Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

autorka: Agnieszka Rytel

Polska w czasie I wojny Światowej

O wolną Polskę

niemcy nie chcą więcej ziem polskich bo nie radzą sobie z germanizacją

stosunek państw zaborczych do polski przed I wojną

Niemcy

ziemie polskie nie są dla nich atrakcyjne wolą bałkany

Austro-Węgry

Kusi ją zjednoczenie Polski pod berłem cara, ale wie, że wtedy szybko nastąpi oddzielenie od Rosji

Rosja

Odezwa głównodowodzącego armii rosyjskiej, wielkiego księcia Mikołaja Mikołajewicza, sierpień 1914

stosunek państw zaborczych do polski w czasie I wojny

Odezwy do Polaków wydają obie strony konfliktu - Rosja i Państwa Centralne!

Odezwa do Polaków naczelnego dowództwa niemieckich i austro-węgierskich armii wschodnich, sierpień 1914

08.1914

Wojska niemieckie wkraczają do Warszawy w sierniu 1915 r.

Legiony nie odegrały znaczącej roli w czasie wojny. W 1915 r. Polacy zawodzą się gdy państwa centralne zamiast połączyć zabór pruski z Galicją, dzielą ziemię polskie na dwie strefy okupacyjne - niemiecką i austriacką. Austriacy zachowują się poprawnie, Niemcy rabują mienie fabryczne i prywatne

Pierwsza Kompania Kadrowa wyrusza z Krakowa 6 sierpnia 1914 r.

polacy wobec zaborców

Piłsudski zakładał przed wojną drużyny strzeleckie. Po wybuchu wojny wyruszył z nimi ku Królewstu. Piłsudski liczył na masowy napływ ochotników - zawiódł się. Sądzono, że to proniemieccy awanturnicy. Wycofał się do Galicji i przystąpił do tworzonych Legionów Polskich w służbie austro-węgierskiej.

Opcja proaustriacka

Legion Puławski

polacy wobec zaborców

Roman Dmowski liczy na to, że pod berłem cara nastąpi zjednoczenie ziem polskich.Rosja jednak nie zgadza się na utworzenie polskich oddziałów wojskowych - poza Legionem Puławskim, który liczy jedynie 1000 żołnieży.

Opcja prorosyjska

Akt 5 listopada

zaborcy wobec polaków

Niemcy i Austria w 1916 roku zaczynają przegrywać wojnę. Chcą stworzyć milionową armię polską, która będzie walczyła u ich boku.5 listopada 1916 r. władze niemieckie i austriackie wydają AKT, który w niejasny dość sposób zapowiada powstanie Polski na zdobytych ziemiach zaboru rosyjskiego. Akt wspomina jedynie o samodzielności, nigdzie nie mówi o niepodległości.Tworzenie armii szło niemrawo, ale...Anglia i Francja przestraszyły się tego ruchu, sprawa polska pojawia się pierwszy raz na arenie międzynarodowej od Powstania Styczniowego!

Akt 5 listopada

Błękitna Armia

zaborcy wobec polaków

Rosja uważa sprawę polską, za swój problem wewnętrzny, więc Francja i Anglia nie wtrącają się w jej sprawy. Gdy jednak w Rosji władzę przejmują bolszewicy opowiadają się oni za wolną i niepodległą Polską. Francja i Anglia podejmuje wtedy działania. W czerwcu 1917 r. dzięki zabiegom Romana Dmowskiego powstaje Armia Polska we Francji. Wstępują do niej Polacy z obu Ameryk, Europy i jeńcy wojenni. Armia zostaje znakomicie wyszkolona, wyposażona (czołgi i samoloty). Od koloru mundurów nazwano ją "błękitną armią", jej dowódcą został generał Józef Haller. Armia nie bierze udziału w I wojnie światowej, ale w 1919 r. zostaje przerzucona do Polski.

Armia Polska we Francji

Orędzie prezydenta USA Woodrowa Wilsona z stycznia 1918 r. Zawierało ono 14 punktów o sprawiedliwym pokoju. Duży wpływ na to ma Ignacy Jan Paderewski, polski pianista i polityk.

Francja, Wielka Brytania i Włochy ogłaszają "deklarację wersalską" zapowiadają powstanie niepodległej Polski.

styczeń 1918

czerwiec 1918

o wolną polskę

1. Cała Rzeczpospolita jest zależna od Niemiec2. W Warszawie istnieje Rada Regencyjna3. W Paryżu działa Komitet Narodowy Polski.

koniec 1917

wrzesień 1917

Piłsudski zrywa z państwami centralnymi - gdyż tylko one sprzeciwiają się niepodległości Polski. Wywołuje kryzys przysięgowy.

Cesarze Niemiec i Austro-Węgier powołują 3-osobową Radę Regencyjną - ma ona sprawować władzę w Królestwie Polskim utworzonym Aktem 5 listopada.

lipiec 1917

Alianci uznają Komitet za oficjalne przedstawicielstwo polskie.

jesień 1917

sierpień 1917

Powstaje w Paryżu Komitet Narodowy Polski. W KNP zasiadają politycy Narodowej Demokracji Dmowskiego. Chcą niepodległości Polski i władzy w odrodzonym państwie.

orędzie wilsona

13. Należy stworzyć niezawisłe państwo polskie, które winno obejmować terytoria zamieszkane przez ludność niezaprzeczalnie polską, któremu należy zapewnić swobodny i bezpieczny dostęp do morza i którego niezawisłość polityczną i gospodarczą oraz integralność terytorialną należy zagwarantować paktem międzynarodowym.

Ignacy Jan Paderewski

WoodrowWillson

Józef Haller

Roman Dmowski

Józef Piłsudski

postacie warte zapamiętania