Dokumenty aplikacyjne
Anna Borzych
Created on March 14, 2021
More creations to inspire you
STAGE2- LEVEL1-MISSION 2: ANIMATION
Presentation
LIBRARIES LIBRARIANS
Presentation
WORLD WILDLIFE DAY
Presentation
FOOD AND NUTRITION
Presentation
IAU@HLPF2019
Presentation
SPRING IN THE FOREST 2
Presentation
HUMAN RIGHTS
Presentation
Transcript
Dokumenty aplikacyjne
CV i list motywacyjny
Na dzisiejszych zajęciach dowiesz się:1. Co to są dokumenty aplikacyjne? - CV - List motywacyjny 2. Poznasz zasady pisania i zamieszczania CV i listu motywacyjnego z zachowaniem zasady netykiety. 3. Formularz aplikacyjny zamiast CV.
Dokumenty aplikacyjne to po prostu życiorys, czyli CV i list motywacyjny
Gdy odpowiadasz na ogłoszenie prasowe, samodzielnie zgłaszasz się do firmy czy też prosisz kogoś z kręgu znajomych i przyjaciół o pomoc w znalezieniu pracy, dobrze jest przekazać dokumenty aplikacyjne. Czasami zdarza się tak, że w ogłoszeniu prasowym pracodawca wyraźnie zaznacza prośbę o dostarczenie jedynie CV. W każdym innym przypadku, należy przesłać zarówno CV, jak i list motywacyjny. Przygotowanie wymienionych dokumentów to nic trudnego. Należy pamiętać o zachowaniu kilku zasad i do nich się stosować. Przy pisaniu CV i listu motywacyjnego bardzo pomoże wcześniej przygotowany bilans umiejętności i mocnych stron.
Kolejną regułą jest podzielenie tekstu na odpowiednie sekcje, np. poprzez pogrubienie czcionki czy stworzenie większego akapitu. Pisz o sobie w trzeciej osobie liczby pojedynczej, czyli np. nie: „ukończyłam studia", a „ukończone studia".
Osoba rekrutująca dostaje wiele aplikacji, a na ich przeczytanie ograniczony czas. Dlatego często robi to pobieżnie. Rzuca okiem i już wie czy dana osoba to dobry kandydat. Z tego powodu naczelną zasadą przygotowywania CV jest to, aby dokument był:
CZYTELNY. Najlepiej jeśli mieści się na maksymalnie 2 stronach, a jeśli jesteś studentem lub absolwentem i nie posiadasz zbyt wielu doświadczeń zawodowych, nie powinno przekraczać ono 1 strony A-4.
Z CZEGO SKŁADA SIĘ CV?
Cześć I. Dane personalne Wskazówki: -Te dane są istotne dla pracodawcy, kiedy chce się z tobą skontaktować. Podaj adres i telefon pod którym przebywasz. Na tym etapie nie jest istotny adres zameldowania, a ten pod którym można cię zastać. -Nie ukrywaj wieku, bo brak informacji o nim może sugerować pracodawcy, że chcesz go przed nim zataić. - Umieszczone w CV zdjęcia powinno być portretowe, takie jakie jest potrzebne do dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu. Błędy: - Nieprofesjonalny adres e-mail będący pseudonimem, zdrobnieniem lub zawierający cyfry. Adresem martusia236@buziaczek.pl posługuj się korespondując ze znajomymi. - Umieszczanie zdjęcia z wakacji, z piramidą w tle, na nartach czy w bikini.
Część II. Wykształcenie Wskazówki: - Dane o wykształceniu podaje się w kolejności odwrotnej do chronologicznej. Jako pierwsze podaje się aktualne studia, a następnie te, które ukończyłeś wcześniej. Ta sama zasada dotyczy doświadczeń zawodowych: najpierw podajesz dane o obecnej pracy, a potem wymieniasz wcześniejsze doświadczenia. -Określenie specjalizacji lub podanie tematu pracy magisterskiej jest wskazane, gdy pokrywa się z charakterem danej pracy. Błędy: - Przedstawienie zdobytego wykształcenia w porządku chronologicznym. - Zbyt szczegółowe dane, np. główne przedmioty kierunkowe.
Część III. Doświadczenie zawodowe Wskazówki: -Pamiętaj o kolejności odwrotnej do chronologicznej.- Podawaj nazwę firmy, stanowisko lub charakter pracy, zakres obowiązków. - Chwal się osiągnięciami - Jeżeli masz dużo doświadczeń, wpisz te, które dla danego pracodawcy będą najistotniejsze. Błędy: - Zbyt szczegółowe dane, np. konkretne daty podjęcia pracy. - Brak zakresu obowiązków.
Część IV. Staże i praktyki Wskazówki: * Pamiętaj o kolejności odwrotnej do chronologicznej. * Podawaj nazwę firmy, stanowisko lub charakter pracy, zakres obowiązków.Część V. Kursy i szkolenia * podaj datę rozpoczęcia i zakończenia, podaj instytucję szkoleniową oraz rodzaj zdobytych uprawnień
Część VI. Umiejętności Języki obce Angielski- Znajomość biegła: biegłe pisanie i mówienieRosyjski Znajomość bardzo dobra: pisanie - biegle, mówienie – dobrze, certyfikat Instytutu Języka Rosyjskiego im. A.S. Puszkina w Warszawie Hiszpański Znajomość podstawowa: pisanie - średnio, mówienie - słabo Wskazówki: * Pisząc o językach nie zapomnij o wpisaniu certyfikatów. Możesz podać liczbę lat nauki. Błędy: * Nie pisz znajomość komunikatywna lub dobra. Zawsze podaj jaki jest twój poziom mówienia i pisania / czytania. * Nie podawaj stopnia znajomości języka na wyrost – pracodawca może to zawsze sprawdzić na rozmowie kwalifikacyjnej i kłamstwo się wyda!Obsługa komputera Windows, pakiet MS Office: Word (bardzo dobrze), Excel (dobrze), Power Point (średnio), Access (średnio), MS Project (średnio) Wskazówki: * Podaj stopień znajomości poszczególnych programów. * Jeśli znasz specjalistyczne programy, wpisz je. Błędy: * Nie podanie stopnia znajomości programów. * Podobnie jak w przypadku języków – podawanie zawyżonej znajomości oprogramowania
VII ZainteresowaniaWskazówki: * Jeśli nie masz żadnych zainteresowań, lepiej pominąć tę sekcję, choć należy się przygotować, że pracodawca na spotkaniu zapyta o nie. Błędy: * Wpisz te zainteresowania, które faktycznie posiadasz, nie wymyślaj ich na siłę. Na spotkaniu możesz trafić na osobę, która faktycznie się tym zajmuje i wpadka gotowa.
5 zasad dobrego CV
Szablon CV chronologiczne
List motywacyjny
Wymagania formalne do listu motywacyjnego są takie same jak w przypadku typowej korespondencji urzędowej. List motywacyjny nie powinien być dłuższy niż jedna storna A4 (i to niezależnie od tego, ile lat pracy i ile doświadczeń zawodowych masz za sobą). Powinieneś pisać go czarną czcionką na białym papierze. Obowiązuje prostota i estetyka. Należy zachować odstępy i akapity. Najlepiej podzielić list na trzy (ewentualnie cztery) akapity: wstęp, część zasadniczą i zakończenie. Czcionka nie powinna być mniejsza niż 10 ani napisana "dziwnym pismem". Wybierz Arial lub Times New Roman. List motywacyjny najlepiej pisać do określonej osoby, ponieważ "Szanowny Pan Jan Nowak" brzmi lepiej niż "Do działu personalnego" (wyjątkiem są firmy doradztwa personalnego, gdzie nie podajesz adresata na wstępie). Jeśli musisz zwracać się "do działu", sprawdź dokładnie, jaka jest jego nazwa - dział personalny czy np. dział zarządzania zasobami ludzkimi. Umieść również nagłówek, zawierając w nim numer referencyjny oraz stanowisko.
List motywacyjny powinien zawierać: imię i nazwisko aplikującego (u góry, z lewej strony) nazwa firmy, do której aplikujesz (niżej, u góry, z prawej strony) imię, nazwisko i stanowisko osoby, do której kierujesz swój list (pod nazwą firmy) zwrot grzecznościowy (np. "Szanowna Pani") wstęp (podanie numeru ogłoszenia, stanowiska, na jakie się aplikuje) część zasadnicza (przedstawienie umiejętności i motywacji) część końcowa (zachęcenie do rozmowy kwalifikacyjnej) zwrot końcowy (np. "Z wyrazami szacunku", "Z poważaniem") podpis
NETYKIETA CZYLI INTERNETOWE DOBRE WYCHOWANIE.
Internet to również metoda na kontakt z potencjalnym pracodawcą, metoda prosta, szybka i tania. Wysyłając swoje CV poprzez e - mail koniecznie trzeba pamiętać o zasadach obowiązujących w sieci, czyli o tak zwanej netykiecie. Do korespondencji z pracodawcą warto używać formalnego adresu poczty elektronicznej. Nasz adres e - mail powinien być złożony z imienia i nazwiska, a nie z przezwisk, zdrobnień czy imion bohaterów filmowych. Nie powinno się wysyłać jednego maila do wielu nadawców - rozsyłanie CV w formie jednej wiadomości skierowanej do kilkunastu pracodawców najprawdopodobniej odniesie efekt odwrotny do zamierzonego - nie odezwie się do nas żaden z nich. Przede wszystkim nie należy jednego e-maila wysyłać na więcej niż jeden adres. Konsultanci pracuj.pl otrzymali kiedyś CV i list motywacyjny wysłany w załączniku jednocześnie do kilkunastu agencji doradztwa personalnego. Skasowali go bez czytania, prawdopodobnie postąpiła tak większość odbiorców. Hurtowa wysyłka tutaj nie popłaca. Można wysłać nawet tego samego e-maila, nie zmieniając treści, ale tak, by każdy odbiorca myślał, że jest jedynym adresatem. Nie należy wysyłać pustych maili bez tematu i treści (jedynie załączniki). Wiadomość zawsze powinna być zatytułowana - na ogół prosi się o wpisanie w temacie numeru referencyjnego lub nazwy stanowiska, o które się ubiegamy. W e-mailu powinny być nie tylko załączniki, ale i krotki wstęp w samym tekście wiadomości. Jeśli przychodzi sam załącznik, bez wyjaśnienia, można mieć obawy, że to wirus typu . Mało kto zaryzykuje więc zachowanie takiego pliku na twardym dysku. Najlepiej, jeśli tekst e-maila będzie wyjaśniał, o co chodzi piszącemu – będzie więc de facto pierwszym akapitem listu motywacyjnego. Np. „W odpowiedzi na ogłoszenie X w gazecie Y pozwalam sobie przesłać moją aplikację na stanowisko Z...”
Wysyłając aplikację e-mailem pomocna może okazać się następująca lista kontrolna: adres e-mial, którego używasz powinien być neutralny i brzmieć poważnie, wyraźnie zaznaczyć czego pismo dotyczy, ustalić osobę kontaktową, pismo przewodnie sformułować tak samo starannie, jak do aplikacji tradycyjnej i włączyć do treści e-maila lub jako pierwszą stronę załączonego dokumentu, wszystkie dokumenty (pismo przewodnie, życiorys, świadectwa) zebrać w jednym dokumencie o powszechnie stosowanym formacie, np. doc lub pdf, granica tolerancji dla wielkości załącznika waha się między 1MB a 3MB (dla pewności można o to zapytać dział personalny), w żadnym wypadku nie wysyłać seryjnych listów na "chybił trafił? i to jeszcze z widoczną listą adresową.
BŁĘDY W CV
Pisanie życiorysu po obu stronach kartki. Błędy w nazwach, literówki, pomyłki w datach. Nieaktualne bądź niekompletne dane adresowe. Podaj ten numer telefonu, pod którym jesteś rzeczywiście dostępny. Pracodawca nie będzie ponawiał kilkakrotnie nieudanych prób kontaktu, zadzwoni do kogoś innego. Brak informacji jakiego stanowiska dotyczy aplikacja, szczególnie istotne, gdy firma poszukuje wielu pracowników. Bezkrytyczne korzystanie ze wzorców życiorysów zamieszczanych w poradnikach, Internecie itp. Nieumiejętnie dobrany rodzaj życiorysu zamiast wyeksponować twoje atuty, zadziała na twoją niekorzyść. Zaburzona chronologia w historii zatrudnienia, chaos informacyjny, nieumiejętność selekcji informacji. Zbyt duża objętość dokumentu. Kopiowanie podanej w ogłoszeniu charakterystyki stanowiska pracy. Podawanie nieprawdy lub przesadzonych informacji o osiągnięciach, dyplomach, mocnych stronach czy znajomości języków obcych. Wprawdzie możesz dzięki temu dostać się na rozmowę kwalifikacyjną ale i tak bardzo szybko zostaniesz zdemaskowany, gdy pracodawca np. zacznie zadawać pytania w obcym języku, którego doskonałą znajomość zadeklarowałeś w CV. Brak klauzuli dotyczącej zgody na przetwarzanie danych osobowych lub brak własnoręcznego podpisu pod w/w klauzulą. Zbyt wyszukana forma graficzna, upiększenia, udziwnienia, tabelki itp. Nieaktualne zdjęcie. Pamiętaj o tym, że zamieszczając zdjęcie dostarczasz pracodawcy dodatkowych informacji o sobie. O tym, czy będziesz odebrany pozytywnie czy nie, decyduje „droga skojarzeń” pracodawcy. Zastanów się zatem, zanim zamieścimy zdjęcie, czy jest to rzeczywiście niezbędne.
BŁĘDY WYSTĘPUJĄCE W LISTACH MOTYWACYJNYCH:
Powtarzanie faktów z CV. Pomijanie aspektów osobowościowych lub przesadne „chwalenie się”. Ogólnikowe sformułowania, brak przykładów. Wielokrotne wykorzystywanie tego samego listu motywacyjnego, starając się o pracę w różnych firmach. Widoczny brak konsekwencji i motywacji. Brak indywidualizacji, bezkrytyczne korzystanie ze wzorców. Nadmierny tupet, a w rzeczywistości: brak doświadczeń zawodowych, wybitnych zdolności czy kwalifikacji. Zbyt obszerny, bez umiejętnej selekcji informacji (to nie autobiografia). Niedostosowanie do specyfiki firmy, stanowiska i innych wymagań zawartych w ofercie. Dosłowne „kopiowanie” podanej w ogłoszeniu charakterystyki stanowiska pracy. „Przerysowany” język, nadużywanie słownictwa branżowego, slang itp. Błędy stylistyczne, gramatyczne, ortograficzne, literówki. Mało przejrzysta szata graficzna, udziwnienia. Niekompletne dane adresowe, list adresowany nie do konkretnej osoby. Brak własnoręcznego podpisu.