WDŻ kl 8 t 11 AIDS
Katarzyna
Created on March 30, 2021
More creations to inspire you
SPANISH: PARTES DE LA CASA WITH REVIEW
Presentation
PRIVATE TOUR IN SÃO PAULO
Presentation
SUMMER ZINE 2018
Presentation
RACISM AND HEALTHCARE
Presentation
FACTS IN THE TIME OF COVID-19
Presentation
FOOD 1
Presentation
TANGRAM PRESENTATION
Presentation
Transcript
START
Klasa 8
aids
AIDS
HIV
a chorobę nazwano
Winowajcą okazał się wirus, któremu dano nazwę
Choroba zaczęła się też szybko rozprzestrzeniać, więc naukowcy rozpoczęli intensywne badania w kierunku zidentyfikowania jej przyczyny i poszukiwania skutecznego lekarstwa.
Z początkiem lat 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych zaobserwowano nieznaną chorobę. Jej cechą charakterystyczną był znaczny spadek odporności organizmu, Wiązało sie z zapadalnością na różne nietypowe infekcje, trudne do leczenia i w konsekwencji kończyło sie to szybka śmiercią.
Przekazywanie wirusa HIV jest więc możliwe: poprzez kontakt seksualny, poprzez krew, przez matkę - dziecku: w czasie ciąży, porodu lub przy karmieniu piersią.
Badania dowiodły, że istnieją 3 drogi zakażenia wirusem HIV. Znajduje się on we wszystkich płynach ustrojowych, lecz stężenie umożliwiające zakażenie występuje jedynie we krwi, w wydzielinach układu płciowego i w mleku matki.
Jak przenosi sie wirus HIV?
Jak można zarazić się HIV?
Dane statystyczne:
WHO zaleca prezerwatywy jako środek zmniejszający ryzyko zakażenia.
- całkowita abstynencja seksualna, - trwały związek z jednym, niezakażonym partnerem.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że przed zakażeniem wirusem HIV drogą płciową chroni wyłącznie:
Nie ulega wątpliwości, że jedną z podstawowych przyczyn epidemii AIDS na świecie jest swoboda seksualna. Szczególnie duże znaczenie mają tu dwa zjawiska: coraz wcześniejsza inicjacja seksualna oraz częste zmiany partnerów.
Profilaktyka
Równie ważne jak prawidłowe leczenie jest akceptacja tych osób przez społeczeństwo, świadomość, że jest dla nich miejsce w zakładzie pracy, szkole czy grupie znajomych. Nasza życzliwość może pomóc im przezwyciężyć depresję i przywrócić sens życia.
Brak wiedzy na temat dróg przenoszenia choroby powodował, że ludzie zakażeni wirusem HIV byli odrzucani przez najbliższych, dyskryminowani w miejscach pracy czy w szkole, spychani na margines życia, czasem spotykali się wręcz z agresją.
W początkach epidemii choroba AIDS została nazwana "dżumą XX wieku". Nieuleczalność, ciężki przebieg tej choroby i nieuchronność śmierci budziły paniczny strach.
Stosunek do osób żyjących z HIV/AIDS
Dziękuję :)