Liryka jako rodzaj literacki - kl. VI SP
Lidia Nykiel
Created on March 11, 2021
More creations to inspire you
TANGRAM PRESENTATION
Presentation
COUNTRIES LESSON 5 GROUP 7/8
Presentation
STAGE2- LEVEL1-MISSION 2: ANIMATION
Presentation
LIBRARIES LIBRARIANS
Presentation
WORLD WILDLIFE DAY
Presentation
FOOD AND NUTRITION
Presentation
IAU@HLPF2019
Presentation
Transcript
Lidia Nykiel
Co wypada wiedzieć o wierszu w klasie VI?
Liryka
Przykład dramatu
Przykład utworu epickiego
Przykład wiersza
rodzaje literackie
dramat
epika
liryka
w świecie liryki
pierwsza strofa
Strofy
Strofa (definicja)
trzecia strofa
druga strofa
"W pamiętniku Zofii Bobrówny"Juliusz Słowacki (fragment)
Dzisiaj daleko pojechałem w gości I dalej mię los nieszczęśliwy goni. Przywieź mi, Zośko, od tych gwiazd światłości, Przywieź mi, Zośko, z tamtych kwiatów woni, Bo mi zaprawdę odmłodnieć potrzeba. Wróć mi więc z kraju taką - jakby z nieba. (...)
Gwiazdy błękitne, kwiateczki czerwone Będą ci całe poemata składać. Ja bym to samo powiedział, co one, Bo ja się od nich nauczyłem gadać; Bo tam, gdzie Ikwy srebrne fale płyną, Byłem ja niegdyś, jak Zośka, dzieciną.
Niechaj mię Zośka o wiersze nie prosi, Bo kiedy Zośka do ojczyzny wróci, To każdy kwiatek powie wiersze Zosi, Każda jej gwiazdka piosenk ę zanuci. Nim kwiat przekwitnie, nim gwiazdeczka zleci, Słuchaj - bo to są najlepsi poeci.
Podział na strofy (zwrotki)
Wersy
Słuchaj - bo to są najlepsi poeci.
Nim kwiat przekwitnie, nim gwiazdeczka zleci,
Każda jej gwiazdka piosenk ę zanuci.
To każdy kwiatek powie wiersze Zosi,
Bo kiedy Zośka do ojczyzny wróci,
Wers
szósty wers
pierwszy wers
trzeci wers
"W pamiętniku Zofii Bobrówny(pierwsza strofa)
Niechaj mię Zośka o wiersze nie prosi,
Podział na wersy
„ Zmory wiosenne” Bolesław Leśmian (fragment) Biegnie dziewczyna lasem. Zieleni się jej czas… Oto jej włos rozwiany, a oto – szum i las! Od mrowisk słońce dymi we złotych kurzach – mgłach. A piersi jej rozpiera majowy, cudny strach! (...)
dąb - jedna sylaba
Rodzaje rymów:
Rym to powtórzenie jednakowych lub podobnych zakończeń wyrazów.
Rymy
- męskie - obejmują jedną sylabę (rymują się wyrazy jednosylabowe), np. dąb - ząb.
"Na lipę"Jan Kochanowski (fragment)Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie! Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie, Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie. Tu zawżdy chłodne wiatry z p ola zawiewają, Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają. (...)
Rymy
cała sylaba
pół sylaby
obie - póltorej sylaby: o- bie
- żeńskie- obejmują półtorej sylaby (rymują się wyrazy wielosylabowe), np. mowa- słowa
Rodzaje rymów:
"Niepewność"Adam Mickiewicz(fragment)Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę, A Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę; A Jednakże gdy cię długo nie oglądam, BCzegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam; B(...)
Rymy
Rymy parzyste ( sąsiadujące)- to rymy obejmujące dwa kolejne wersy, mają układ AABB
Układ rymów:
"Olejne jabłka"Maria Pawlikowska-Jasnorzewska (fragment)Jabłko z modrym konturem, kwadratowo krzywe, A pociągnięte zielenią, którą kraplak plami, B ma na policzku białe światełko, jak żywe, A i jest jabłkiem przy jabłku, w jabłkach, pod jabłkami. B(...)
Rymy
Rymy krzyżowe (przeplatane)- to, jak sam nazwa wskazuje, rymy występujące w co drugim wersie, przeplatające się ze sobą, czyli mają układ ABAB
Układ rymów:
„Ptak” Julian Tuwim (fragment)Na gałązce usiadł ptak: AZaszczebiotał, zatrzepotał, BOstry dzióbek w piórka otarł, B Rozkołysał cały krzak. A(...)
Rymy okalające jak sama nazwa wskazuje, jeden z nich występuje w zwrotce na końcu pierwszego wersu, a drugi- na końcu ostatniego ( czyli jakby okalają, otaczają pozostałe wersy), mają układ ABBA
Rymy
Układ rymów:
Podmiot liryczny
"Pan od przyrody" Zbigniew Herbert (fragment)Nie mogę przypomnieć sobie jego twarzy stawał wysoko nade mną na długich rozstawionych nogach widziałem złoty łańcuszek popielaty surdut i chudą szyję do której przyszpilony był nieżywy krawat (...)
Osobą wypowiadającą się w wierszu jest zawsze podmiot liryczny.
Podmiot liryczny
Podmiot liryczny
Podmiot liryczny może wyrażać wprost swoje uczucia i przeżycia. Występuje wówczas w 1 osobie liczby pojedynczej lub mnogiej (liryka bezpośrednia).
"Cień na ścianie "Józef Ratajczak (fragment)Chodzi za mną cień cały dzień. A gdy słońce świecić przestanie i lampę zapalę, cień siada przy mnie na ścianie. Wyciągam rękę - on mi podaje wielkie paluchy. Poruszam głową, on myśli, że uwierzę w duchy. (...)
"Na wyspach Bergamutach "Jan Brzechwa (fragment) Na wyspach Bergamutach Podobno jest kot w butach, Widziano także osła, Którego mrówka niosła, Jest kura samograjka Znosząca złote jajka, Na dębach rosną jabłka W gronostajowych czapkach, (...)
Podmiot liryczny
Podmiot liryczny może również ukrywać się za światem przedstawionym w wierszu, prezentując myśl i uczucia poprzez opis. Występuje wówczas w 3 osobie lub bezosobowo (liryka pośrednia).
Uczuciowość
"Niepewność"Adam Mickiewicz(fragment)Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę, Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę; Jednakże gdy cię długo nie oglądam, Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam; I tęskniąc sobie zadaję pytanie: Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie? (...)
Podmiot liryczny w wierszu wyraża zazwyczaj swoje uczucia, emocje, poglądy i myśli!
wyraz dżwiękonaśladowczy
pytanie retoryczne
apostrofa
ożywienie
uosobienie
zgrubienie
zdrobnienie
przenośnia
porównanie
anafora
epitet
Środki artystycznego wyrazu
W klasie VI poznałeś już:
Środki artystycznego wyrazu
Epitety: -"noc czarna" -"srebrna noc" -"droga mleczna" -"ludzkie pojęcie"
epitet
"Niebo w nocy" L. StaffNoc czarna, srebrna noc. Świat nieskończony W czasie i przestrzeni. Pośrodku droga mleczna. Któż to po niej przechodzi? To przechodzi ludzkie pojęcie.
porównanie
"Krokusy I" Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Krokusy wyskakują z ziemi jak wiolinowe nuty, a panny się chylą nad niemi i z nut układają bukiet.
Środki artystycznego wyrazu
Porównanie: "Krokusy wyskakują z ziemi jak wiolinowe nuty"
Środki artystycznego wyrazu
Anafora: "Święty... Święty..."
anafora
"Z chałupy"J. Kasprowicz (fragment) Święty Kaźmierz — powracają czajki; Święty Wojciech — bociany klekocą, Słońce grzeje, rowy w mlecz się złocą. Brzmią skowronki, rychłe, polne grajki.(...)
zdrobnienie
"Przypowieść o maku"Cz. Miłosz (fragment)Na ziarnku maku stoi mały dom, Pieski szczekają na księżyc makowy I nigdy jeszcze tym makowym psom, Że jest świat większy, nie przyszło do głowy.(...)
Środki artystycznego wyrazu
Zdrobnienia: - "ziarnku"- "pieski"
apostrofa
Środki artystycznego wyrazu
"Prośba"A. KamieńskaBoże przywróć rzeczom blask utracony oblecz morze w jego zwykłą wspaniałość a lasy ubierz znowu w barwy rozmaite zdejm z oczu popiół oczyść język z piołunu spuść czysty deszcz by zmieszał się ze łzami nasi umarli niechaj śpią w zieleni niech żal uparty nie wstrzymuje czasu a żywym niechaj rosną serca od miłości
Apostrofa: "Boże przywróć rzeczom blask"
pytanie retoryczne
Środki artystycznego wyrazu
"Niepewność"Adam Mickiewicz(fragment)Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę, Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę; Jednakże gdy cię długo nie oglądam, Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam; I tęskniąc sobie zadaję pytanie: Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?(...)
Pytanie retoryczne "Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?"
przenośnia
Środki artystycznego wyrazu
"Pan od przyrody" Zbigniew Herbert (fragment)Nie mogę przypomnieć sobie jego twarzy stawał wysoko nade mną na długich rozstawionych nogach widziałem złoty łańcuszek popielaty surdut i chudą szyję do której przyszpilony był nieżywy krawat (...)
Przenośnia: "widziałem (...) chudą szyję do której przyszpilony był nieżywy krawat"
uosobienie
Środki artystycznego wyrazu
"W pamiętniku Zofii Bobrówny"J. Słowacki (fragment)Niech mię Zośka o wiersze nie prosi, Bo kiedy Zośka do ojczyzny wróci, To każdy kwiatek powie wiersze Zosi, Każda jej gwiazdka piosenkę zanuci. Nim kwiat przekwitnie, nim gwiazdeczka zleci, Słuchaj - bo to są najlepsi poeci
Uosobienie: -"kwiatek powie wiersze"-gwiazdka piosenkę zanuci"
ożywienie
Środki artystycznego wyrazu
"Dwa wiatry"J. Tuwim (fragment) (...)Jeden wiatr – pędziwiatr! Fiknął kozła, plackiem spadł, Skoczył, zawiał, zaszybował, Świdrem w górę zakołował I przewrócił się, i wpadł Na szumiący senny sad, Gdzie cichutko i leciutko Liście pieścił i szeleścił Drugi wiatr...
Ożywienie:-"fiknął kozła"-"skoczył" - "przewrócił się"
wyraz dżwiękonaśladowczy
Środki artystycznego wyrazu
"Deszcz jesienny"L. Staff (fragment)O szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny I pluszcze jednaki, miarowy, niezmienny, Dżdżu krople padają i tłuką w me okno... Jęk szklany... płacz szklany... a szyby w mgle mokną I światła szarego blask sączy się senny... O szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny...
Wyrazy dźwiękonaśladowcze-"dzwoni"-"tłuką" - "pluszcze"
zgrubienie
Środki artystycznego wyrazu
"Dusiołek"B. Leśmian (fragment ballady)Zachciało się Bajdale Przespać upał w upale, Wypatrzył zezem ściółkę ze mchu popod lasem, Czy dogodna dla karku — spróbował obcasem. Poległ cielska tobołem Między szkapą a wołem, Skrzywił gębę na bakier i jęzorem mlasnął I ziewnął w niebogłosy i splunął i zasnął.
Zgrubienia-"cielska"-"jęzorem"
Ćwiczenia
Test, notatka
Liryka - test czytania ze zrozumieniem
Zapisz!
Kliknij!
Możesz się sprawdzić , wykonując test czytania ze zrozumieniem, którego głównym tematem jest LIRYKA.
Wiesz już sporo na temat liryki.
Jeśli dotarłeś do ostatniego slajdu, należą Ci się brawa!
Lidia Nykiel
Dziękuję za uwagę