Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Położenie

Ukraina- państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Rosją.

Podział administracyjny

Ukraina podzielona jest na 24 obwodów.

Hymn Ukrainy

Symbole narodowe

Herb Ukrainy

flaga Ukrainy

Wołodymyr Zełenski

Prezydent

Kijów- stolica i największe miasto Ukrainy (pod względem liczby ludności oraz powierzchni), leżące nad rzeką Dniepr.

Kijów

Kolumna Berehyni

Plac Niepodległości

Kijów

Pomnik Matka Ojczyzna

Pomnik Matka Ojczyzna to górujący nad Kijowem monumentalny relikt czasów Związku Radzieckiego. Mierząca ponad 60 metrów postać w jednej ręce trzyma olbrzymi miecz, a w drugiej dzierży tarczę z godłem ZSRR.

Kijów

Ławra Peczerska

Ławra Peczerska jest siedzibą ukraińskiego kościoła prawosławnego i najświętszym miejscem kultu w całym kraju. Teren dzieli się na ławrę górną, zarządzaną przez państwo oraz dolną, pozostającą w rękach władz kościelnych. Obszar, na którym znajduje się Ławra Peczerska jest wypełniony licznymi cerkwiami. Zwiedzając teren Ławry Peczerskiej trzeba być świadomym, jak duża jest religijna waga tego miejsca. Odwiedzających obowiązuje skromny strój (długie nogawki, zasłonięte ramiona) zarówno wewnątrz świątyni, jak i na całym terenie kompleksu.

Kijów

Jedna z dwóch perełek Kijowa wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obiekt ma obecnie status muzeum i nie odbywają się w nim nabożeństwa.

Sobór Mądrości Bożej

Kijów

Kijowski funikular

Kijów

Aleja Pejzażowa

Kijów

Charków był pierwotnie stolicą Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Przeniesiono ją do Kijowa dopiero w 1934 r.

Charków

Plac Wolności

Plac Wolności to centralny, jeden z największych na świecie placów. Jego kształt przypomina łzę i tak też mówią na niego mieszkańcy Charkowa.

Charków

Charków

Dierżprom

Najbardziej rozpoznawalny budynek miasta i niegdysiejsza chluba Związku Radzieckiego - Dom Przemysłu Państwowego, czyli Dierżprom. Dierżprom powstał, aby dać wygodne warunki pracy dla instytucji rządowych, które zajmowały wcześniej przestarzałe i niezbyt pojemne biura w dawnych budynkach administracyjnych.

Sobór może pomieścić aż 4000 wiernych.

Sobór Zwiastowania

Charków

Lustro Strumienia

Katedra Świętych Niewiast Niosących Wonności

Charków

Park Gorkiego

Głównym parkiem charkowskim jest Park Gorkiego - jedno z ulubionych miejsc rekreacyjnych mieszkańców Charkowa. Jeśli przejdziemy do historii Parku Gorkiego, to powstał on w latach 1893-1895. Potem miał nazwę podmiejskiego parku Nikolaev. Ale wielkie otwarcie parku nastąpiło już w 1907 roku, po tym, jak wyrosły tu drzewa. Park Gorkiego może się pochwalić największym na Ukrainie rollercoasterem, masą atrakcji dla dzieci i młodzieży i rozwiniętą siecią ścieżek i chodników, po których można spacerować przez cały rok.

Charków

Odessa

Miasto i stolica obwodu odeskiego Ukrainy, położone nad Morzem Czarnym.

Port w Odessie

Schody Potiomkinowskie

Teatr Opery i Baletu

Odessa

Miasto jest ważnym ośrodkiem akademickim, a obok Odessy i Kijowa to jedno z najchętniej odwiedzanych przed turystów miast Ukrainy.

Lwów

Lwów

Półwysep pomiędzy częścią północną Morza Czarnego a częścią zachodnią Morza AzowskiegoObecnie Krym ma problem z tożsamością. Teoretycznie jest ukraiński, ale ponad połowę ludności stanowią Rosjanie. Większość mieszkańców Krymu identyfikuje się z Rosją. Język rosyjski dominuje w sklepach, urzędach i na ulicach.

Krym

Największym skarbem Krymu jest przyroda. Do największych atrakcji należą zjawiskowe widoki, rozciągające się z górskich szczytów. Krym jest krainą ogromnych, niezamieszkanych przestrzeni. Krainą niedostępnych, górskich szczytów, sąsiadujących z bezkresnym morzem.

Krym

Krym to kraina kamienistych plaż i błękitnego morza, którego dno jest usłane ostrymi, raniącymi stopy, kamieniami. Cały Półwysep jest zdominowany przez dwa kolory. Zieleń lasów występuje obok wszechobecnego niebieskiego. Niebieskie na Krymie jest nie tylko morze. Z niewiadomych względów kolor ten wybrali sobie ludzie. Przejeżdżając przez Krym ciągle widzi się pomalowane na niebiesko drzwi, okna, płoty, czasem całe budynki.

Krym

Jaskółcze Gniazdo

Krym

Krym

Cerkiew w Drohobyczu

Twiedza w Kamieńcu Podolskim

Pasmo Czarnohory

Kuchnia ukraińska jest tłusta ciężkostrawna. Opiera się głównie na mące, kaszy i zemniakach. Do większości potraw dodaje się śmietany.

Kuchnia

barszcz ukraiński

warenyky

solanka

badosz

pielmieni

draniki

uzwar

syrnyky

korowaj

sało

Jednym z istotnych świąt jest Rizdwo Chrystowe (Boże Narodzenie) obchodzone 7-9 stycznia. W przeddzień tych świąt obchodzi się Świat-Weczir. W tym dniu, podobnie jak w chrześcijańską Wigilię, czeka się na pierwsza gwiazdkę, a potem zsiada się do stołu, na którym powinno znajdować się dwanaście postnych potraw, m.in. kapuśniak, kutia z miodem, makiem i rodzynkami, potrawy rybne, pierogi oraz uzwar (kompot z suszonych owoców). Po rodzinnej kolacji rozdawane są prezenty. Następnego wieczora domostwa były odwiedzane przez kolędników, którzy zbierali prezenty. Kolędnicy spośród siebie wybierali „Łatkowego” , „Brzozę”, który zbierał kiełbasę i słoninę, oraz „Skarbnika”, „Chlebowego”, „Gwiazdowego”, skrzypków i tancerzy. Tradycja ta jest praktykowana do dziś, ale głównie na wsiach.

Tradycje i zwyczaje

Tydzień Maslenicy- Obyczaj wiąże się pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Maslenica obchodzona jest w ostatnim tygodniu przed Wielkim Postem. Nieodłącznymi elementami tego święta są tańce i bliny (naleśniki). Kiedyś wierzono, że zjadając blina zjada się cząstkę słonecznego ciepła i siły.

Tradycje i zwyczaje

Ważnym wiosennym świętem jest Wełykdeń (Wielkanoc). Tradycyjnie w noc wielkanocną należy wziąć udział w całonocnym nabożeństwie . Do cerkwi przychodzi się z koszyczkiem wypełnionym pisankami i paschą. O północy zaczyna się Chresnyj chid, a całe nabożeństwo trwa do rana. Tak samo jak w tradycji chrześcijańskiej Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna się od świątecznego śniadania. W tym dniu Ukraińcy witają się słowami „Chrystos woskret” co oznacza Chrystus zmartwychwstał. Zgodnie z tradycją tydzień po Wielkanocy obchodzone jest na Ukrainie święto zmarłych zwane "hrobkami". Tego dnia krewni zmarłych spotykają się na ukraińskich cmentarzach i rozpoczynają piknik. Według tradycji należy podzielić się jadłem i napojem ze zmarłymi. Nalewa się więc wódkę do kieliszków, resztę wylewa na grób, dopiero po tym mogą zacząć pić żywi.

Tradycje i zwyczaje

Wielkim świętem jest obchodzona 7 lipca Kupała, połączona z chrześcijańskim dniem Św. Jana Chrzciciela. Święto Kupały uważane jest za najbardziej romantyczne, rozrywką tego wieczoru są skoki przez ognisko, które wykonuje się do dziś. Kiedyś uważano, że najsprytniejszy skok przyniesie dużo zdrowia, a udany skok zakochanych zwiastował im rychły ślub. Jeżeli komuś skok się nie udał mogło to oznaczać, że cały rok będzie miał kłopoty. Z tradycją dnia Św. Jana wiąże się puszczanie przez dziewczęta wianków na wodę. Od dawna wierzono, że w tę noc kwitnie magiczny kwiat paproci, a ten, kto go znajdzie, zdobędzie wszystkie skarby ziemi.

Tradycje i zwyczaje

Na ukraińskich wsiach malowane na niebiesko są ściany domów, co ma odstraszać muchy.

Tradycje i zwyczaje

Jednym z przesądów na Ukrainie jest tradycja, że po narodzinach dziecka aż do momentu chrztu do domu nie wolno wpuszczać obcych ludzi. Związane jest to z wierzeniem, że osoby te mogą mieć zły wpływ na duszę niemowlęcia. Jeśli w domu jest dziecko, które nie ukończyło roczku, nie wolno nic nikomu pożyczać, szczególnie wieczorem. Aby dziecko było zdrowe, kąpie się je z dodatkiem święconych ziół i kwiatów. Dla piękna, do kąpieli dziewczynki dolewa się miód, czasem mleko, a dla mądrości, pod wanienkę dziecka kładzie się książki. Niektórzy ukraińscy chłopi uważają, że kota starszego niż trzynastoletni należy pozbyć się z domu, gdyż w tym wieku staje się sprytniejszy i mądrzejszy niż człowiek i może uosabiać jakieś złe siły.

Przesądy

Ukraiński system szkolnictwa nieco różni się od polskiego. Szkolnictwo na Ukrainie jest powszechne, bezpłatne i obowiązkowe. Obowiązkowa edukacja trwa 11 lat. Rozpoczynają ją sześciolatki. Jedenastą klasę kończą siedemnastolatki. Uczniowie oceniani są według dwunastostopniowej skali ocen szkolnych. Bardzo dobrzy uczniowie maja oceny od 9 do 12. Wielu uczniów chodzi na dodatkowe zajęcia z różnych przedmiotów. Uczniowie chodzą też do szkół muzycznych i na różne dodatkowe zajęcia do domów kultury i domów młodzieży. Wielu uczniów jest bardzo utalentowanych muzycznie, plastycznie i głosowo.

Szkolnictwo

System szkolny dzieli się na trzy poziomy: a) szkoła elementarna - klasy I-IV b) szkoła niższa średnia - klasy V-IX c) szkoła wyższa średnia - klasy X-XII.

Szkolnictwo

Szkolnictwo

Po IX klasie można iść do kolegium np. medycznego lub zacząć naukę w technikum w Polsce. Szkoła średnia kończy się maturą, który jest egzaminem wewnętrznym pisanym i ocenianym w szkole oraz egzaminem zewnętrznym. Tylko zewnętrzny egzamin maturalny umożliwia rozpoczęcie studiów. Wszyscy muszą zdawać egzamin z języka ukraińskiego i z historii Ukrainy oraz trzy egzaminy z przedmiotów wybranych związanych z profilem lub specjalnością danej szkoły. Wprowadzono również egzaminy i sprawdziany zewnętrzne na zakończenie każdego szczebla edukacji.

Szkolnictwo

Absolwenci szkół średnich po maturze mogą ubiegać się o przyjęcie na studia wyższe pięcioletnie uniwersyteckie, kończące się tytułem specjalisty. Jest też możliwe zdobycie dokumentu młodszego specjalisty i tak jak u nas w Polsce możliwość zdobycia licencjatu. Wielu uczniów stara się zdobyć najlepsze wykształcenie, bo jest ono przepustka do lepszego życia. Ucziowie uczą się po ukraińsku. Oprócz tego, oczywiście uczą się języków obcych: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego czy francuskiego. Wielu z nich uczy się języka polskiego, bo mieli przodków Polaków lub chcą studiować w Polsce.