Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Światowy dzień świadomości Autyzmu2 kwietnia

https://pl.wikipedia.org/

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu- to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Hamada ibn Chalifa as-Seni. Święto to zastało ustanowione w 2007 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, by zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację ludzi dotkniętych autyzmem i ich najbliższych.

https://www.caritas.gda.pl/swiatowy-dzien-swiadomosci-autyzmu/

Obchody Dnia Autyzmu mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem. Symbolem solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski.

https://www.caritas.gda.pl/swiatowy-dzien-swiadomosci-autyzmu/https://www.gdansk.pl

Autyzm jest obok m. in. chorób nowotworowych i cukrzycy, jednym z najpoważniejszych zdrowotnych zagrożeń cywilizacyjnych XXI wieku. To także przypadłość, która zalicza się do grupy symptomów zwanych wycofaniem, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym- z ludźmi i otoczeniem. W Europie już u 1 na 100 dzieci diagnozowany jest autyzm (według Autism–Europe). W USA statystyki wskazują na 1 na 68 dzieci – wobec 1 na 150 w 2000 r. (według Centers for Disease Control and Prevention). ONZ szacuje, że na świecie żyje nawet 70 milionów osób z tym zaburzeniem.

https://polskiautyzm.pl/autyzm/

Czym jest autyzm?

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu. Autyzm dotyczy wielu obszarów funkcjonowania i sprawia, że osoby ze spektrum rozwijają się inaczej. Autyzmu nie można wyleczyć. Z autyzmem można żyć szczęśliwie.

https://polskiautyzm.pl/autyzm/

Dlaczego mówimy o spektrum autyzmu?

W przypadku autyzmu mówi się o spektrum zaburzeń, ponieważ autyzm jest trochę inny dla każdej osoby. Osoby z diagnozami ze spektrum autyzmu mają bardzo różne nasilenie zachowań i cech wynikających z autyzmu. Autyzm może przyjmować postać od łagodnych objawów, po bardzo nasilone, utrudniające funkcjonowanie w każdej sferze życia.

https://polskiautyzm.pl/autyzm/

Objawy i sygnały autyzmu

Ma trudność z koncentracją uwagi.

Twoje dziecko:

Nie wykonuje prostych poleceń (np. usiądź, daj).

Nie naśladuje.

Nie nawiązuje kontaktu wzrokowego.

Przejawia stereotypowe zachowania i zabawy (np: macha rączkami, używa nietypowych przedmiotów do zabawy, układa zabawki w długie rzędy).

Nie wchodzi w relacje i interakcje z innymi ludźmi.

Pierwsze sygnały autyzmu mogą pojawić się przed 3 rokiem życia. Zdarza się jednak, że już w okresie niemowlęcym rodzice zauważają, że ich dziecko rozwija się inaczej. Nie istnieje całościowy wzorzec zaburzeń, jednak rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na niektóre zachowania dziecka.

Nie mówi lub ma kłopoty z mówieniem.

Powtarzalne, stereotypowe zachowania

Komunikacja

Interakcje społeczne

TRIADA AUTYSTYCZNA

Autyzm jest diagnozowany na podstawie zachowań i cech występujących w trzech obszarach (tzw. triada autyzmu)

https://polskiautyzm.pl/autyzm/

https://polskiautyzm.pl/autyzm/

Osoby z autyzmem mają trudność w rozumieniu zachowania innych ludzi, często trudno jest im zrozumieć jak inne osoby się czują i co mają na myśli. Objawy autyzmu w zakresie interakcji społecznych to m. in:

dziecko nie wskazuje palcem, żeby pokazać, że coś je interesuje, dziecko nie patrzy na przedmioty, które wskazuje rodzic, małe zainteresowane ludźmi lub brak świadomości ich obecności, trudności w inicjowaniu kontaktu, angażowaniu się w zabawy w grupie, zdobywaniu przyjaciół, brak wchodzenia w role i udawania w zabawie (tzw. zabawa „na niby”), brak naśladowania, trudności w rozumieniu uczuć lub mówieniu o uczuciach, brak dzielenia się się osiągnięciami lub zainteresowaniami np. zabawkami, rysunkami.

Interakcje społeczne

https://polskiautyzm.pl/autyzm/

Część osób z autyzmem nie mówi, ale używa innych form komunikacji np. wskazywanie obrazków w książkach do komunikacji lub pisanie. Osoby mówiące wysławiają się w sposób, który może wydawać się nietypowy lub usztywniony. Objawy autyzmu w zakresie komunikacji to m. in:

opóźniony rozwój mowy,unikanie kontaktu wzrokowego,mimika twarzy jest niedostosowana do wypowiedzi,trudności z odczytywaniem mimiki twarzy, tonu głosu, gestów rozmówcy,nietypowyy ton głosu lub nietypowy rytm mowy np. wymawianie każdego zdania jak pytania,powtarzanie słów lub zdań tzw. echolalia np. w odpowiedzi na pytanie, powtarza je, zamiast udzielenia odpowiedzi,wypowiedzi mogą sprawiać wrażenie nieadekwatnych do sytuacji,trudność w komunikowaniu potrzeb lub pragnień,branie wypowiedzi zbyt dosłownie – nie rozumienie poczucia humoru, ironii, metafor.

Komunikacja

https://polskiautyzm.pl/autyzm/

Osoby z autyzmem często silnie przywiązują się do wzorców lub rutyn. Nie lubią zmian a nieoczekiwane wydarzenia bywają dla nich bardzo stresujące. Często też bardzo silnie angażują się w zainteresowanie jednym albo kilkoma tematami. Objawy autyzmu w zakresie usztywnionych zachowań to m. in:

przywiązanie do rutyny, trudności z adaptacją do zmian w planie lub w środowisku,nietypowe przywiązanie do zabawek lub obiektów, zainteresowanie wąską dziedziną wiedzy,spędzanie dużej ilości czasu na układaniu zabawek w specyficzny sposób, obserwowaniu poruszających się przedmiotów, koncentrowanie się na specyficznej części przedmiotu, wielokrotne powtarzanie ruchów tj. trzepotanie rękami na wysokości oczu, kręcenie się wokół własnej osi – tzw. stereotypie ruchowe lub autostymulacje.

Powtarzalne, stereotypowe zachowania

źródło https://polskiautyzm.pl/autyzm/

Diagnozy ze spektrum autyzmu, które stawiane są najczęściej to:

Typy autyzmu

Osoby z Zespołem Aspergera mają inteligencję w normie, to znaczy, że ta diagnoza nie może być postawiona jeśli dziecko ma niepełnosprawność intelektualną. Diagnoza Zespołu Aspergera może być postawiona w dzieciństwie, ale często stawiana jest także u młodzieży lub u dorosłych. Zespół Aspergera różni się od autyzmu brakiem opóźnienia w rozwoju mowy.

Zespół Aspergera

Autyzm atypowy różni się od autyzmu dziecięcego późnieszym występieniem objawów (po 3 roku życia) lub mniejszą ilością objawów – kiedy występuje wiele objawów autyzmu, ale nie wszystkie kryteria diagnostyczne autyzmu są spełnione.

Autyzm atypowy

Diagnozę autyzmu otrzymują osoby, które wykazują objawy we wszytskich 3 sferach charakterystycznych dla spektrum autyzmu (triada autyzmu: relacje z ludźmi, komunikacja i elastyczność zachowania). Objawy pojawiły się przed 3 rokiem życia. Zwykle diagnoza autyzmu stawiana jest we wczesnym dzieciństwie. Autyzm dziecięcy, czasem nazywany też autyzmem wczesnodziecięcym lub autyzmem Kannerowskim a najczęściej po prostu autyzmem.

Autyzm dziecięcy

Roksana Jędrzejowska-Wróbel „Kosmita”

"Ja myślę i czuję tak samo jak inne dzieci. I chciałbym się tak samo zachowywać. Ale nie umiem. Ciągle robię dziwne rzeczy i wszyscy myślą, że jestem głupkiem. Ale mnie naprawdę ubrania bolą, dlatego krzyczę, (…) I światło mnie boli, i hałas. Dlatego chodzę w kominiarce. Wtedy mi się nic nie stanie, bo jestem schowany. Ale rodzice chyba tego nie lubią (…) Ale ja muszę. Wtedy się tak nie boję wszystkiego. I muszę się zawijać w koc i włazić pod materac. Lubię być taki ściśnięty, wtedy się uspokajam. Ale nie lubię, jak ktoś mnie dotyka. Nawet mama. To niemiłe. Wrzeszczę zawsze jak mnie boli albo jak się boję. A bolą mnie różne hałasy. Na przykład, jak dzwoni telefon, to mi się wydaje, że on mi dzwoni w głowie. I boję się spuszczania wody. I deszczu się boję. Jak on pada, to tak jakby ktoś strzelał."

https://prodeste.pl/

AUTYZM- mocne strony

skrupulatność i dokładność

spostrzegawczość

dobra koncentracja podczas wykonywania powtarzalnych działań

wysoki poziom umiejętności technicznych

sprawnosć manualna

pamięć do faktów i liczb

koncentracja na przestrzeganiu procedur

koncentracja na szczegółach

Logiczne podejście do zadań

Jeszcze więcej wiedzy...

Kuba i Michał

Jak wygląda życie z autyzmem?

Pełnosprawni- Autyzm

Terapia autyzmu

Wykład prof. dr hab. Ewy Pisuli

Czy wszyscy jesteśmy autystyczni? -

Animacja, która przybliży wiedzę o Autyzmie dzieciom

https://pl.wikipedia.org/

Bill Gates

Anthony Hopkins

Daryl Hannah

Andy Warhol

Isaac Newton

Albert Einstein

Alfred Hitchcock

Wolfgang Amadeus Mozart

Lionel Messi

Stephen Wiltshire

Kim Peek

Autystyzm- dolegliwość geniuszy?

Jeżeli chcesz pogłębić swoja wiedzę...

Literatura dostępna w naszej Bibliotece

Materiały w Internecie

http://www.autyzm.wroclaw.pl/aktualnosci/w-kwietniu-zielony-musi-byc-niebieski/

oprac.Monika Bałazy

Dziękuję!