Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

1. Rodzaje mediów: pisane, audiowizualne i interaktywne.2. Funkcje mediów?3. Dlaczego media są nazywane czwartą władzą?4. Jaką rolę odgrywają media we współczesnym społeczeństwie?5. Co to jest public relations?

START

2021

03

29

Media we współczesnym

Świecie

Info

radio, telewizja, filmy, książki, prasa, płyty, Internet.

Środki masowego przekazu

to instytucje, których podstawową funkcją jest przekazywanie różnych treści masowemu odbiorcy, np. ośrodki radiowe i telewizyjne, agencje prasowe i wydawnicze.

Mass media, czyli środki masowego przekazu

Media to jedna z form komunikacji społecznej, którą należy rozumieć jako proces tworzenia, przekształcania i przekazywania informacji między jednostkami, grupami i organizacjami społecznymi. Celem jest wymiana wiedzy, dokonywanie zmian w zachowaniu i postawach odbiorców.

Media

Media wypracowały nowe, oryginalne formy przekazu, które wzbogacają kulturę, np. fotoreportaż w prasie, słuchowisko radiowe, serialne talk-show w telewizji.

Funkcja kulturotwórcza

Jest to jedna z nieformalnych instytucji kontroli społecznej. Efektem tzw. dziennikarstwa śledczego było wykrycie wielu afer dotyczących osób sprawujących władzę lub związanych z biznesem.

Funkcja kontrolna

Media są jednym z elementów kształcenia ustawicznego (tj. uczenia się przez całe życie). Tematyczne stacje TV, portale internetowe dostarczają wiedzy, kształtują nowe umiejętności i rozwijają zainteresowania.

Funkcja edukacyjna

Przekaz informacyjny może być opatrzony komentarzem dziennikarza, polityka lub eksperta. Dodatkowo, może być zilustrowanan zdjęciem lub materiałem filmowym. Ma wpływać na kształtowanie się opinii publicznej.

Funkcja opiniotwórcza

Funkcja rekreacyjna Według wielu osób jest to najważniejsza funkcja mass mediów. Przykłady: krzyżówki w prasie, muzyka emitowana w radiu, seriale TV, teleturnieje. Głównym celem jest dostarczanie rozrywki odbiorcy.

Funkcja informacyjna Media są w stanie szybko przekazać informacje swoim odbiocom. To podstawowa funkcja współczesnych środków masowej komunikacji.

Funkcje mediów

Funkcja mobilizacyjna

Mass media zachęcają ludzi do podejmowania określonych działań, np. dotyczących pomocy osobom niepełnosprawnym, ofiarom klęsk żywiołowych i katastrof.

+ INFO

Funkcja informacyjna, opiniotwórcza i kontrolna powodują, że za pośrednictwem mediów może być wywierany wpływ na wydarzenia polityczne. Muszą być jednak zachowane dwie ważne zasady: pluralizm oraz niezależność mediów. W przypadku gdy nie przestrzega się tych zasad, środki masowego przekazu stają się istotnym narzędziem propagandy. Dzieje się tak w państwach autorytarnych oraz totalitarnych.

+ INFO

Środki masowego przekazu odgrywają ważną rolę w życiu publicznym w państwach demokratycznych.

Media jako czwarta władza

Zastanów się nad przykładami łamia zasady etyki dziennikarskiej.

Zasady etyczne w mediach

fakt

opinia

Media odgrywają ważną rolę w społeczeństwie. Ważne jest to, aby ich działalność wzbudzała pełne zaufanie. W marcu 1995 r. opracowano Kartę Etycznych Mediów, opracowaną przez Radę Etyki Mediów. Zawarte w karcie zasady uwzględniono w Kodeksie Etyki Dziennikarskiej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Kodeks nakazuje wyraźne odróżnienie faktu od opinii. Zabrania zbierania informacji z naruszeniem prawa (np. przez podsłuch). Wyjątek stanowi tzw. dziennikarstwo śledcze. Dziennikarz nie może naruszać prywatności. Jest też zobowiązany do zachowania tajemnicy źródła informacji.

Zastanów się, skąd pochodzi różnica zdań pomiędzy poszczególnymi osobami.

Posłuchaj uważnie nagrania będącego zapisem dyskusji.

WskazówkaWyobraź sobie, że jesteś dziennikarzem pracującym w ogólnopolskiej gazecie o dużym nakładzie. Trwa właśnie spotkanie kolegium redakcyjnego, na którym razem z innymi dziennikarzami i redaktorami decydujecie, co ukaże się w jutrzejszej gazecie.

kształtowanie stosunków publicznie działającego podmiotu z jego otoczeniem. Celem działań public relations jest dbałość o dobry wizerunek, akceptację i życzliwość wobec działań danej osoby lub organizacji.

Cenzura(łac. censere – osądzać) kontrola przepływu informacji ograniczająca wolność słowa.Czwarta władzawolne media (prasa, radio, telewizja, media elektroniczne), które mają mieć taką samą siłę oddziaływania, jak pozostałe władze: ustawodawcza (Parlament), wykonawcza (Rada Ministrów) czy sądownicza (sądy).Manipulacja(łac. manipulatio – manewr, fortel, podstęp; manus – ręka, manipulus – dłoń) działanie, które polega na takim doborze lub zmianie informacji, że wpływa ona na działanie poszczególnych ludzi lub grup.Opinia publicznajest to sposób, w jaki członkowie danej zbiorowości (np. mieszkańcy państwa) wyrażają reakcję na aktualne wydarzenia społeczne i polityczne; najczęściej opinia publiczna przejawia się w poparciu dla polityków i partii politycznych; opinia publiczna jest przedmiotem badań (sondaże), może być również kształtowana przez media.Poprawność politycznanieformalny zbiór zasad, według których należy unikać w dyskursie publicznym określeń obraźliwych lub agresywnego języka, zastępując je słowami bardziej neutralnymi.Środki masowego przekazuzwane także mass mediami; tym określeniem nazywa się wszystkie środki komunikowania (przekazywania informacji) o szerokim zasięgu; do tradycyjnych mass mediów zaliczamy prasę, radio i telewizję, a do współczesnych wszelkie media elektroniczne (portale internetowe, blogi) lub media społecznościowe (Facebook, Twitter).Wolność słowawe współczesnych państwach demokratycznych jest to prawo każdego człowieka do publicznego wygłaszania własnych opinii.

https://www.youtube.com/watch?v=e2mhkXP3TKE

Dziekuję