Sprawa polska w czasie I wojny światowej
Robert
Created on March 7, 2021
More creations to inspire you
INTERNATIONAL EVENTS
Presentation
THE EUKARYOTIC CELL WITH REVIEW
Presentation
INTRO INNOVATE
Presentation
FALL ZINE 2018
Presentation
BRANCHES OF U.S. GOVERNMENT
Presentation
QUOTE OF THE WEEK ACTIVITY - 10 WEEKS
Presentation
MASTER'S THESIS ENGLISH
Presentation
Transcript
Sprawa polska podczas I wojny światowej
zabitych
0.5 mln
polskich żołnierzy w armiach państw zaborczych
3 mln
Około 3 miliony żołnierzy polskiego pochodzenia zostało powołanych do armii państw zaborczych podczas I wojny światowej. Około 500 tysięcy zginęło, wielokrotnie toczyły się bratobójcze walki przeciwko swoim rodakom zmuszonych do walki o nieswoją sprawę.
Polacy w armiach państw zaborczych
Józef Piłsudski - dowódca I Brygady Legionów Polskich
Kryzys przysięgowy
U boku państw centralnych uformowały się trzy Brygady Legionów Polskich. Toczyły one krwawe walki na froncie wschodnim.
I Brygada Legionów Polskich
Po wybuchu I wojny światowej z inicjatywy Józefa Piłsudskiego, za zgodą Austriaków powstała Kompania Kadrowa. Jej żołnierze chcieli wywołać antyrosyjskie powstanie. Nie uzyskało ono poparcia ludności i Kompania Kadrowa została rozwiązana.
Polacy u boku państw centralnych
Błękitna armia na froncie zachodnim
Józef Haller
Błękitna armia - W 1917 roku u boku Francji powstała polska armia. Największe zasługi w jej utworzeniu miał Roman Dmowski. Na jej czele stał generał Józef Haller. Swoją nazwę zawdzięcza błękitnemu kolorowi mundorów
Polskie oddziały walczyły u boku Rosji. W 1914 roku powstał Legion Puławski, który walczył z Niemcami. Po obaleniu cara w 1917 roku utworzono trzy Korpusy Polskie.
Polacy u boku Ententy
Ziemie polskie poczas I wojny światowej
Rada Regencyjna
W 1917 roku powstała Rada Regencyjna, która był pierwszym polskim rządem
Wskutek strat na froncie wschodnim Niemcom i Austriakom zaczęło brakować żołnierzy. W tym celu chcieli zachęcić do walki Polaków i wydały akt 5 listopada 1916 roku, który zapewniał:
- powstanie Królewstwa polskiego jako dziedzicznej monarchii konstytucyjnej
- utworzenie polskiego wojska pod dowództwem państw centralnych
- sprawę granic pozostawiono do późniejszego rozstrzygnięcia.
Cele ONZ
Na początku wojny Polacy niezbyt obchodzili Niemców i Austriaków. Ich władze podejmowały jedynie działania propagandowe, aby zachęcić Polaków do walki po ich stronie.
Sprawa polska w polityce państw centralnych
Roman Dmowski
Ignacy Jan Paderewski
13 punkt Wilsona
Przełomowym momentem dla Polaków było orędzie prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona, którego jeden z 14 punktów programu pokojowego dotyczył niepodległego państwa polskiego.
Polacy starali się przekonać do swojej sprawy rządy państw ententy. Szczególnie aktywny był Roman Dmowski, który utworzył Komitet Narodowy Polski, którego działania przyczyniły się do zyskania popularności sprawy polskiej.
Sprawa polska w polityce ententy
Polscy politycy walczyli o ustalenie jak najbardziej korzystnych granic dla odradzającej się Rzeczypospolitej.
- Polska otrzymała Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie
- Gdańsk i przyległe tereny zostały wolnym miastem pod kontrolą międzynarodową
- o przynależności Górnego Śląska, Warmii, Mazur i Powiśla miały zadecydować plebiscyty przeprowadzone wśród mieszkańców.
Cele ONZ
W latach 1919-1920 w Paryżu odbyła się konferencja pokojowa. Wzięli w niej udział przedstawiciele Polski:- Ignacy Jan Paderewski- Roman Dmowski- Władysław Grabski
Polacy na konferencji paryskiej
Wydarzenia:-Akt 5 listopada 1916 roku - obietnica utworzenia państwa polskiego przez Niemców i Austriaków- Orędzie prezydenta USA Wilsona i punkt dotyczący niepodległości Polski- Konferencja paryska i wytyczenie granic Polski
Polacy u boku państw centralnych:- Pierwsza Kadrowa- trzy Brygady Legionów Polskich- Rada RegencyjnaPolacy u boku ententy- Błękitna Armia- Legion Puławski- Komitet Narodowy Polski
Postaci:Roman Dmowski- przewodniczący Komitetu Narodowego PolskiegoJózef Piłsudski- dowódca I Brygady Legionów PolskichIgnacy Jan Paderewski - słynny pianista i kompozytor, propagował sprawę polską na świecie
Notatka do zeszytu