W świecie rzeźby
Małgosia Z.
Created on March 26, 2021
More creations to inspire you
SPRING HAS SPRUNG!
Presentation
THE OCEAN'S DEPTHS
Presentation
2021 TRENDING COLORS
Presentation
POLITICAL POLARIZATION
Presentation
VACCINES & IMMUNITY
Presentation
LETTERING PRESENTATION
Presentation
ARTICLES
Presentation
Transcript
W świecie rzeźby
Rzeźba plenerowa
Rzeźba abstrakcyjna
Rzeźba grupowa
Posąg
Płaskorzeźba (relief)
Popiersie
Najważniejsze typy dzieł rzeźbiarskich
" Bociany" autorstwa Michała Gałkiewicza – symbol powstającego w latach 70. osiedla mieszkaniowego
Hans Arp, Demeter, 1961 r.
François Rude [fransła rid], Marsylian- ka (Wymarsz ochotników w 1792 r.), płaskorzeźba na Łuku Triumfalnymw Paryżu, lata 1833–1835
August z Prima Porta – marmurowy posąg cesarza Augusta, po 20 r. p.n.
Grupa Laokoona, ok. II w. p.n.e. – I w. n.e.
Totmes, popiersie królowej Nefertiti, ok. 1345 r. p.n.e.
*tworzywo–materiał, z którego została wykonana rzeźba, np. kamień,drewno, gips, metal, glina,*kompozycja–przemyślany układ poszczególnych części rzeźby; kompozycja może być dynamiczna lub statyczna, niezależnie od tego, czy dzieło składa się z jednego (np. posąg), czy też z wielu elementów (rzeźba grupowa),*faktura–sposób uformowania powierzchnirzeźby; możebyć np. gładka, chropowata, matowa, lśniąca, surowa lub starannie obrobiona,
Główne środki wyrazu:
*wielkość–rozmiary rzeźby są zazwyczaj związane z jej funkcją, np. dzieła monumentalne najczęściej ustawia się w miejscach publicznych (zwykle upamiętniają ważne postacie lub wydarzenia historyczne), z kolei drobne rzeźby częściej pełnią funkcję ozdobną i ustawiane są w prywatnych pomieszczeniach,*barwa–jest uzależniona od materiału, z którego rzeźba została wykonana, bądź jest rezultatem jej pomalowania.
Główne środki wyrazu:
Na pierwszy rzut oka abstrakcyjne dzieło przygotowane w przestrzeni z tworzyw sztucznych albo wystawiona w muzeum sprasowana karoseria samochodu mają niewiele wspólnego z klasycznym posągiem z marmuru. Wszystkie te dzieła są jednak rzeźbami i zasady ich oceniania są podobne.
Jak oceniać rzeźby?
Przepisz do zeszytu
• oryginalność, siłę wyrazu, skojarzenia, które pojawiają się podczas oglądania dzieła –w odbiorze sztuki, bez względu na dziedzinę, ważne są emocje, wrażenia, które nam towarzyszą;• spójność przekazu – podstawowe elementy rzeźby, takie jak sposób wykończenia, proporcje, wielkość i funkcja, powinny ze sobą współgrać;• wkomponowanie w otoczenie – jeśli rzeźba zajmuje miejsce w przestrzeni, artysta musi uwzględnić lokalizację, w której dzieło będzie eksponowane;• funkcjonalność – rzeźba powinna jak najlepiej realizować swój cel, np. przekazywać jakieś idee, wartości albo kogoś upamiętniać.
Zwracamy uwagę na:
Wykonaj w zeszycie
Przeczytajcie tekst i przyjrzyjcie się ilustracji. Zaznaczcie, naco zwraca uwagę autor, opisując posąg.
Poszukaj w dostępnych źródłach informacji, czym jest street art [strit art], oraz na temat działalności gdyńskiego artysty o pseudonimie „Tewu”. Obejrzyj jego rzeźby w internecie. Co sądzisz o takiej anonimowej działalności artystycznej w przestrzeni miejskiej? Chciałabyś/chciałbyś, aby w Twoim miejscu zamieszkania tworzył taki anonimowy rzeźbiarz? Uzasadnij swoje zdanie.
Praca domowa