Musical- muzyczny teatr XX wieku.
ewa.taborek
Created on March 20, 2021
More creations to inspire you
SLYCE DECK
Personalized
LET’S GO TO LONDON!
Personalized
ENERGY KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
HUMAN AND SOCIAL DEVELOPMENT KEY
Personalized
CULTURAL HERITAGE AND ART KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
DOWNFALLL OF ARAB RULE IN AL-ANDALUS
Personalized
ABOUT THE EEA GRANTS AND NORWAY
Personalized
Transcript
teatr muzyczny XX wieku.
Musical- nazywany jest muzycznym spektaklem XX wieku. Wywodzi się ze stanów zjednoczonych, a formą przypomina europejską operetkę. Występujący w nim artyści- słowem, piosenką i tańcem opowiadają widzom akcje sceniczną. Treść musicalu najcześciej nawiązuje do znanych powieści, sztuk teatralnych albo wydarzeń historycznych. Współcześci autorzy piszący libretta ( scenariusze)poświęcają je historią rozgrywającym się w czasach teraźniejszych. Musical może mieć forme sceniczną lub filmową
"Gdybym był bogaty"
Rozkwit gatunku nastapił w latach 20 XX wieku dzięki zaangarzowaniu amerykańskich twórców muzyki rozrywkowej: Georg Gershwin, Richard Rogers czy Cole Portor. To oni postanowili zrewolucjonizować produkcje Brodweyowskie ( dzielnica teatrów w NY) i nadali musicalwi nowy kierunek.
"Memory" Cats
My Fair lady
Akcja musicalu rozgrywa się w XIX w. Jest oparty na powieści "Pigmalion". Opowiada historię prostej kwiaciarki, która zostaje wplontana w intrygę: profesor, którego poznaje zakłada się z przyjaciółmi, że zrobi z niej wielką damę o wykwintnych manierach, mówiącą nieskazitelną angielszczyzną. Niestety zakład kończy sie przegraną profesora, który zakochuje się w dziewczynie.
Przetańczyc całą noc
Jakie znasz rodzaje głosów żeńskich?
Skrzypek na dachu
Akcja musicalu rozgrywa się w 1905 roku w małej rosyjkie wiosce Anatewka. Biedna żydowska rodzina boryka się z trudnościami codzinnego życia. Główny bochater Tewie stara się przestrzegać zasad swojej religii ale to nie jest łatwe. Musi dokonac wyboru między szczęściem rodziny a poszanowaniem tradycji. W kródce Żydzi na wniosek władz muszą opuścić wioskę. Oparty na powieści Dzieje Tewjego mleczarza. W 1972 r. Twórcy filmu otrzymali Oscara za najlepszą adaptację i najbardziej orginalny dobór piosenek.
"Sunrise, sunset"
Upiór w operze – musical stworzony w 1986 przez Andrew Lloyda Webbera z liberettem Charlesa Harta i fragmentami liberetta Richarda Stilgoe, na podstawie powieści Upiór w operze Gastona Leroux z 1911 roku. Fabuła musicalu dotyczy losów młodej sopranistki Christine Daaé, która staje się obsesją tajemniczego, zdeformowanego geniusza muzycznego, znanego jako Upiór z opery. Światowa prapremiera musicalu miała miejsce 27 września 1986 roku na deskach londyńskiego teatru Her Majesty’s Theatre (zaś na Broadwayu 9 stycznia 1988 roku) i od tego czasu stał się[1]: drugim najdłużej granym musicalem w historii West Endu (po Les Misérables), najdłużej granym musicalem w tym samym teatrze (Les Misérables dwukrotnie przenoszono), najdłużej w historii granym spektaklem na Broadwayu, najbardziej dochodowym musicalem w historii (do 2008 roku łączny przychód przekroczył 5 mld dolarów amerykańskich). Upiór w operze zdobył ponad 60 nagród teatralnych, w tym 7 statuetek Tony Awards na Broadwayu i 3 statuetki Laurence Olivier Award na West Endzie[2].
Upiur w operze- fragmenty
Jakie zasady zachowania obowiązują w teatrze, operze, filharmonii?
Jedyny polski musical wystawiony na Brodwayu. Muzyka: Janusz Stokłosa, libretto: Agata i Maryna Miklaszewskie, choreografia i reżyseria: Janusz JózefowiczFabuła opowiada o młodych ludziach, którzy szukaja różnych dróg życiowych, wierząc w to, że spełnią się ich marzenia o szcześciu miłości i karierze. Perony podmiejskiego metra stają się dla nich sceną teatralną na której wystawiają spektakl dla pasażerów. W tym miejscu rodzi się romantyczna miłość głównych bohaterów Anki i Janka.
Spektakt nie odniusł w Nowym Jorku wielkiego sukcesu jednak w Polsce pobił wszelkie rekordy oglądalności do 2019 roku był wystawiony 2200 razy a w role główny bohaterów wcielali się znani artyści tacy jak: Edyta Górniak, Robert janowski, Katarzyna Groniec, Dariusz Kordek, Natasza Urbańska.
Wierza Babel
Spektakle musicalowe możemy oglądać na deskach gmachów Teatrów Muzycznych, oper, operetek, i filharmonii.
SECTION
zadanie
Oglądnij jeden z trzech musicali i zastanów się jaką role w wybranej ekranizacji pełni muzyka. Zadanie zapisz w zeszycie i w formiej zdjęcia wyślij na meila lub na czat w aplikacji Teams:ewa.kyziol@sp1skala.edu.pl
Termin: 29.03 (poniedziałek)
Skrzypek na dachu
Koty
Mamma mia
SECTION
Dziękuję za uwagę
życzę miłych wrażeń