie państw centralnych poprawiło się chwilowo, gdy po rewolucji październikowej nowe rosyjskie władze zawarły 3 marca 1918r. w Brześciu nad Bugiem traktat brzeski. Ustanawiał on pokój między Rosją i panstwami centralnymi. Na mocy tego porozumienia Rosja zrzekła się zajmowanych ziem polskich, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Białorusii i Ukrainy. Dzięki temu Niemcy i Austro-Węgry mogły skoncentrować się na walkach na Zachodzie. W pierwszej połowie 1918r. Niemcy podjęły ostatnią ofensywę za zachodzie. Nie przyniosła ona oczekiwanych rezultatów. Przybycie wojsk USA pozwoliło entencie przejąć inicjatywę i wyprzeć Niemców z Francji. W tym samym czasie siły trójporozumienia pokazały na Bałkanach Bułgarię, a na Bliskim Wschodzie- Turcję. Jednocześnie yrudna sytuacja gospodarcza państw centralnych dporowadziła do procesów społecznych i rewolucji. Na początku listopada 1918r. władzy zrzekł się Ostatni władca Austro-Węgier Karol I Habsburg. Jego państwo zaczęło isę rozpadać i Austo-Węgry skapitulowały. W tym samym czasie w Niemczech abdykował cesarz Wilhelm II. Konsekwencją tych wydarzeń było podpisanie rozejmu na froncie zachodnim 11 listopada 1918r. w Compiegne pod Paryżem. Wojska niemieckie zostały zmuszone do wycofania się na wschodni brzeg Renu
Ofensywa-natracie wojsk
Traktat brzeski – traktat pokojowy podpisany w Brześciu nad Bugiem 3 marca 1918 (w czasie I wojny światowej), między Cesarstwem Niemieckim i Austro-Węgrami i ich sojusznikami: Carstwem Bułgarii i Imperium Osmańskim (państwami centralnymi) a Rosją Sowiecką.
Karol I Habsburg
Zmarł 1 kwietnia 1922 w Funchal na Maderze
Urodzony 17 sierpnia 1887 w Persenbeugu
Zmarł 4 czerwca 1941 w Doorn
Urodzony 27 stycznia 1859 w Berlinie
Wilhelm II - Fryderyk Wilhelm Wiktor Albert z Prus
Przyczyna, wydarzenie i skutek
- Śmierć i kalectwo milionów osób oraz zniszczenie gospodarcze
- Upadek monarchii w Niemczech, Rosji i Austrii
- Rospad Austro-Węgier i powstanie nowych państw w Europie
- I wojna światowa w latach 1914-1918
- Narastanie konfliktów pomiędzy mocarstwami i wyścig zbrojenń
- Powstanie trójprzymierza i trójporozumienia
- Dążenie do odgrywania większej roli przez Niemcy, Włochy, Japonię, USA
Skutek
Wydarznie
Przyczyna
Film
Zachęcam do obejrzenia
Zachęcam do obejrzenia
Prezentacje wykonała Lena Siemko
Dziękuję za obejrzenie