Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

Wiktoria Hańczuk

ENERGETYKA

Energia zajmuje się przetwarzaniem dostępnych form energii na postać łatwą do wykorzystania przy zasilaniu wszelkich procesów przemysłowych, a także napędzaniu maszyn i urządzeń używanych w życiu codziennym.

CZYM JEST ENERGIA?

nieodnawialne

odnawialne

ŹRÓDŁA ENERGII

JAKIE SĄ ŹRÓDŁA ENERGII?

link do sprawdzenia się

nieodnawialne:-węgiel kamienny,-węgiel brunatny,-ropa naftowa,-gaz ziemny,-pierwiastki promieniotwórcze (energia jądrowa)

odnawialne:-energia wód,-energia słoneczna,-energia wiatru,-biomasa (paliwa roślinne),-biogaz,-energia geotermalna (ciepło z wnętrza ziemi)

CZYM SĄ ŹRÓDŁA ENERGII ODNAWIALNE I NIEODNAWIALNE?

Struktura produkcji energii elektrycznej wg rodzajów elektrowni w 2017r.

STRUKTURA PRODUKCJI ENERGII ELEKTRYCZNEJ

Około 85% energii elektrycznej wytwarzanej w naszym kraju pochodzi z elektrowni cieplnych. Taka sytuacja jest uzasadniona występowaniem w Polsce bogatych złóż węgla kamiennego i brunatnego którymi opalana jest większość elektrowni. Niestety, spalanie węgla wywiera negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze.

ELEKTROWNIE CIEPLNE

Elektrownie wiatrowe to pojedyncze wiatraki - turbiny wykorzystujące do produkcji energii elektrycznej siłę wiatru. Ich skupiska nazywamy farmami wiatrowymi. Na większość obszaru Polski występują korzystne warunki do rozwoju tego rodzaju energetyki, ponieważ wiatr wieje dosyć często i z odpowiednią prędkością.

ELEKTROWNIE WIATROWE

Elektrownie na biomasę stanowią różne stałe produkty pochodzenia roślinnego, np. drewno opałowe, wióry, trociny czy słoma.

ELEKTROWNIE NA BIOMASĘ

Elektrownie na biogaz powstają w wyniku rozkładu ścieków, odpadków, odchodów zwierząt oraz odpadów przemysłowych i rolniczych, a składa się głównie z metanu, dwutlenku węgla i azotu.

ELEKTROWNIE NA BIOGAZ

Elektrownie słoneczne nie mają dużego znaczenia w naszym kraju. Wiąże się to przede wszystkim z małym i nierównomiernym nasłonecznieniem w ciągu roku. Najwięcej energii słonecznej dociera do powierzchni Polski w półroczu letnim (od kwietnia do września).

ELEKTROWNIE SŁONECZNE

Elektrownie wodne (hydroelektrownie) wykorzystują do produkcji energii elektrycznej siłę przepływu lub spadku wody. Ze względu na niesprzyjające warunki przyrodnicze (brak dużych rzek o znacznym spadku) moc polskich hydroelektrowni jest niewielka.

ELEKTROWNIE WODNE

W naszym kraju istnieją bogate zasoby wód termalnych, nazywanych również geotermalnymi. Jednak warunkii przyrodnicze (m.in głębokość występowania i temperatura) powodują, że w Polsce wykorzystuje się te wody na niewielką skalę i jedynie do prodkucji energii cieplnej.

ENERGIA GEOTERMALNA

geotermie - zakłady, w których produkuje się energię cieplną z wykorzystaniem ciepła z wnętrza ziemi.

wody termalne - wody podziemne, których temperatura jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza na danym obszarze.

WODY TERMALNE I GEOTERMIE - CO TO JEST?

Struktura produkcji energii elektrycznej w Polsce wg źródeł w 2017r.

FILMIK O ENERGETYCE NA PODSUMOWANIE TEMATU:

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ