More creations to inspire you
THE OCEAN'S DEPTHS
Presentation
C2C VOLUNTEER ORIENTATION
Presentation
LAYOUT ORGANIZATION
Presentation
TALK ABOUT DYS TEACHER-TEACHER
Presentation
TALK ABOUT DYS WITH TEACHER
Presentation
ESSENTIAL OILS PRESENTATION
Presentation
ANCIENT EGYPT FOR KIDS PRESENTATION
Presentation
Transcript
tango
oprac. Martyna Kamińska, 2021
SławomiR mrożek
1.
WProwadzenie do tanga
4:47
1930-2013
- Pisarz oraz rysownik.
- Autor dzieł o charakterze satyrycznym i folozficznym.
- Zaliczany do nurtu teatru absurdu.
- Debiutował literacko w 1953 roku.
- W 1953 podpisał tzw. Apel Krakowski, wyrażający poparcie dla stalinowskich władz PRL po aresztowaniu pod sfabrykowanymi zarzutami duchownych katolickich, skazanych w sfingowanym procesie księży kurii krakowskiej i skazaniu na karę śmierci Edwarda Chachlicę, Michała Kowalika i księdza Józefa Lelitę.
- Światową sławę przyniosło mu "Tango".
- W 1963 wyemigrował, mieszkał m.in. we Francji, USA, Niemczech.
- Twórca zaangażowany nie tylko kulturalnie i społecznie, ale także politycznie. W 1968 r. oficjalnie zaprotestował przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, za co odebrano mu polski paszport.
- Do 1971 r. zakazano rozpowszechniania jego utworów w kraju. W czasie stanu wojennego ostro protestował przeciwko represjom władz. Artysta przez wiele lat mieszkał za granicą.
- 1981 zaprotestował przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.
- Laureat licznych nagród.
- Zyskał dużą sławę międzynarodową. Za granicą jest znany przede wszystkim jako dramaturg. Został zaliczony do reprezentantów wschodnioeuropejskiego teatru absurdu. Pisał o nim Martin Essiin w słynnym, wiekopomnym dziele Teatr absurdu.
Mrożek a literaturapolska
„Tango” – pierwodruk tej komedii ukazał się w 11. numerze „Dialogu” w roku 1964. Po raz pierwszy wystawiono w Belgradzie i w Bydgoszczy (1965). Utwór przetłumaczono na język włoski, angielski, węgierski, japoński, francuski, norweski, fiński, szwedzki, portugalski, rumuński, grecki, słoweński, czeski, słowacki, duński, estoński, rosyjski i niemiecki.
Lata sławy dramatu
O Czym jestTango ?
motywy w Tangu
Czy znasz Tango Sławomira Mrożka?
2.
Tango jako dramat rodzinny
Jak sadzisz, czemu służy taka sceneria?
Na podstawie didaskaliów do aktu 1 i przestawionego zdjęcia opisz scenerię.
Trzy pokolenia - Kto do nich należy?
3.
2.
1.
Stare
Średnie
Młode
jAKIE RELACJE ŁĄCZĄ TYCH BOHATERÓW?
jAK SĄDZISZ - KTO NAJMNIEJ PASUJE DO RODZINY?
1. ZNAJDŹ W DRAMACIE I WYPISZ CYTATY DOTYCZĄCE PONIŻSZYCH BOHATERÓW, KTÓRE cHARAKTERYZUJĄ ICH JAKO POSTACI2. DO CYTATÓW DOPISZ ZWIĄZANE Z NIMI CECHY3. CHARAKTERYZUJĄC BOHATERÓW, ZWRÓĆ UWAGĘ NA:- ich wygląd- cechy ich charakteru- ich stosunek do innych bohaterów dramatu i relacje z członkami rodziny- wartości, które wyznają (co im imponuje)- to, co sami o sobie mówią4. WYBIERZCIE PRELEGENTÓW
Praca w grupach
6.
Eugeniusza
4.
Eugenię
2.
Alę
5.
Artura
3.
Eleonorę
1.
Stomila
3.
2.
1.
Stare
Średnie
Młode
Korzystając z poniższej rozsypanki wyrazów scharakteryzuj wskazane pokolenie. zBUDUJ NA TEJ PODSTAWIE KILKUZDANIOWĄ WYPOWIEDŹ.
2.
bUNT W ZBUNTOWANYM ŚWIECIE
kTO I PRZECIWKO CZEMU W TANGU SIĘ BUNTUJE?
I coście stworzyli? Ten burdel, gdzie nic nie funkcjonuje, bo wszystko dozwolone, gdzie nie ma ani zasad, ani wykroczeń?
I pomyśleć, że po tośmy walczyli, żeby ci stworzyć tę swobodną przyszłość, którą ty teraz pogardzasz.
aRTUR KONTRA STOMIL
Do każdej kwestii wypowiadanej Artura dopisz zarzuty, które formułuje wobec rodziców i zastanów się, czym różnią się, a w czym są podobne te bunty.
Bunt w Tangu
Bunt Artura
Bunt rodziców
oznaczał negację wszystkiego, co było, ideą przewodnią buntu była wolność, dlatego wszelkie stare formy rozbijano, łamano konwencje, zasady obalano, aby utorowować drogę przyszłości:pokolenie Stomila i Eleonory głosiło ideologię wolności: wolność to podstawowe prawo człowieka – obok prawa do szczęścia osobistego (prymat jednostki nad potrzebami ogółu), odrzucano jakiekolwiek kompromisy, nienawidzono konformizmu; członkowie generacji buntu mieli poczucie, że przygotowują grunt dla przyszłych pokoleń; Stomil dziwi się, że wywalczony przez jego formację porządek Arturowi nie odpowiada
Wyście wszystko zniszczyli i niszczycie ciągle, aż zapomnieliście sami, od czego się właściwie zaczęłoTych więzów, okowów, skorup i tak dalej. Nie ma, niestetyI coście stworzyli? Ten burdel, gdzie nic nie funkcjonuje, bo wszystko dozwolone, gdzie nie ma ani zasad, ani wykroczeńWas oczywiście nie razi to starcze rozwydrzenie. Ale kiedyś była czcigodną, szanującą się babcią. A teraz co? Poker z Edkiem?
Artur buntuje się przeciw CHAOSOWI!
Syn oskarża ojca, że liberalna rewolucja nie dość, że zatruła umysły przyszłych, to jeszcze przeszłych pokoleń – starsi ludzie porzucili swą rolę strażników wartości i na siłę próbują udawać, że są kimś innym, co daje żałosne efektyw dodatku ich rozpasanie nie jest wyrazem prawdziwej potrzeby, ale bezwolnym podążaniem za modą, dopasowywaniem się do „dyktatury wolności”
świat, w którym rządzi idea wolności, Artur nazywa burdelem
reguły zniesione przez pokolenie rodziców byłyby jakimś punktem odniesienia, Artur ubolewa nad ich brakiem
Artur nie jest w stanie znieść świata, w którym panują powszechna anarchia, chaos, brak zasad, dążenie do rozkładu; bezład rodzi frustrację i agresję; problemem nie jest tylko porzucenie tradycji, ale przede wszystkim brak możliwości odniesienia się do czegoś, co było.
W jaki sposób artur postanawia zaprowadzić ład w rodzinie?
Dlaczego jego plan się nie powiódł?
Jedno z głównych pytań Dramatu
Czy da się istnieć bez formy? Co się dzieje, kiedy Jej nie ma?
Podsumowanie procesu
1. Rodzina przedstawiona w Tangu jest miniaturą społeczeństwa. Stary, jeszcze XIX-wieczny świat, z jego tradycją, mieszczańską moralnością, humanitaryzmem odchodzi w niebyt. 2. Nastaje rewolucja społęczna, która uosabia przewrót artystyczno-obyczajowy Eleonory i Stomila.3. Miała być cudowna wolność a jest anarchia i bałagan. Spadkobiercą tego, co zostało po buncie rodziców jest Artur, który żyje w chaosie porewolucyjnym, bo jego rodzice obalili stare zasady, a w ich miejsce nie stworzyli nowych.4. Artur próbuje zapanować nad tym chaosem, najpierw narzucając formę tradycyjnego ślubu. Szybko jednak rozumie, że nie wystarcza sama konwencja, nie wystarczy zewnętrzny porządek.5. Szuka ratunku w idei władzy w panowaniu nad ludzkim losem, nad życiem i śmiercią. Dochodzi do mylnego wniosku, że jedynie władza oparta na terrorze może doprowadzić do pozytywnych zmian.
4.
Kim jest edek?
- Czy Edek należy do rodziny?
- Jakie są jego relacje z innymi domownikami?
- Jaka jest jego funkcja w domu?
- Jakie wartości wyznaje?
- Dlaczego denerwuje Artura?
- Dlaczego nie pasuje do rodziny?
- Kogo popiera w konflikcie Artura z resztą rodziny?
- Czy jego zachowanie jest konsekwetne?
- Dlaczego zabija Artura?
- W jaki sposób zamierza rządzić?
Scharakteryzuj bohatera
Jaki model władzy utożsamia Edek?
Człowiek wobec władzy
O konflikcie międzyludzkim (pokoleń, rodzinnym)
W jaki sposób rozwijają się totalitaryzmy? Dzięki czemu/komu?
Tango jako parabola
Zastanów się, co charakteryzuje tango - co je wyróżnia spośród innych tańców?
Tango - co to za taniec?
Krótka historia tańca
Tango narodziło się w XIX wieku w Buenos Aires (Argentyna) i Montevideo (Urugwaj). Było towarzyskim tańcem biednych emigrantów. Tańczono je w portowych knajpach, spelunkach i owianych złą sławą kabaretach. Był to więc taniec podejrzany, wysoce nieprzyzwoity i uwłaczający kobiecej czci. W owych więc czasach tango należało do kultury niskiej. W latach 20. XX wieku tango zdobyło wielką popularność w Europie i triumfalnie weszło na salony.Tango opiera się na fizycznej bliskości partnerów i powtarzalności figur. Początkowo związane było z kulturą popularną, symbolizowało zwycięstwo tandetnej, papkowatej kultury masowej nad elitarną kulturą wysoką.
Tango - taniec podejrzany
Czy Eugeniusz w jakiś sposób może zagrażać władzy Edka?Czego symbolem stał się tutaj taniec?
Dlaczego Edek porywa Eugeniusza do tańca?
Edgar Degas, „Primaballerina” (1877)
Czy taniec może wyrażać kondycję ludzką? Rozważ problem, odwołując się do Tanga Sławomira mrożka i dwóch innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
Przed maturą
Porównaj z "Rokiem 1984" i "Folwarkiem zwierzęcm"
Po co Edek zdobywa władzę?
Rewolucje w Tangu
Czy rewolucje są dobrą metodą zmian?
Sławomir Mrożek w Tangu ostrzega przed nadmierną wolnością, prowadzącą do anarchii, a w konsekwencji do dyktatury. Ostrzega, przed niebezpieczeństwem porewolucyjnego nieładu, z którego może wyłonić się totalitarna władza.
Jeśli w imię wolności i populizmu zrezygnujemy z wszystkich zasad i ustalonego porządku, powstanie tylko zamęt i anarchia, a w tej sytuacji droga do władzy jest otwarta dla ludzi jej niegodnych, ale twardych i sadystycznych.
Gwałtowne przemiany rewolucyjne mogą prowadzić do upadku wartości i zwycięstwa prymitywnej siły. Rozkład inteligencji, jej słabość i dezintegracja wobec niebezpieczeństwa rewolucji, nie są pozytywnym zjawiskiem.
Mrożek Ostrzega!
Wybierz sobie postać, której ruchy będziesz śledzić. Obserwuj jej zachowanie. Zwróć uwagę, którędy wchodzi i wychodzi oraz co robi w pokoju.
Tango Rybaczyńskiego
Jak zachowują się postaci występujące w filmie i jak możemy to zinterpretować?
O czym jest tango?
Podsumowanie