Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Guide d'accompagnement enseignant
angelinaetienne973
Created on March 28, 2021
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Guide d'accompagnement enseignant
The Searchers
START
Guide enseignant
ACCUEIL
IntroducTION
galerie des séances
Activités
Guide enseignant
Introduction
Objectif du support enseignant
Ce guide est à destination des professeurs d'anglais intervenant dans les classes de Terminale LLCER. Il a pour objectif de fournir des exemples d'activités pouvant être mises en place dans le cadre de la préparation à l'examen mais aussi à tout autre moment du cycle terminal.
Info
Guide enseignant
Votre séquence en quelques mots...
Aprendre grâce au cinéma
Travail collaboratif
Apprendre avec le numérique
Créez de l'interaction entre vos élèves, renforcez leur maîtrise de la langue à l'oral et à l'écrit.
Aidez les apprenants à exercer un jugement critique, tout en contextualisant l'oeuvre dans un environnement culturel.
Faites produire, traiter, exploiter et diffuser des documents numériques. Développez les compétences numériques de vos élèves.
ACTIVITES
Guide enseignant
Timeline
Déroulé de la séquence pédagogique
TIMELINE
Séance 2 Anticiper le contenu d'un film ; genres cinématographiques.
Séance 3 Évaluation formative et visionnage du film
Séance 5 Vidéo critique et séance de tutorat
Séance 1 Analyser un tableau, faire un résumé oral
Séance 4 Premières impressions et vidéo critique
Séance 0 Mener une recherche et collaborer
Séance 6 Production de la tâche finale
Guide enseignant
Séance 0: Mener une recherche et collaborer
Séance 0
Objectif de la séance :
Contextualiser le film en recherchant des informations culturelles
Activités:
Classe inversée
Synthétiser des informations sur différents types de recherche. Travailler en collaboration et en auto-régulation.
Ressources
Guide enseignant
Séance 0: Mener une recherche et collaborer
Séance 0
Ressources:
Propositions de sites internet à consulter pour la recherche:
Classe inversée
Thèmes de recherche
Guide de l'enseignant
Séance 0: Mener une recherche et collaborer
Quelques possibles thèmes de recherches avec ressources et corrigés
The Transcontinental railroad
The American Civil War
Manifest Destiny
Lewis and Clark expedition
The Trail of Tears
The Gold Rush
The western movie
Guide enseignant
Séance 0: Mener une recherche et collaborer
The western - Definition
Western, a genre of novels and short stories, motion pictures, and television and radio shows that are set in the American West, usually in the period from the 1850s to the end of the 19th century.
The western
+ info
Guide de l'enseignant
Séance 0: Mener une recherche et collaborer
Lewis and Clark Expedition
In 1801, just after the Louisiana Purchase, President Jefferson decided to send two explorers called Lewis and Clark to go on an expedition to explore a huge stretch of land from east to west and north to south.The expedition lasted more than two years and both men mapped uncharted land, rivers and mountains. They wrote a journal filled with many details about unknown territory. After this expedition, the westward expansion started.
The western
+ info
Guide de l'enseignant
Séance 0: Mener une recherche et collaborer
Manifest Destiny
Manifest Destiny, a phrase coined in 1845, is the idea that the United States is destined—by God, its advocates believed—to expand its dominion and spread democracy and capitalism across the entire North American continent. The philosophy drove 19th-century U.S. territorial expansion and was used to justify the forced removal of Native Americans and other groups from their homes.John L. O’Sullivan, the editor of a magazine was supposed to have invented the term in an essay in which he advocated annexing Texas and accused European powers to interfere in the politics of the USA.
The western
+ info
+ info
or
Guide enseignant
Séance 0: Mener une recherche et collaborer
The Trail of Tears - Indian Removals
In 1838 and 1839, President Andrew Jackson decided to remove Native Americans from their land to leave room to settlers and sometimes to speculators who made large profits.At the beginning, tribes resisted but finally federal troops were sent and Native Americans were forced to leave their land. Most of the removals were awful: families were separated, many people died of hunger and ill-treatment. Ten of thousands of Native Americans were forced away from their home and this remains a sad memory for Indian tribes still nowadays.
The western
+ info
Guide enseignant
Séance 0: Mener une recherche et collaborer
The Transcontinental Railroad
In 1862, the Pacific Railroad Act chartered two railroad companies to build a transcontinental railroad that would link the USA from east to west. There was a competition between the two companies so that although the labor was hard because of the many dangers arising in the construction, the railroad was finished in 1869.It had a big impact on the west as it became 'nearer' to the east and people rushed to participate in the Gold Rush.
The western
+ info
+ info
or
Guide enseignant
Séance 0: Mener une recherche et collaborer
The Gold Rush
The California Gold Rush (1848–1855) was a gold rush that began on January 24, 1848, when gold was found by James W. Marshall at Sutter's Mill in Coloma, California. The news of gold brought approximately 300,000 people to California from the rest of the United States and abroad. There was a rapid influx of fortune seekers in California that began after gold was found at Sutter’s Mill in early 1848 and reached its peak in 1852. According to estimates, more than 300,000 people came to the territory during the Gold Rush.
The western
+ info
Guide enseignant
Séance 0: Mener une recherche et collaborer
The American Civil War
The American Civil War lasted four years (1861–65) between the United States and 11 Southern states that seceded from the Union and formed the Confederate States of America.It is said that several reasons led to the outbreak of the war among which a disagreement between Northerners and Southerners about the issue of slavery. The Confederate States lost the war and had to abolish slavery and thus endanger their economical system mainly based on agriculture.
The western
+ info
Guide enseignant
Séance 1: Séance 1 Analyser un tableau, faire un résumé oral
Séance 0
Objectif de la séance :
Être capable de restituer à l'oral les connaissances issues des recherches.
Activité proposée aux élèves
Cours en présentiel, et homework
1: Exposé oral des recherches faites en séance 0. 2: Analyse d'un tableau (American Progress)pour travailler les concepts transversaux 3: Résumé oral du tableau à faire à la maison et à rendre sur l'ENT
Ressources
Guide enseignant
Séance 1 Analyser un tableau, faire un résumé oral
Séance 0
Ressources :
Tableau American Progress
Cours en présentiel, et homework
Fiche description d'image
Guide enseignant
Séance 1 Analyser un tableau, faire un résumé oral
Séance 0
Ressources:
Tableau :American Progress, John East, 1872
Cours en présentiel, et homework
Guide enseignant
Séance 2: Anticiper le contenu d'un film ; genres cinématographiques.
Séance 0
Objectifs de la séance :
- Vérifier connaissances culturelles acquises.- Anticiper/ faire des hypothèses sur le contenu du film. - Améliorer ses compétences grammaticales - Appréhender les genres cinématographiques et donner ses goûts
Activités proposées aux élèves :
Cours en présentiel
1: Répondre à un QCM sur les aspects culturels. 2: Pair work, inférer à partir de l'affiche du film 3: Visionner video grammaire et faire exercices grammaticaux 4: Travail de lecture d'un document écrit (styles de films)
Ressources
Guide enseignant
Séance 2 : Anticiper le contenu d'un film ; genres cinématographiques.
Séance 0
Ressources :
Main film genres. Compréhension écrite
QCM
Affiche du film
Quizz western
Main film genres vocabulary
Cours en présentiel
Vidéo grammaire
Cinematic vocabulary
Vocabulaire de l'affiche
Exercices grammaires
THE SEARCHERS
PLEASE ANSWER QUESTIONS ABOUT THE MAIN CULTURAL ELEMENTS
GO!
QUIZ
question 1/5
The concept of Frontier referred to :
The moving frontier line during the Conquest of the West
The idea that a border could not exist in a federal organisation
The Mexican-American border
QUIZ
RIGHT!
Explanation: The Frontier was the west movement of settlers who immigrated from the east to the western part of the Usa. There were traders, hunters, miners, ranchmen, backwoodsmen and adventurers . There were women and children too.
NEXT
ERROR!
Wrong! That statement is incorrect
TRY AGAIN
QUIZ
question 2/5
The Gold Rush took place in:
California
Europe
Oklahoma
QUIZ
RIGHT!
Explanation: In California! The California Gold Rush was sparked by the discovery of gold nuggets in the Sacramento Valley in early 1848 and was arguably one of the most significant events to shape American history during the first half of the 19th century.
next
ERROR!
Wrong! That statement is incorrect
TRY AGAIN
QUIZ
question 3/5
The American Civil War took place in:
1861-1865
1848_1849
1912- 1923
QUIZ
RIGHT!
Explanation: The American Civil War was a civil war in the United States from 1861 to 1865, fought between northern states loyal to the Union and southern states that had seceded to form the Confederate States of America.
NEXT
ERROR!
Wrong! That statement is incorrect
TRY AGAIN
QUIZ
QUESTION 4/5
What does 'Manifest Destiny' refer to?
The idea that white Europeans should expand their civilisation across the north American continent
The idea that black Americans were destined to be slaves in the south
The idea that white Europeans should not impose their civilisation
QUIZ
RIGHT!
Explanation: Manifest Destiny is the idea that the United States is destined—by God, its advocates believed—to expand its dominion and spread democracy and capitalism across the entire North American continent
NEXT
ERROR!
Wrong! That statement is incorrect
TRY AGAIN
QUIZ
QUESTION 5/5
What does 'The Trail of Tears' refer to?
The removal of Native Americans from their land
The fact that people did not find gold in California
The sad situation of settlers in the west
QUIZ
RIGHT!
Explanation: The Trail of Tears describes the horrific situation of Native Americans who were removed from their land to leave room to European settlers. Many died during the removal.
ERROR!
Wrong! That statement is incorrect
TRY AGAIN
Guide enseignant
Séance 0
Ressources:
Affiche du film The Searchers
Cours en présentiel
how to describe and analyse a picture
01
02
GENERAL
SPECIFIC
Identify, observe, analyse and interpret
Vocabulary
- Title, author, general topic, date.
- Observe its composition, the characters, the place, lines and colours.
- Interpret: cultural, historical, artistic context.
- Share your opinion, use your knowledge to support your arguments.
- It was released in...; it is entitled.....; it deals with..
- On the right/ left-hand side; in the bottom right-hand corner; in the top left-hand corner; in the background; in the foreground.
- As far as I am concerned; what strikes me the most; at first glance; to draw the viewer's attention.......
+nf
+io
Guide enseignant
Séance 3: Évaluation formative et visionnage du film
Séance 0
Objectifs de la séance :
- Vérifier les connaissances sur les genres cinématographiques - Engager l'élève en lui donnant une tâche pendant le visionnage du film en continu (vo sous-titrée en anglais)
Activités proposées aux élèves :
Cours en présentiel
1- Expression orale en mobilisant sa mémoire et le lexique nouveau pour résumer ses connaissances et ses goûts 2- Prendre connaissance des tâches et les comprendre; requérir de l'aide si nécessaire. 3- Regarder le film en entier et prendre des notes selon la fiche de tâche distribuée
Ressources :
Guide enseignant
Séance 3: Évaluation formative et visionnage du film
Séance 0
Ressources :
Quiz genres cinématographiques
Cours en présentiel
Questionnaire film
Guide enseignant
Séance 4 : Premières impressions et vidéo
Séance 0
Objectifs de la séance :
- Développer les techniques narratives - Améliorer sa capacité de compréhension en exerçant son esprit critique
Activité proposée aux élèves :
Cours présentiel
1: Expression orale en continue 2: S'approprier la fiche de techniques cinématographiques 3: Vidéo interactive pour la compréhension orale
Ressources
Guide enseignant
Séance 4 : Premières impressions et vidéo
Image fixe/ travail sur techniques cinématographiques
Cours en présentiel
Vidéo interactive "Jaycraig"
Cinematic vocabulary
Still from the film
Cinematic Vocabulary
Guide enseignant
Séance 4
Vidéo interactive
Guide enseignant
Séance 5 : Vidéo critique et séance de tutorat
Séance 0
Objectifs de la séance :
- Améliorer sa capacité de compréhension en exerçant son esprit critique - Présenter un sujet à l'oral sans lecture monotone
Activité proposée aux élèves :
Cours présentiel
1: Expression orale en continue 2: Séance de tutorat pour la tâche finale
Ressources
Guide enseignant
Séance 5 : Vidéo critique et séance de tutorat
Séance 0
Ressources :
Vidéo interactive "Martin Scorcese" on the Searchers
Cours présentiel
Guide enseignant
Séance 6: Réalisation de la tâche finale
Séance 0
Objectifs de la séance :
- Démontrer ses compétences pragmatiques en structurant et développant un discours - Produire une vidéo grâce à l'outil numérique de son choix
Activité proposée aux élèves :
Cours présentiel
1: Expression orale en continue 2: Séance de tutorat pour la tâche finale
Ressources
Guide enseignant
Séance 6: Réalisation de la tâche finale
Cours en présentiel
Guide enseignant
Séance 6: Réalisation de la tâche finale
Tutoriel EDpuzzle