Impresjonizm w muzyce XX wieku
piersiak.iza
Created on March 23, 2021
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
HISTORY OF THE CIRCUS
Presentation
AGRICULTURE DATA
Presentation
LAS ESPECIES ANIMALES MÁS AMENAZADAS
Presentation
WATER PRESERVATION
Presentation
BIDEN’S CABINET
Presentation
YURI GAGARIN IN DENMARK
Presentation
C2C VOLUNTEER ORIENTATION
Presentation
Transcript
Z dziejów muzyki - muzyka XX wieku
Claude Monet, „Impresja, wschód słońca”, 1872,
Geneza impresjonizmu
Impresjonizm jest nurtem kojarzonym głównie z malarstwem, który został zapoczątkowany w Paryżu w II połowie XIX wieku. Najbardziej charakterystyczną cechą tego nurtu jest dążenie do oddania zmysłowych, ulotnych momentów.
Muzyczny impresjonizm
Na przełomie XIX i XX w. twórców muzyki zafascynował nowy kierunek w malarstwie określany jako impresjonizm. Kompozytorzy przenieśli metody stosowane przez malarzy do swoich utworów.Muzyczny impresjonizm zapoczątkował wiele zmian, które wpłynęły na późniejszy rozwój muzyki. W XX w. kompozytorzy poszukiwali nieznanych dotąd brzmień, np. w utworach wokalnych wykorzystywali szept, gwizd i krzyk. Stosowali również nowe formy muzyczne.
Inspiracje pochodziły z rozmaitych źródeł. Początek tej epoki czerpał z tradycji romantycznej, często wykorzystywanym podłożem był folklor, a niektórzy, jak Claude Debussy, inspirowali się malarstwem – w tym wypadku impresjonistycznym.
Inspiracje
Lata 60. przyniosły z kolei minimalizm, który opiera się na zredukowanym do minimum materiałowi – może to być nawet jeden akord, lub pojedynczy dźwięk.
ALEATORYZM
DODEKAFONIA
NEOKLASYCYZM
ATONALNOŚĆ
Nuty muzyczne w xx wieku
- wykorzystanie dźwięków pozamuzycznych (np. maszyny, odgłosy miasta, natury)
- wykorzyatanie środków rejestrujących, np. magnetofonów, które traktowane były na równi z innymi instrumentami
przyniosła także
Muzyka xx WIEKU
"Tren-ofiarom hiroszimy"
Urodził się 23 listopada 1933, zmarł 29 marca 2020. Światowej sławy kompozytor muzyki współczesnej. W swoich utworach oprócz brzmienia instrumentów wykorzystuje odgłosy i efekty akustyczne, np. dźwięki uzyskiwane dzięki stukaniu w dolną część pudła rezonansowego. Jego twórczość nawiązuje do różnorodnych stylów muzycznych. Zwykle sam dyrygował orkiestrami wykonującymi jego kompozycje po raz pierwszy.
Krzysztof penderecki(1933-2020)
"Symfonia pieśni żałosnych
Łączył w swojej muzyce współczesne, awangardowe eksperymenty z elementami muzyki dawnej i religijnej. Szczególnie dużą wagę przykładał do brzmienia dźwięków. Jego twórczość wyróżnia się prostotą, skłania do zadumy i wyciszenia. Górecki komponował utwory zarówno instrumentalnie, jak i wokalnie.
Henryk Mikołaj Górecki(1933-2010)
WALC Z FILMU TRĘDOWATA
Był kompozytorem muzyki instrumentalnej, wokalnej, religijnej oraz filmowej. Popularność na całym świecie zdobył dzięki utworom napisanym dla kina. Kilar jest autorem muzyki, m.in. do filmów: Pianista, Pan Tadeusz, Dracula, Ziemia obiecana, Dziewiąte wrota.
WOJCICH KILAR(1932-2013)
Jest powszechnie uważany za najwybitniejszego po Chopinie polskiego kompozytora. Jego twórczość zdobyła uznanie na całym świecie. Wykorzystywał w niej elementy pochodzące z niemal wszystkich stylów i kierunków muzyki XX w. W wielu kompozycjach stosował również własne, oryginalne rozwiązania. Lutosławski pisał bardzo różnorodną muzykę: nie tylko koncerty i symfonie przeznaczone na orkiestrę, lecz także utwory do spektakli teatralnych i programów radiowych oraz piosenki dla wykonawców muzyki rozrywkowej i kompozycje dla dzieci.
Witold lutosławski(1913-1994)
Jako jeden z pierwszych polskich twórców nazwiązywał do impresjonizmu i kultury orientalnej. Czerpał również z bogactwa polskiego folkloru, zwłaszcza góralskiego i kurpiowskiego. Przykładami utworów, w których Szymanowski wykorzystywał elementy muzyki ludowej, są Mazurki, Sześć pieśni kurpiowskich oraz balet Harnasie, w którym obok układów tanecznych znalazły się także partie śpiewane. Artysta tworzył też muzykę kameralną, symfoniczną oraz kompozycje skrzypcowe, fortepianowe i wokalne. Wyjątkowymi pozycjami w jego różnorodnym dorobku są opera Król Roger oraz dzieło religijne Stabat Mater.
Karol szymanowski(1882-1937)
4'33
Amerykański kompozytor muzyki współczesnej. Badał granice muzyki i stworzył pierwszą kompozycję, w której wykorzystane zostały nagrane dźwięki niemuzyczne.
John Cage (1912-1992)
Czy uważasz, że utwory muzyki awangardowej są powszchenie znane? Czy przeznaczone są dla każdego odbiorcy?
Muzyka współczesna jest muzyką naszych czasów, powstaje na naszych oczach, pozwalając nam być świadkiem nowych odkryć, nurtów i rozwiązań
1. Impresjonizm - kierunek w muzyce na przełomie XIX i XX w.2. Cechy muzycznego impresjonizmu:- poszukiwanie nowych brzmień (np. szept, krzyk),- tworzenie nowych form muzycznych,- trwaktowanie zapisu nutowego bardzo swobodnie3. Polscy kompozytorzy muzyki XX wieku: - Karol Szymanowski,- Witold Lutosławski,- Wojciech Kilar,- Henryk Mikołaj Górecki,- Krzysztof Pendercki.
NOTATKA