Stres-jak sobie z nim radzić?
magdalenajancz85
Created on March 17, 2021
Stres-jak sobie z nim radzić?
More creations to inspire you
LIBRARIES LIBRARIANS
Presentation
WORLD WILDLIFE DAY
Presentation
FOOD AND NUTRITION
Presentation
IAU@HLPF2019
Presentation
SPRING IN THE FOREST 2
Presentation
HUMAN RIGHTS
Presentation
BLENDED PEDAGOGUE
Presentation
Transcript
Drodzy ósmoklasiści już niedługo zmierzycie się z wyzwaniem jakim są egzaminy kończące szkołę podstawową. Dla niektórych może to oznaczać więcej stresu. Przez te osiem lat doświadczyliście już wiele, zmierzyliście się z niejedną trudną sytuacją. Wierzymy, że i teraz pokażecie na co Was stać. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących ostatnich przygotowań tego w jaki sposób rozpoznać stres i sobie z nim poradzić.
Wskazówki dla ósmoklasistów
Stres - jak sobie z nim radzić?
+info
STRES
Jest to zjawisko naturalne, które towarzyszy ludziom w trakcie ich społecznego życia. Każdy człowiek podlega rozmaitym naciskom ze strony otoczenia ( innych ludzi, sytuacji życiowych), które wywołują w nim stan wewnętrznego napięcia. Mówimy wtedy, że znajduje się on pod wpływem stresu.
Stres jest naturalną reakcja organizmu na będące wyzwaniem sytuacje życia codziennego. Powoduje on mobilizację organizmu do działania związanego z tym ,co odbieramy jako stresujace. Spostrzegany głównie jak coś negatywnego, może on jednak pełnić pozytywną rolę -mobilizować nas do podejmowania nowych działań.
Dlaczego odczuwasz stres i skąd się on bierze?
- ciele- drżące dłonie, bladość skóry, przyspieszone bicie serca, trudności w spaniu;
- zachowaniach- pojawia się lęk .smutek, zakłopotanie;
- emocjach- impulsywność, nerowy śmiech lub płacz, zmiany odczuwania apetytu, unikanie kontaktu z innymi;
- sposobie myślenia- brak zainteresowania, trudności w utrzymaniu koncentracji uwagi, zapominanie i braki w pamięci.
Stres przejawia się w naszych:
Metody na radzenie sobie ze stresem
Ćwiczenia fizyczne: odprężają i pomagają rozluźnić napięte mięśnie. Dodatkowo organizm dotlenia się, czyli poprawia się praca mózgu, serca i płuc. To wpływa na lepszą pamięć i koncentrację.
Pozytywne myślenie: to, w jaki sposób o czymś myślimy, zależy od naszego nastawienia - obrócenie trudnej sytuacji w żart pomaga rozładować napięcie ,warto też myśleć z nadzieją o przyszłości np. "poradzę sobie", "potrafię to zrobić", "dam radę", "będzie dobrze", "uda się".
Ćwiczenia relaksacyjne: w stresie pojawia się nieprzyjemne napięcie mięśni, wyraża się to np. drżeniem głosu, rąk, oddechu. Relaks polega na rozluźnieniu i uspokojeniu. Możesz zrobić kilka głębokich oddechów lub spróbować ćwiczeń na uważność, aby poprawić koncentrację.
Rozmowa z bliską osobą: powiedz o tym, co cię martwi bliskim osobom - rodzicom, rodzeństwu, dziadkom lub przyjaciołom. Otrzymasz wsparcie i pozwolą ci spojrzeć na trudność z innej perspektywy.
- Odpowiednie przygotowanie techniczne.Przygotuj przyżądy takie jak długopis, ołowek czy strój, pomogą uniknąć ci nerwów w dniu samego egzaminu.
- Jeżeli czujesz, że osiągnołeś limit i nie jesteś w stanie już przyswoić więcej informacji-zrób sobie przerwę.
- Pomocne będzie wyjście na spacer, obejrzenie ulubionego odcinka serialu,przeczytanie relaksującej ksiazki,posłuchanie muzyki.
- Pamiętaj aby się wyspać,gdyż niewystarczająca ilość snu może negatywnie wpływać na umiejętność koncentracji uwagi.
- Przede wszystkim pamiętaj o pozytywnym nastawieniu :)
O co warto zadbać dzień przed egzaminem ?
- Najważniejsze pożywne śniadanie.Dostarczy ci ono niezbędnej energii na cały dzień (warzywa,owoce zdrowy sok...)
- Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu.
- Postaraj się dotrzeć do szkoly odpowiednio wcześniej.
- Pamiętaj. że panika nie pomaga. Zadbaj o spokoj swój (i innych) poprzez skupienie sie na czymś pozytywnym.chwilę relaksu.
- Życz powodzenia sobie i kolegom i... do dzieła.
W dniu egzaminu zadbaj o....