Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

jak być prawdziwym przyjacielem?

PRZYJAŹŃ

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Kto znalazł przyjaciela, znalazł skarb.

Umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela.

10.Page 10

9.Page 9

8.Page 8

7.Page 7

6.Page 6

5.Page 5

4.Page 4

3.Page 3

2.Page 2

1.Page 1

SPIS TREŚCI

JAKIE CECHY POWINIEN MIEĆ PRAWDZIWY PRZYJACIEL?

PRZYJACIELE BARDZO SIĘ LUBIĄ I CHCĄ SPĘDZAĆ ZE SOBĄ CZAS

10 CECH PRaWDZIWEJ PRZYJAŹNI

LUBIENIE MOŻE OBJAWIAĆ SIĘ JAKO "PRZEPADANIE ZA TĄ OSOBĄ", SZUKANIE JEJ TOWARZYSTWA, DOBRE SAMOPOCZUCIE I DOBRY HUMOR W JEJ OBECNOŚCI.

...OZNACZA CZUĆ DO TEJ OSOBY SYMPATIĘ, SZACUNEK, A NAWET UWIELBIENIE.

LUBIĆ KOGOŚ...

Ola i Magda poznały się podczas wakacyjnego obozu wędrownego. Okazało się, że mają ze sobą wiele wspólnego: obie lubiły chodzić po górach, sprawiało im satysfakcję, kiedy pokonywały własne zmęczenie, nie traciły dobrego humoru. Wciąż chichotały i zaśmiewały się podczas wycieczek, więc grupa nazywała ich śmieszkami. Dziewczyny zauważyły, że mają podobne poczucie humoru, podobne zainteresowania i że każda ma ciekawe, warte wysłuchania spostrzeżenia o otaczającym świecie. Wkrótce zaczęły rozmawiać na poważne tematy i odkryły, że obie potrafią słuchać z uwagą i szanują to, co druga osoba myśli i czuje.

Przyjaciele bardzo się lubią i chcą spędzać ze sobą czas. Często się mówi o nich, że są nierozłączni jak papużki nierozłączki albo bracia syjamscy.

Coraz częściej dzieliły się więc najskrytszymi myślami i cieszyły się, że nareszcie mają komu się zwierzyć. Każda zachowywała dla siebie zdobyte informacje i z nikim się nimi nie dzieliła. Innymi słowy - nie plotkowała. Taka postawa budziła wzajemne zaufanie i skłaniała do coraz większej szczerości. Po powrocie z wakacji "śmieszki" dalej się spotykały. Mama Magdy żartowała, że kiedy Ola wychodzi drzwiami, to za chwilę wraca oknem. A kiedy Magdy nie ma w domu, wiadomo, że jest u Oli. Po obu dziewczynkach było widać, że są szczęśliwe. - Nareszcie mam prawdziwą przyjaciółkę! - mówiła każda z nich swoim rodzicom.

Przeczytaj określenia i zdecyduj czy to dobra czy zła przyjaźń.Jeśli opis dotyczy dobrej przyjaźni - kliknij w uśmiechniętą buźkę, a jesli złej - smutną.

PRZYJAŹŃ

START

QUIZ

01 Spotykacie się tak często, jak to tylko możliwe

02 Nie macie ochoty na kolejne spotkania

03 Macie poczucie, że najlepszy czas to właśnie ten, który spędzacie wspólnie

04 Rozumiecie się nawzajem

05 W czasie spotkania czujecie się zmęczeni, macie obniżony nastrój, chce wam się spać, itp.

06 Nigdy się ze sobą nie nudzicie

07 Czujecie się sobie bliscy i jesteście dla siebie mili

08 Nie interesuje was co rozmówca ma do powiedzenia, nudzicie się

09 Spotykacie się, bo nie potraficie albo boicie się odmówić

10 Spotkania wywołują napięcie, rozdrażnienie

JESZCZE RAZ

GRATULACJE!

ŹLE :(

JESZCZE RAZ?

PRZYJACIELE SĄ SOBIE RÓWNI

10 CECH PRAWDZIWEJ PRZYJAŹNI

WPÓLNIE PODEJMUJĄ DECYZJE.SĄ PARTNERAMI, KOMPANAMI.

...ZNACZY TUTAJ "RÓWNORZĘDNI, TAK SAMO WAŻNI", ŻADNA Z OSÓB NIE STARA SIĘ GÓROWAĆ NAD DRUGĄ.

RÓWNI...

Przyjaciele są sobie równi: żaden nie wywyższa się ani się nie rządzi.

Piotrek jest energicznym i wesołym chłopcem. Czasem za bardzo rozstrzepanym. Zaprzyjaźnił się ze znacznie cichszym i powolniejszym Waldkiem. Obaj mieli na siebie dobry wpływ. Kiedy ze soba przebywali, Piotrek nieco się uspokajał, a Waldek nabierał energii. Piotrek polubił nawet odrabianie zadań domowych, bo w obecności rozważnego przyjaciela stawały się one podstawą interesujących dociekań. Z kolei Waldek, wzmocniony akceptacją przyjaciela i doceniony przez niego zaczął częściej wypowiadać się na lekcjach. Obaj zdobywali coraz lepsze oceny, a nauczyciele i rodzice cieszyli się z ich postępów. Z czasem jednak Piotrek zaczął narzucać Waldkowi swoją wolę. Na początku Waldek się podporządkowywał.

Pewnego dnia jednak powiedział otwarcie, że nie czuje się szanowany i nie podoba mu się takie traktowanie. Piotrek był zdziwiony:- Przecież cały czas jedziesz na mojej energii, więc nie narzekaj. Waldek poczuł się urażony i przestał spotykać się z Piotrkiem. Dopiero wtedy Piotrek docenił ile siły sam czerpał z tej przyjaźni i jak bardzo poczuł się samotny, kiedy stracił przyjaciela. Postanowił naprawic swoje stosunki z Waldkiem. Uważnie wysłuchał na czym polegały zarzuty kolegi i czym zranił jego uczucia. Zrozumiał też na czym polegał błąd w jego własnym zachowaniu. Docenił szczerość i otwartość Waldka, które pozwoliły Piotrkowi dowiedzieć się czegoś o sobie. Od tego czasu zaczął brać pod uwagę potrzeby przyjaciela. Nawet jesli były wypowiadane cicho i spokojnie.

Przeczytaj określenia i zdecyduj czy to dobra czy zła przyjaźń.Jeśli opis dotyczy dobrej przyjaźni - kliknij w uśmiechniętą buźkę, a jesli złej - smutną.

PRZYJAŹŃ

START

QUIZ

01 Każdy czasami ustępuje, aby osiągnąć porozumienie, zgodę

02 Zmusza cię do tego, żebyś myślał tak jak on: Nie masz racji, bo myślisz inaczej niż ja

03 Jedna osoba stara się postawić na swoim w ten sposób, że: złości się, wyzywa, zastrasza, bije; krytykuje, wyśmiewa, poniża; kłamie i jest nieprzewidywalna

04 Każdy ma taki sam udział w podejmowaniu decyzji

05 Zmusza Cię do tego, żebyś czuł to co on: "Jeśli ciebie też to nie bawi, to nie jesteś już moim przyjacielem"

06 Zmusza cię do tego, żebyś robił to co on: "Dziś idziemy na basen i nie obchodzi mnie twoja angina"

07 Każdy w przyjaźni ma takie same prawa: do wyrażania swoich myśli, uczuć, do składania propozycji, do realizacji swoich pomysłów, do uwagi i zainteresowania swoimi sprawami.

JESZCZE RAZ

GRATULACJE!

ŹLE :(

JESZCZE RAZ?

PRZYJACIELE AKCEPTUJĄ SIĘ I SZANUJĄ

10 CECH PRWDZIWEJ PRZYJAŹNI

I/LUB POSTĘPOWANIA ZA ZGODNE Z OCZEKIWANIAMI

...TO UZNANIE CZYICHŚ CECH

AKCEPTACJA...

...JAKO CENNYCH , WARTOŚCIOWYCH I GODNYCH UZNANIA

...TO SPOSÓB TRAKTOWANIA OSÓB LUB RZECZY

SZACUNEK...

Przyjaciele się akceptują i szanują: poznają swoje ukryte cechy i nie próbują zmieniać jeden drugiego.

Magda sprawiała wrażenie wyniosłej i zdystansowanej księżniczki. Nikt specjalnie nie dążył do nawiązania z nią bliższej znajomości. Kiedy podczas szkolnej wycieczki Ewa musiała zamieszkać z Magdą w pokoju, nie była zachwycona. Niewiele mogła jednak na to poradzić, bo miejsca zostały odgórnie przydzielone i nie wypadało teraz wystąpić o zmianę towarzyszki.Ale na dobre wyszło. Ewa przeżyła miłe zaskoczenie, kiedy w kontakcie sam na sam odkryła w "chłodnej Magdzie" ciepłą i bardzo serdeczną osobę. Tylko bardzo nieśmiałą. Obie miały własne zainteresowania, o których chętnie opowiadały. Zadziwiająco łatwo się im ze sobą rozmawiało. Nie mogły się po prostu nagadać, tak ciekawe były dla nich te rozmowy.

Dzieliły się swoimi pasjami i bardzo dużo uczyły się od siebie. Zachwyt Ewy dla wiedzy i charakteru Magdy dodawał jej sił, aby małymi kroczkami otwierać się i pozwalać przyjaciółce dowiedzieć się więcej o sobie. Jakie to wspaniałe uczucie odczuwać akceptację Ewy.Pewnego dnia Ewa weszła do klasy i usłyszała, jak wściekła Gosia mówi do Magdy:- Jesteś zimna jak ryba!- Dlaczego tak mówisz? - Ewa stanęła w obronie Magdy.Okazało się, że zasmucona Gosia właśnie zwierzyła się Magdzie ze swoich kłopotów, a ta nie okazała jej współczucia. W ogóle się nie odezwała.- Nic o Magdzie nie wiesz i źle ją oceniasz - dodała Ewa, ciągle jeszcze wzburzona.

PRZYJACIELE SĄ UCZCIWI I SPRAWIEDLIWI

10 CECH PRWDZIWEJ PRZYJAŹNI

...I POSTĘPOWANIE WEDŁUG NICH

...OZNACZA STOSOWANIE SIĘ DO ZASAD MORALNYCH

UCZCIWOŚĆ...

...gdy podczas wycieczki przyjaciele są głodni i spragnieni, to dzielą się zapasami po równo. Jeśli jednak różnią się wzrostem i waga to podzielą się według potrzeb. Może być też tak, że jedna osoba jest głodna, a druga spragniona. wtedy nie podzielą się po połowie, tylko jeden więcej zje, a drugi wypije. Taki podział nie jest równy, ale jest sprawiedliwy, ponieważ sprawia, że potrzeby obu osób zostają zaspokojone - żadna z nich nie ucierpiała, żadna nie została wykorzystana.

...KŁADZIE NACISK NA RÓWNOŚĆ. LUDZIE ZASŁUGUJĄ NA RÓWNE I UCZCIWE TRAKTOWANIE.pomiędzy przyjaciółmi "sprawiedliwie" ocznacza "po równo", czyli po połowie albo zgodnie z potrzebami.

SPRAWIEDLIWOŚĆ...

Przyjaciele są uczciwi i sprawiedliwi: jak pożyczą, to oddadzą, dzielą się tym, co mają.

Gdy Jola wygrała regionalny konkurs piosenki, była bardzo szczęśliwa. Wszyscy klaskali, gratulowali jej, a ona dziękowała publiczności i rozdzielała uśmiechy na wszystkie strony. Jej przyjaciółka Gosia poczuła się odsunięta i kłuły ją szpileczki zazdrości. Podeszla jednak do Joli, żeby ją uściskać. Nagle Jola jakby się otrząsnęła i coś sobie przypomniała. Wzięła do ręki mikrofon i powiedziała:- Posłuchajcie wszyscy, poznajcie Gosię, moją przyjaciółkę. To ona namówiła mnie do udziału w konkursie, wspierała w chwilach zwątpienia i ćwiczyła razem ze mną. Dziękuję Ci Gosiu, bo bez Ciebie nie stałabym dzisiaj tutaj!

Uścisnęła Gosię, a cała sala wiwatowała, bo spodobała im się postawa zwyciężczyni.Zazdrość Gosi rozpłynęła się jak mgła.

PRZYJACIELE UWAŻNIE SŁUCHAJĄ I SZCZERZE ZE SOBĄ ROZMAWIAJĄ

10 CECH PRWDZIWEJ PRZYJAŹNI

...ODCZUWA PRZYJEMNOŚĆ Z PRZEBYWANIA Z NIĄ, STARA SIĘ JĄ POCIESZYĆ, A TAKŻE PRZYGOTOWUJE SIĘ, ABY UDZIELIC POMOCY, JESLI ZAJDZIE TAKA POTRZEBA.

...CZŁOWIEK SŁUCHA, PONIEWAŻ INTERESUJE SIĘ SPRAWAMI DRUGIEJ OSOBY, CHCE JĄ ZROZUMIEĆ, CHCE SIĘ OD NIEJ CZEGOŚ NAUCZYĆ...

SŁUCHANIE...

...OSOBA SZCZERA JEST PRAWDZIWA I SPÓJNA: TO SAMO MYŚLI, MÓWI I ROBI. BUDZI ZAUFANIE OTOCZENIA.

...OZNACZA WYRAŻANIE TEGO, CO SIĘ NAPRAWDĘ MYSLI...

SZCZEROŚĆ...

...A TAKŻE O OTWARTOŚĆ, PILNOŚĆ W TYM DZIAŁANIU, AKCEPTACJĘ I NIEOSĄDZANIE WSPÓŁROZMÓWCY.

...W TYM WYPADKU CHODZI O OBECNOŚĆ CAŁYM SOBĄ, TU I TERAZ PODCZAS SŁUCHANIA...

UWAŻNOŚĆ...

Przyjaciele uważnie słuchają i szczerze ze sobą rozmawiają: są otwarci i zainteresowani sprawami drugiej osoby.

Tomek od pewnego czasu rzadziej spotykał się z Alkiem. Pytany dlaczego, wykręcał się od odpowiedzi. Nie chciał się przyznać, że chyba się zakochał i teraz każdą wolną chwilę spędza z Izą. Zapewne się bał, że Alek się obrazi albo będzie się z niego wyśmiewał. W końcu zdecydował się na szczerą rozmowę i opowiedział przyjacielowi o swojej sympatii, o tym jak bardzo podziwia jej niezależność i potrzebę wolności. Najbardziej podobało mu się to, że Iza ciągle go zaskakuje i nigdy się z nią nie nudzi. Alek wcale się nie śmiał, przeciwnie, słuchał uważnie i nie przerywał. Jednak zapytany, co mysli o Izie, odpowiedział zgodnie ze swoim przekonaniem, że uważa ją za naprawdę mądrą i dowcipną dziewczynę, ale ma zastrzeżenia co do jej charakteru.

To co Tomkowi wydaje się niezależnością, zdaniem Alka jest nieodpowiedzialnością. Przecież na Izę nie można liczyć, umawia się i nie przychodzi, obiecuje coś i nie dotrzymuje danego słowa. Może z czasem dojrzeje i się zmieni...Tomkowi było przykro, bo miał nadzieję, że przyjaciel utwierdzi go w zachwycie dziewczyną. Pomyślał, że Alek po prostu jest zazdrosny. Na kilka miesięcy stosunki między chłopcami się ochłodziły. Pół roku później Tomek znowu zaczął szukać towarzystwa Alka. Okazało się, że niesłowność Izy stała się dla niego nie do zniesienia. Czar prysł, a Tomek przekonał się, że przyjaciel mówił to, co naprawdę myślał. Może nie było to przyjemne, ale przynajmniej był szczery. Od tej pory Tomek dużo bardziej liczył się ze zdaniem przyjaciela, wiedział, że może mu zaufać.

PRZYJACIELE SĄ LOJALNI I DYSKRETNI.

10 CECH PRAWDZIWEJ PRZYJAŹNI

...I BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SWOJE POSTĘPOWANIE.

...OSOBA, KTÓRA JEST LOJALNA WYWIĄZUJE SIĘ ZE ZOBOWIĄZAŃ...

LOJALNOŚĆ...

...JEST RÓWNIEŻ OSTROŻNA I SZANUJE PRYWATNOŚĆ, DLATEGO NIEPROSZONA NIE WTRĄCA SIĘ DO CUDZYCH SPRAW.

...OSOBA DYSKRETNA TO TAKA, KTÓRA NIE ROZPOWIADA TEGO, CO USŁYSZAŁA, POTRAFI DOCHOWAĆ POWIERZONEJ TAJEMNICY.

DYSKRECJA...

Przyjaciele są lojalni i dyskretni: postępują fair wobec siebie, nie zdradzają tajemnic.

Ania z płaczem przyszła do domu. Była rozżalona, że popełniła błąd i opowiedziała swojej przyjaciółce Frani o bardzo przykrym zdarzeniu z wakacji. Zwierzyła się jej, że jechała autobusem, a siedzący obok obcy człowiek zaczął ją dotykać w sposób, który bardzo ją przestraszył. Odepchnęła jego rękę, wstała i wysiadła na najbliższym przystanku. Dziewczynki wspólnie się zastanawiały, co jeszcze można zrobić w takiej sytuacji, żeby się obronić. Nie minęły 3 lekcje od chwili, gdy przyjaciółki przestały o tym rozmawiać, a już cała klasa wiedziała, że Ania w czasie wakacji dała się "dotykać" obcemu mężczyźnie.

- Jak można naprawić zło wyrządzone przez plotkę? - zastanawiała się w domu dziewczynka z rodzicami.Następnego dnia Ania nie chciała iść do szkoły, bała się, że wszyscy uczniowie będą ją wytykac palcami i wyśmiewać się z niej. Nagle usłyszła dzwonek do drzwi. Kiedy je otworzyła, zobaczyła pięć osób z klasy, które przyszły, aby jej powiedzieć, jak bardzo są wstrząśnięte zachowaniem Frani i że nie uwierzyły w ani jedno jej słowo. Wsparta przez przyjaciół Ania odważyła się stawić czoło sytuacji.Na lekcji z wychowawcą uczniowie poruszyli temat plotkowania i obrzucania innych błotem. Cała klasa lojalnie stanęła po stronie Ani i przyzwoitego zachowywania się uczniów i uczennic wobec siebie.- Właściwie to na dobre wyszło - powiedziała Ania. - Nie wiedziałam, że mam w klasie tyle wspaniałych koleżanek i kolegów.

Frani zrobiło się wstyd i nie wiedziała, gdzie podziać oczy. Teraz dopiero zrozumiała, że na zawsze straciła przyjaciółkę.Czy ktoś inny w klasie się z nią zaprzyjaźni? Czy ktoś jej jeszcze zaufa? Czas pokaże.

PRZYJACIELE SĄ WIERNI I WZAJEMNIE SIĘ WSPIERAJĄ.

10 CECH PRAWDZIWEJ PRZYJAŹNI

...W PRZYJAŹNI WIERNOŚĆ OZNACZA PRZYWIĄZANIE I ODDANIE.

...TO PRZECIWIEŃSTWO ZDRADY...

WIERNOŚĆ...

...DLATEGO TRZEBA USTALIĆ ZASADY, BY PRZYJACIELE WIEDZIELI, CZEGO OD SIEBIE NAWZAJEM OCZEKUJĄ.

...TO ŁAMANIE ZASAD, TAKŻE ZASAD DOBREJ PRZYJAŹNI. TAK SIĘ DZIEJE, KIEDY KTOŚ BARDZIEJ OD PRZYJAŹNI CENI WŁASNE KORZYŚCI I PRZYJEMNOŚCI.

NIEWIERNOŚĆ...

Przyjaciele są wierni i nawzajem się wspierają: nie tylko, gdy są sami, ale także w towarzystwie, są też zdolni do poświęceń.

Podczas długo wyczekiwanych urodzin koleżanki, zdenerwowana Klaudia zaczęła się jąkać. Dziewczyny wyśmiewały się z niej i szydziły, że zupełnie jej nie rozumieją. Te najbardzie złośliwe zaczęły ją przedrzeźniać. Napięcie spowodowało, że Klaudii jeszcze trudniej było mówić. Do pokoju weszła jej przyjaciółka Ola i widząc, co się dzieje, natychmiast stanęła po stronie Klaudii.- Bawicie się kosztem Klaudii bo się zacina. To nie są żarty, to podłość. Chodź Klaudia, powiem ci coś, czego się przed chwilą dowiedziałam. To taka wiadomość, że padniesz!Kiedy przyjaciółki wyszły, Klaudię ogarnęło poczucie winy.- Jeśli teraz wyjdziemy, ominie cię przyjęcie i tort...

- Nie mam ochoty obchodzić urodzin dziewczyny, która przedrzeźnia moją przyjaciółkę - odpowiedziała Ola. Była stanowcza w swym postanowieniu.Opuszczone dziewczęta pożałowały, że zostały same. Zapewne ominęła je dobra zabawa. Trudno sobie wyobrazić udany wieczór bez obecności Oli, która tryska niesamowitymi pomysłami i ma wspaniałe poczucie humoru. W jej towarzystwie zawsze coś się dzieje. Nie dowiedzą się też, jaką sensację trzymała w zanadrzu.

PRZYJACIELE potrafią wybaczać.

10 CECH PRAWDZIWEJ PRZYJAŹNI

...KIEDY JEDNAK NAPRAWDĘ ZROZUMIEMY, DLACZEGO KTOŚ POSTĄPIŁ W KRZYWDZĄCY SPOSÓB, JEŚLI NAPRAWDĘ POSTAWIMY SIĘ NA JEGO MIEJSCU, TO BĘDZIE NAM DUŻO ŁATWIEJ PRZESTAĆ ODCZUWAĆ URAZĘ. sZCZEGÓLNE KIEDY OSOBA, KTÓRA SPRAWIŁA NAM PRZYKROŚĆ, PRZEPROSI I POSTARA SIĘ NAPRAWIĆ KRZYWDĘ. i JUŻ W PRZYSZŁOŚCI NIE POPEŁNI TEGO SAMEGO BŁĘDU.pRZECIEŻ KAŻDY Z NAS JEST OMYLNY I CZASEM ZRANI DRUGIEGO CZŁOWIEKA. TEŻ CHCIELIBYŚMY, ABY NAS ZROZUMIANO I NAM WYBACZONO.

...TO ZNACZY ODPUSZCZAĆ, ZAPOMINAĆ, PUSZCZAĆ W NIEPAMIĘĆ.NIEKTÓRZY UWAŻAJĄ, ŻE TO BARDZO TRUDNE ZADANIE...

wybaczać...

Przyjaciele potrafią wybaczać: nie są zawzięci, rozumieją, że każdy może mieć chwilę słabości lub się pomylić.

Podczas wakacji Tomek mieszkał w jednym pokoju z Piotrkiem. Pewnego ranka Piotrek przestał rozmawiać z kolegą, bo się na niego obraził. Tomek nie wiedział o co chodzi, pytał, ale Piotrek nie chciał nic wyjaśnić. Tomek zaproponował, żeby opowiedzieli sobie wszystko, co wydarzyło się tego dnia od rana, bo może doszło do jakiegos nieporozumienia. I sam zaczął przypominać sobie wszystkie szczegóły od chwili, kiedy się obudził. Kiedy skończył, obrażony Piotrek powiedział:- Zapomniałeś, jak mnie wyzywałeś!Tomek był zaskoczony, przecież nikogo nie wyzywał. W tym momencie wszedł chłopiec z pokoju obok i powiedział:

- Tomek, ale ty dzisiaj w nocy krzyczałeś!Wtedy Tomek przypomniał sobie, że miał straszny sen o naleśnikach - potworach. W tym snie wielkie naleśniki wyskakiwały z patelni i uganiały się za nim. Szczegolnie jeden uwziął się na niego, kręcił się niczym piła tarczowa. Tomek przed nim uciekał, wrzeszcząc: "Przestań idioto! Mówię ci, przestań!". A może wyzywał go jeszcze gorszymi słowami? Tego nie pamiętał.Kiedy Tomek opowiadał swój sen, Piotrek tarzał się po łóżku ze śmiechu, wyobrażając sobie scenę rajdu nalesników i ucieczki przed nimi.- Więc ty przez sen krzyczałeś do naleśnika, a ja myślałem, że do mnie...- Jak możesz myśleć, że bez powodu mógłbym się tak do ciebie odezwać?- Przepraszam, nie miałem racji... Kiedyś czesto mnie wyzywano i dlatego łatwo mi się to przypomina.

PRZYJACIELE NIE TOLERUJĄ KRZYWDY.

10 CECH PRAWDZIWEJ PRZYJAŹNI

...POMIĘDZY LUDŹMI POLEGA NA WYRZĄDZENIU KOMUŚ SZKODY FIZYCZNEJ, MATERIALNEJ LUB MORALNEJ, JAK BRAK SZACUNKU I PODWAŻANIE GODNOŚCI.CZŁOWIEK MA PRAWO DO GODNOŚCI I BEZ NIEJ NIE POTRAFI ŻYĆ. CZYLI NARUSZANIE JEJ, NA PRZYKŁAD PRZEZ OBRAŻANIE, WYŚMIEWANIE.

...JEST ZAWSZE NIESPRAWIEDLIWOŚCIĄ. SPOTYKA CZŁOWIEKA NIEZASŁUŻENIE, NIESŁUSZNIE I NIEPOTRZEBNIE. CZASEM WIĄŻE SIĘ Z NIESZCZĘŚCIEM.

KRZYWDA...

Przyjaciele nie tolerują krzywdy: nie krzywdzą się nawzajem i nie zgadzają się, żeby ktoś krzywdził innych w ich obecności.

Kiedy Grzegorz i Joasia dowiedzieli się, że sąsiad bije swojego psa, byli oburzeni. Bardzo współczuli zwierzęciu, więc postanowili znaleźć sposób , żeby mu pomóc. Udali się więc do właściciela, aby z nim porozmawiać, wstawić się za psem i wyjaśnić, że jest on przecież czującą istotą. Niestety sąsiad okazał się bardzo nieuprzejmy, nie pozwolił im dokończyć tego, co mówili, od razu się zdenerwował, obrzucił ich wulgarnymi wyzwiskami i wyrzucił za drzwi."Co za człowiek pełen złości. Sam musiał byc traktowany tak, jak teraz traktuje swojego psa" - pomyślał Grzegorz. Co robić dalej?

Kiedy ochłonęli, wymyślili, że zabiora psa ukradkiem i wywiozą go do azylu w obcym mieście. Tylko jak to zrobić? Maltretowany i wystraszony zwierzak może pogryźć. Poza tym byłaby to kradzież, mogą mieć później przykrości, więc się rozmyślili.W końcu postanowili poradzic się nauczycielki biologii. Ona bez wahania pomogła im powiadomić odpowiednie władze i wkrótce pies został odebrany niezrównoważonemu właścicielowi.

PRZYJACIELE SOBIE UFAJĄ(ZE WSZYSTKICH POWYŻSZYCH POWODÓW)

10 CECH PRAWDZIWEJ PRZYJAŹNI

...ZAUFANIE DO CZŁOWIEKA WYNIKA Z PRZEKONANIA, ŻE DANEJ OSOBIE MOŻNA ZAWIERZYĆ.PRZYJACIELE SOBIE UFAJĄ, PONIEWAŻ SĄ PRZEKONANI O TYM, ŻE MOGĄ NA SIEBIE LICZYĆ, BYĆ WOBEC SIEBIE SZCZERZY, BO KAŻDY Z NICH JEST DYSKRETNY I PRAWDZIWY W RELACJACH Z DRUGĄ OSOBĄ.

...TO UCZUCIE BARDZO MOCNO POWIĄZANE Z WIARĄ, NADZIEJĄ I OPTYMIZMEM.

ZAUFANIE...

Ze wszystkich powyższych powodów przyjaciele sobie ufają.

Grzegorz i Julia przyjaźnili się od dzieciństwa. Traktowali się nawzajem jak rodzeństwo. Julia wiedziała o problemie alkoholowym, z jakim starała się uporać rodzina jej przyjaciela, on z kolei znał szczegóły konfliktu, który doprowadził do rozwodu jej rodziców.Oboje najchętniej spędzali czas ze sobą. Wspierali się w nauce i codziennych obowiązkach, co nie przeszkadzało im godzinami rozmawiać o swoich kłopotach i marzeniach. Jednym z nich był wyjazd na obóz wędrowny w góry. Nie obawiali się, że ich sekrety zostaną ujawnione w nowym towarzystwie, oboje mogli liczyć na dyskrecję.Grzegorz znał Julię - wiedział, że jest dzielna i na pewno nie będzie go wykorzystywać do noszenia swojego plecaka.

A w trudnych chwilach mógł liczyć na jej zrozumienie. Julia również ufała przyjacielowi: wiedziała, że pomoże jej w potrzebie, nie pozwoli skrzywdzić, a do tego bonus - rozmowy z nim będą pogodne i interesujące.Idąc ramię w ramię z łatwością zdobędą najwyższe szczyty i pokonają własne słabości. To będzie bardzo udany obóz!

ROZPOZNAJ ZACHOWANIA BĘDĄCE PRZEJAWEM ZŁEJ PRZYJAŹNI

NA CZYM POLEGA DOBRA PRZYJAŹŃ?

dobra i zła przyjaźń

ROZPOZNAJ ZACHOWANIA BĘDĄCE PRZEJAWEM DOBREJ PRZYJAŹNI

NA CZYM POLEGA ZŁA PRZYJAŹŃ?

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ PRAWDZIWA PRZYJAŹŃ?

PODSUMOWANIE

Jakie cechy ma twój przyjaciel?

Jakim przyjacielem ty jesteś?

Czy przyjaźń jest na zawsze?

CZASAMI TAK...

Los często rozdziela prawdziwych przyjaciół. Wyjeżdżają na różne krańce świata i długo się ze sobą nie widzą. Mogą nawet na jakiś czas zupełnie stracić ze sobą kontakt. Kiedy jednak okoliczności sprawią, że po latach znowu się spotkają, podejmują rozmowę tak, jakby nigdy nie było rozłąki. Nadal świetnie się rozumieją, mimo zupełnie odmiennych życiowych doświadczeń.

Zdarzają się przyjaźnie, które trwają latami. Zaczynają się niekiedy nawet w młodym wieku i są kontynuowane pomimo zmian szkół, studiowania w różnych miastach, załozenia rodziny i przeprowadzek w podążaniu za pracą.

TRWAŁE PRZYJAŹNIE

Tak o swojej przyjaźni opowiada pani w średnim wieku:

Moja przyjaciółka z czasów studiów wyjechała, kiedy miałyśmy po 25 lat. Objechała świat dookoła, a kiedy w Polsce wybuchł stan wojenny, postanowiła zostać za granicą. Wysyłałyśmy sobie czasem kartki świąteczne. Komunistyczne władze dbały o to, aby utrudnić emigrantom kontakty z obywatelami w kraju.Wreszcie Polska odzyskała wolność, więc "uciekinierzy" bez obaw o aresztowanie mogli w końcu przyjechać do ojczyzny. Od wyjazdu mojej przyjaciółki minęło 20 lat. Ze wzruszeniem wspominam nasze pierwsze spotkanie po latach rozłąki. Szłam na nie z niepokojem. Nie miałam pojęcia, czy znajdziemy wspólny język. Jak to będzie? Każda z nas prowadziła zupełnie inne życie, każda niesie bagaż całkowicie różnych doświadczeń.

Znałyśmy się wcześniej tylko 6 lat. Przywitałyśmy się, usiadłyśmy i natychmiast zagłębiłyśmy się w interesującej jak zawsze rozmowie. Potem śmiałyśmy się, że było tak, jakby jedna z nas na chwilę ją przerwała i wyszła do kuchni zagotować wodę na herbatę, po czym wróciła i podjęła przerwany wątek.Tylko, że tę wodę gotowała przez 20 lat

Dzięki czemu ich przyjaźń przetrwała?

Kuba

pani Monika

pani Ewa

Razem z Olkiem chodziliśmy do szkoły sportowej. Wtedy jako jedyny dostałem się do reprezentacji. Na zgrupowaniach poznałem wielu nowych znajomych, spędzałem dużo czasu na treningach. Jednak nie zapomniałem o Olku. Zawsze starałem się znaleźć czas na wspólne spotkania.

Dostałam się na studia na Akademii Sztuk Pięknych. Niestety mojej przyjaciółce się nie udało.Ale nasza przyjaźń przetrwała, bo codziennie do siebie dzwoniłyśmy i rozmawiałyśmy o tym, że nam na sobie zależy.

Moja przyjaźń przetrwała pomimo tego, że urodziłam dziecko i miałam mniej czasu dla swojej przyjaciółki. Ona nie miała jeszcze dzieci, ale była wyrozumiała i kiedy tylko mogłam, zapraszałam ją do siebie albo chodziłyśmy na spacery z moim synkiem.

CZASAMI NIE...

Może do tego dochodzić z różnych względów: z powodu zmiany zainteresowań, przeprowadzki, wyboru różnych szkół, itp.Niekiedy ludzie rozwijają się w różnych kierunkach i powoli oddalają się od siebie.

Zdarza się, że bliski związek z drugim człowiekiem rozluźnia się w miarę upływu czasu.

NATURALNY ROZPAD PRZYJAŹNI

Przykład naturalnego rozpadu przyjaźni:

Dwaj chłopcy, Piotr i Paweł, bardzo się przyjaźnili od kiedy byli mali. Najpierw pasjonowali się dinozaurami, później - klockami lego. Byli nierozłączni.W liceum Piotr zaczął intensywnie grać w piłkę nożną, a Paweł zainteresował się muzyką i zapisał się na lekcje gry na gitarze. Nie mieli już, jak dawniej tyle czasu dla siebie. Spotykali się coraz rzadziej. Piotr dużo trenował i chodził na mecze z kolegami z klubu. Wciąż rozmawiali o treningach i piłkarzach, więc Paweł trochę się nudził w ich towarzystwie.Wkrótce znalazł wspólny język z Markiem, jednym z uczniów ze szkoły muzycznej. Sprawiało im przyjemność rozmawianie o muzyce i wspólne chodzenie na koncerty. Popołudniami dużo razem ćwiczyli, bo we dwójkę jest ciekawiej niż samemu, a potem wygłupiali się i eksperymentowali ze swoimi gitarami.

Nauczyciel zauważył, że poczynili wielkie postępy i ich umiejętności wzrosły. Piotr i Paweł nie przestali się lubić, tylko w naturalny sposób ich drogi się rozeszły.Nie wiadomo, jak będzie w przyszłości. Może kiedy zaczną pracować i założą rodziny, znowu się do siebie zbliżą.Jeśli ma dojść do zakończenia przyjaźni, to najlepiej, aby zdarzyło się to właśnie w taki sposób.

Każdemu człowiekowi zdarzają się też kryzysy: kłopoty w domu, zawiedziona miłość, trudności finansowe. Jak zachowa się przyjaciel, gdy jesteśmy w biedzie? Czy nam pomoże?W dobrej przyjaźni na pewno możemy liczyć na wsparcie. Czasem nawet na pewne poświęcenie.

Kiedy się z kimś zaprzyjaźniamy, wydaje się nam, że ten związek jest na zawsze. To jednak tylko złudzenie. Przyjaźń jest jak kwiat, który trzeba pielęgnować, aby kwitł - jesli zbyt długo nie otrzymuje wody, więdnie.Przyjaźń przypomina też samochód, który bez regularnie dostarczanego paliwa nie pojedzie.Na poczatku zbliżamy się do siebie, poznajemy się nawzajem i odkrywamy podobieństwa. Jest wspaniale. Potem jednak okazuje się, że nie we wszystkim się zgadzamy. Nie wszystko tak samo się nam podoba. To naturalne, ale trzeba się nauczyc o tym rozmawiać i na bieżąco znajdować rozwiązania. Umieć mówić delikatnie, z pełną akceptacją drugiej osoby o sprawach, które się nam nie podobają.

PRZYJAŹŃ ZANIEDBANA

Przyjaźń nie jest dana na zawsze, trzeba ją pielęgnować i dbać o uczucia, nie tylko własne, ale tez drugiej osoby. Dlatego ważne jest, aby nie zapominać o znaczących datach, zapewniać o swoim oddaniu, interesować się ważnymi sprawami, o których zostaliśmy poinformowani.Zachowywać lojalność i dyskrecję, być gotowym do pomocy i czasem nawet do poświęceń.Utrzymać równowagę pomiędzy braniem a dawaniem.Najważniejsze, aby przyjaciele zapewniali siebie na co dzień poczucie akceptacji i podziwiali się nawzajem.

PRZYJAŹŃ ZANIEDBANA

Karolina z Wiktorią przyjaźniły się od dzieciństwa. Chodziły razem do przedszkola, a potem do szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Jednak zdecydowały się na zupełnie różne kierunki studiów na innych uczelniach.Początkowo do siebie dzwoniły i widziały się, gdy wracały do domu na weekendy. Jednak każda z nich poznała nowych znajomych i coraz rzadziej odwiedzała swój dom rodzinny. Na telefonowanie do siebie też miały mniej czasu. W kwietniu Wiktoria zapomniała o urodzinach przyjaciółki. Karolinie zrobiło się przykro z tego powodu, ale szybko o tym zapomniała, bo nowe przyjaciółki urządziły jej imprezę niespodziankę. Kiedy w wakacje dziewczęta miały przerwę w nauce, zajęły się swoimi sprawami: Karolina planowała wyjazd nad morze, a Wiktoria uczyła się na egzamin poprawkowy.

Przykład przyjaźni zaniedbanej:

Kiedy przypadkiem spotkały się w sklepie, obiecały sobie, że zobaczą się po powrocie Karoliny znad morza. Niestety okazało się, że Wiktoria wróciła wcześniej do miasta, w którym studiowała. Zadzwoniła do swojej przyjaciółki, żeby ją odwiedziła. Ta jednak stwierdziła, ze niedługo sama musi wracać na studia i ma jeszcze sporo do zrobienia w domu, bo obiecała mamie, że pomoże jej w remoncie. To wszystko sprawiło, że dziewczęta juz do siebie nie dzwoniły, a jedynie wysyłały życzenia świąteczne. Zarówno Karolina, jak i Wiktoria pozostały w miastach, w których studiowały i znalazły tam pracę. Widywały się tylko przypadkiem, gdy akurat były w rodzinnym mieście. Zawsze wtedy mówiły sobie "cześć", pytały siebie co u nich słychać i obdarzały się serdecznym uśmiechem.

Bardzo często człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego zachowanie kogoś uraża - wystarczy mu o tym powiedzieć. Ukryte, niewypowiedziane żale się kumulują. Wspólnie spędzany czas już tak nie cieszy.Dlatego lepiej mówić i zostać usłyszanym.

Każda przyjaźń szysbko się skończy, jeśli brak w niej równowagi. To znaczy wtedy, gdy jedna z osób zacznie stawiać własną korzyść ponad przyjaźń.Warto zawsze pamiętać, że przyjaźń opiera się na równości partnerów.Niestety wielu ludzi łatwo przyjmuje pozycję dominującą albo żąda dla siebie specjalnych przywilejów. Tacy ludzie szybko orientują się, że drugą osobę można sobie podporządkować. Zaczynają ją wykorzystywać, nie zawsze świadomie i celowo. Skoro ktoś się nie broni, to dlaczego z tego nie skorzystać?Osoba, która czuje się wykorzystana nie powinna milczeć. Może ona stanowczo i grzecznie powiedzieć jak się czuje i że chciałaby zmienić tę sytuację.

Kiedy przyjaźń zamieniasię w wykorzystywanie...

Co należy z tym zrobić?

Bywa też niestety tak, że bliski związek kończy się boleśnie - zdradą. Wtedy zdradzony przyjaciel bardzo cierpi i czuje się skrzywdzony. Nie rozumie dlaczego tak się stało. Niektórzy ludzie nie potrafią być wierni ani lojalni, czy uczciwi. A jeszcze innie nie rozumieją, że o przyjaźń należy dbać i ją pielęgnować. Zachowają się niemądrze, zranią drugiego człowieka i dopiero potem uświadamiają sobie co zrobili. Niektórym jest głupio i wstyd, inni nie biorą odpowiedzialności za swoje postępowanie.Jeśli ktoś nie dochowuje tajemnicy, zabiera cudze rzeczy lub dla popisania się przed grupą wyśmiewa przyjaciela, nic dziwnego, że związek się rozpada.

ZDRADA W PRZYJAŹNI

JAKIE MOGĄ BYĆ KONSEKWENCJE ZDRADY?

DOŚWIADCZAMY NIEPRZYJEMNYCH EMOCJI:STRACH

DOŚWIADCZAMY NIEPRZYJEMNYCH EMOCJI:SMUTEK, ŻAL

DOŚWIADCZAMY NIEPRZYJEMNYCH EMOCJI:ROZCZAROWANIE

KONSEKWENCJEZDRADY

SAMOTNOŚĆ

DOBRZE WIESZ, ŻE NALEZY MÓWIĆ O TYM CO CZUJESZ

WIĘCEJ WIESZ O SOBIE I O INNYCH, LEPIEJ ROZPOZNAJESZ ZACHOWANIA DOBRE I ZŁE

POMYŚL CZY COŚ ZYSKAŁEŚ PRZECHODZĄC PRZEZ TO DOŚWIADCZENIE?CZEGO CIĘ MOGŁO NAUCZYĆ?

CO MOŻESZZ TYM ZROBIĆ?

W ODPOWIEDNIM MOMENCIE POTRAFISZ SIĘ ZE ZWIĄZKU WYCOFAĆ, BO WIESZ, KIEDY KTOŚ CIĘ KRZYWDZI

JESTEŚ TERAZ DOJRZALSZĄ, BARDZIEJ ŚWIADOMĄ OSOBĄ, KTÓRA NIE POZWOLI SIĘ JUŻ ŹLE TRAKTOWAĆ

MASZ TERAZ SZANSĘ NA ZWIĄZEK, KTÓRY DODA CI SKRZYDEŁ I POZWOLI POCZUĆ SIĘ OSOBĄ PODZIWIANĄ I AKCEPTOWANĄ.

IM BARDZIEJ ŚWIADOMIE DOBIERASZ SOBIE PRZYJACIELA, IM LEPIEJ WIESZ NA CZYM PRZYJAŹŃ POLEGA, TYM MNIEJSZE RYZYKO, ŻE DOJDZIE DO KOLEJNEJ ZDRADY.

A NAWET GDYBY DO TEGO DOSZŁO - PRZEŻYJESZ TO.ZA DRUGIM RAZEM NIE BĘDZIE BOLAŁO TAK BARDZO, JAK ZA PIERWSZYM. BO TERAZ MASZ WIĘCEJ SIŁ I MĄDROŚCI.DASZ SOBIE RADĘ!

WARTO PODJĄĆ RYZYKO I SPRÓBOWAĆ ZNOWU SIĘ Z KIMŚ ZAPRZYJAŹNIĆ.

JANEK

MARYSIA

KUBA

MONIKA

RADY DOTYCZĄCEPRZYJAŹNI

Cechy i zachowania utrudniające lub wykluczające przyjaźń

Są ludzie, których zachowanie bardzo utrudnia albo wyklucza zaprzyjaźnienie się z nimi.Takie osoby zagrażają nam, starają się nas kontrolować, żądają czegoś od nas w nadmiarze lub z różnych powodów są tak zajęte sobą, że nie potrafia skupić się na innych.

Są takie osoby, od których po prostu trzeba trzymać się z daleka, bo są niebezpieczne.Stanowią realne, bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, jak również dla majątku i reputacji.Ze względu na rodzaj zachowania można wśród nich wyróżnić trzy podgrupy.

GROŹNI LUDZIE

NAPASTNICY

Poznasz ich po tym, że są agresywni i czesto wulgarni. Wyzywają, obrażają gestami, popychają, biją. Siłą wymuszają posłuszeństwo, bo musi być tak, jak oni chcą. Są bardzo obrażalscy, czesto wyładowują swoją złość na ofierze. Chętnie łączą się w grupy, organizują "ustawki". Ich agresja nie świadczy o sile, przeciwnie - świadczy o słabości.Napastnicy nie potrafią komunikować się ze światem inaczej niz przy użyciu siły i przemocy.

RYZYKANCI

Ci ludzie balansują na granicy bezpieczeństwa lub ją przekraczają. Potrzebują silnych bodźców, aby czuć, że żyją. Mówi się o niektórych z nich, że są "uzależnieni od adrenaliny"Ich zachowanie polegające na łamaniu zasad społecznych i zasad bezpieczeństwa może niekiedy imponować. W oczach potencjalnych naśladowców wydają się być bardzo silni i odważni. Zachęcają innych do towarzyszenia im w przedsięwzięciach zagrażających zdrowiu i życiu. Manipulują zanjomymi, wyśmiewając się z nich, wyzywając od tchórzy, dzieciaków i zarzucając brak męskości.

RYZYKANCI

Wielu takich ryzykantów ginie podczas szalonej jazdy motorem, w wyścigach samochodowych lub doznaje okaleczenia na całe życie w wyniku upadku z dużej wysokości lub wskutek ryzykownego skakania na główkę do nieznanego akwenu.Dlaczego tak postępują? Jest wiele powodów.Niektórzy chca zwrócić na siebie uwagę obojętnych lub odrzucających rodziców. Mają nadzieję, że rodzice zainteresują się nimi, kiedy bedą ich wyciągać z aresztu lub odwiedzać w szpitalu.

RYZYKANCI

Wśród ryzykantów znajdują się też osoby o skłonnościach do autoagresji. Nieświadomie dążą do samounicestwienia. Przesadzają we wszystkim, co robią: jeśli piją, to na umór, jeśli biorą narkotyki, to w zagrażających życiu ilościach. Eksperymentują z dopalaczami, lekami i używkami. Czasem sami się okaleczają i narażają na różne niebezpieczeństwa.

Różnisz się od nich tym, że oni chcą sobie zrobić krzywdę, a Ty - nie. Zapewne chcesz, jak większość młodych ludzi sprawdzać swoje siły, badać możliwości, przekraczać ograniczenia. I to jest w porządku.Uważaj jednak na przywódców takich zabaw. Przyglądaj się im krytycznie, staraj się zachować własny osąd sytuacji i nie trać czujności - czy ta zabawa nadal jest tym, czego oczekujesz?. Czy nie przekroczyła granic rozsądku? Czy to ja chcę tak się zachowywać, czy komuś ulegam?

OSZUŚCI

Oszuści patrzą na Ciebie jak na źródło korzyści. Jesteś dla nich bankomatem, wypożyczalnią, do której nie oddaje się pożyczonych przedmiotów, źródłem informacji, znajomości lub atrakcji. Bez drgnienia powieki narażą Cię na wysokie straty. Jeśli im podpadniesz, zemszczą się. Rozpowiedzą kłamstwa, aby Ci zaszkodzić. Umieszczą w internecie nieprawdziwe informacje o Tobie.

Nie daj się zwieść ich niewinnemu wyglądowi. To nic nie znaczy. Patrz na to, jak się zachowują wobec innych. Obserwuj czy są szczerzy. Szczera twarz pokazuje różne emocje, adekwatne do sytuacji, także złość. "Anielska" buzia ma na stałe przyklejoną świętą minę, nie okazuje złości. Zapewne taki "anioł" boi się, że jeśli pozwoli swojej złości się ujawnić, to już jej nie powstrzyma. Gwałtownie wypłyną z niego wszystkie zduszone w środku nieprzyjemne emocje.Bądź uważny na to, jak się człowiek zachowuje, jak traktuje innych, czy jest pomocny, życzliwy ludziom. Czyli jaki ma charakter. Nie daj się zwieść pozorom.

To osoby, które nie znają pojęcia równości. Zawsze muszą nad kimś górować i kogoś kontrolować. Budują swoje dobre samopoczucie, niszcząc cudze i często odbierając komuś jego prawa i godność. Potrzeba kontroli może się przejawiać na różne sposoby, bardziej i mniej drastycznie.

DOMINANCI

Najgorszy, polegający na przemocy fizycznej omówiliśmy wcześniej, przy okazji charakteryzowania grupy groźnych ludzi (NAPASTNICY).

DOMINANCI

Jest jednak wiele innych, subtelniejszych sposobów narzucania ludziom swojej dominacji. Osoby dominujące:

To przez ciebie...

Bo ty nigdy...

Bo ty zawsze...

Nieustannie stawiają innym zarzuty i ciągle ich obwiniają

Jest z tobą coś nie tak

Nie umiesz

Nie wiesz

Nieustannie krytykują wszystkich i wszystko

Wiesz jaki masz problem?

Powinieneś...

Nieustannie pouczają i udzielają porad

nie dopuszczają do głosu, nie słuchają, bo wiedzą najlepiej

są zawsze najmądrzejsi

wpędzają w poczucie winy

starają się narzucić swoje prawa, zasady

Zawsze wiedzą wszystko lepiej od Ciebie

Muszą ten dobrostan popsuć

Nie mogą znieść, że ktoś dobrze się czuje i jest zadowolony

Sprawiają innym przykrość

jeśli się nie domyślisz o co im chodzi, zostaniesz ukarany złym humorem

twoje uczucia nie mają znaczenia

masz się tego domyślić, więc cała twoja uwaga powinna być na nich skupiona

prawie nigdy nie mówią wprost o co im chodzi

Są obrażalscy

Do tej grupy należą osoby, które czują się niekompletne w jakimś obszarze swojej osobowości. Chętnie wchodzą w związki, które pomogą im te niedobory uzupełnić.Po pewnym czasie druga osoba może się w takiej relacji poczuć wykorzystywana i niedoceniona

LUDZIE POTRZEBUJĄCY DOPEŁNIENIA

Niektórzy ludzie są tak bardzo zajęci sobą, że nie potrafią skupić się na Tobie i Twoich potrzebach. Jesteś dla nich słuchaczem, tłem lub źródłem wsparcia. Wykorzystują Cię, żądając nadmiernej uwagi dla siebie.

LUDZIE BARDZO ZAJĘCI SOBĄ

Są nieomylni, zawsze są w porządku, nie przyznają się do błędów, nie mówią "przepraszam" i obrażają się, jeśli ktoś zwróci im uwagę.

Ciągle się czymś chwalą. Jesteś po to, aby ich podziwiać i dowartościowywać.

Każde zdanie zaczynają od "JA", ciągle opowiadają o sobie, nie interesują się innymi ludźmi. Po chwili stają się nużący.

Są wiecznie niezadowoleni i zarażają Cię swoim nastrojem. Oczekują, że będziesz się czuć tak źle jak oni. Nie możesz być sobą, bo kiedy nie dzielisz z nimi ich przeżyć, zarzucają Ci nielojalność i brak empatii.

Często są żartownisiami, wiecznie się wygłupiają, bo za wszelką cenę chcą być w centrum uwagi. Jednak na dłuższą metę stają się męczący. Okazują się też nieodpowiedzialni i nieprzewidywalni, ponieważ nie traktują życia serio.

Zachowują się niczym król. Wszystko im się należy, nie znają wdzięczności ani słowa "dziękuję". Nigdy nie dość im podziwu i wyrazów zachwytu, są zbyt skoncentrowani na sobie, by docenic tych, którzy ich wspierają.

Już się mnie czepiasz? Daj mi spokój!

Dlaczego sprawiasz mi przykrość?

HA HA HA

hmm...

Przecież takie konkursy są dla dziewczyn. ja w tamtym roku zdobyłam pierwsze miejsce! Wszyscy byli zachwyceni moją pracą!

Jak to w babskim?

Nie żartuj, że wziąłeś udział w takim babskim konkursie!

koniec

Wiesz o tym, że wygrałem konkurs na najładniejszą pisankę?

Adam spotyka Kasię

Co może świadczyć o tym, że Kasia jest "człowiekiem bardzo zajętym sobą"?

Już się mnie czepiasz? Daj mi spokój!

Dlaczego sprawiasz mi przykrość?

HA HA HA

hmm...

Przecież takie konkursy są dla dziewczyn. ja w tamtym roku zdobyłam pierwsze miejsce! Wszyscy byli zachwyceni moją pracą!

Jak to w babskim?

Nie żartuj, że wziąłeś udział w takim babskim konkursie!

koniec

Wiesz o tym, że wygrałem konkurs na najładniejszą pisankę?

Adam spotyka Kasię

W jaki sposób Kasia powinna się zachować?

Już się mnie czepiasz? Daj mi spokój!

Dlaczego sprawiasz mi przykrość?

HA HA HA

hmm...

Przecież takie konkursy są dla dziewczyn. ja w tamtym roku zdobyłam pierwsze miejsce! Wszyscy byli zachwyceni moją pracą!

Jak to w babskim?

Nie żartuj, że wziąłeś udział w takim babskim konkursie!

koniec

Wiesz o tym, że wygrałem konkurs na najładniejszą pisankę?

Adam spotyka Kasię

Samotnicy nikogo nie potrzebują. Mogą byc bardzo mili, jednak Ty oczekujesz większej bliskości i częstszych kontaktów, a oni - nie. Nie chcą się z Tobą bliżej zaprzyjaźnić nie dlatego, że Cię odrzucają. Nie o Ciebie tu chodzi - oni po prostu zawsze byli sami i pragną, aby tak pozostało. Nie chcą lub nie potrafią się zmienić.

SAMOTNICY

....ale jak to?

Cześć Kuba! Miło Cię widzieć!

Właściwie to wpadłam tylko na kilka minut. O 20.00 jest premiera nowego sezonu mojego ulubionego serialu.

Cześć Zuzia! Bardzo się cieszę, że znalazłaś w końcu dla mnie trochę czasu.

Co może świadczyć o tym, że Zuzia jest "samotnikiem"?

....ale jak to?

Cześć Kuba! Miło Cię widzieć!

Właściwie to wpadłam tylko na kilka minut. O 20.00 jest premiera nowego sezonu mojego ulubionego serialu.

Cześć Zuzia! Bardzo się cieszę, że znalazłaś w końcu dla mnie trochę czasu.

W jaki sposób Zuzia powinna się zachować?

....ale jak to?

Cześć Kuba! Miło Cię widzieć!

Właściwie to wpadłam tylko na kilka minut. O 20.00 jest premiera nowego sezonu mojego ulubionego serialu.

Cześć Zuzia! Bardzo się cieszę, że znalazłaś w końcu dla mnie trochę czasu.

PODSUMOWANIE

GDZIE MOŻNA SPOTKAĆ PRZYJACIELA?

POZNAŁEM SWOJEGO PRZYJACIELA DOMINIKA NA KORYTARZU SZKOLNYM W TRAKCIE PRZERWY

POZNAŁAM SWOJEGO PRZYJACIELA KRZYSIA NA SZKOLNEJ STOŁÓWCE

SPOTKAŁEM SWOJEGO PRZYJACIELA NA ZAJĘCIACH DODATKOWYCH W SZKOLE

SPOTKAŁAM SWOJĄ PRZYJACIÓŁKĘ AMELIĘ W SKLEPIE PODCZAS ROBIENIA ZAKUPÓW

JANEK

MAŁGOSIA

ROBERT

OLIWIA

CO NALEŻY, A CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ PODCZAS ZAWIERANIA PRZYJAŹNI?

KIEDY PRÓBUJEMY SIĘ Z KIMŚ ZAPRZYJAŹNIĆ, NIEKTÓRE CECHY NAM W TYM POMOGĄ (PRZYPOMNIJ SOBIE CECHY PRAWDZIWEGO PRZYJACIELA!), A INNE MOGĄ ZRAZIĆ DRUGĄ OSOBĘ I ZAWARCIE PRZYJAŹNI BĘDZIE TRUDNE LUB WRĘCZ NIEMOŻLIWE (cechy i zachowania utrudniające lub uniemożliwiające przyjaźń).

ABY BYŁO CI ŁATWIEJ, PRZEANALIZUJMY KILKA ZASAD DOTYCZĄCYCH ZDOBYWANIA NOWYCH PRZYJACIÓŁ.

Dzwoń i pisz późno w nocy i wcześnie rano.

Zapytaj osobiście, zadzwoń lub napisz, żeby go do siebie zaprosić.

Wydzwaniaj pod numer znajomego i wysyłaj mu wiadomości zbyt często.

Zapytaj czy możesz dostać jego numer telefonu.

Przerwij rozmowę, żeby się przedstawić.

Nie odzywaj się.

Przedstaw się: powiedz jak się nazywasz, do której klasy chodzisz, gdzie mieszkasz.

Dołącz do grupy bez pozwolenia.

Zapytaj czy możesz się przyłączyć do zabawy.

TEGO NIE RÓB

TO RÓB

Nie mów, że było nudno.

Podziękuj za wspólnie spędzony czas.

Wyśmiewaj jego zainteresowania.

Nie odzywaj się, o nic nie pytaj.

Porozmawiajcie o swoich zainteresowaniach.

Upieraj się, że macie robić to co ty chcesz

Na zmianę grajcie w te gry, w które chcecie.

TEGO NIE RÓB

TO RÓB

PRZYPOMINASZ SOBIE CZY TWÓJ KOLEGA LUB TWOJA KOLEŻANKA ZROBILI COŚ Z TEJ LISTY?

OPISZ SYTUACJĘ, GDY INNA OSOBA ZROBIŁA COŚ Z LISTY RZECZY, KTÓRE NALEŻY ROBIĆ.JAK SIĘ WTEDY CZUŁEŚ? DLACZEGO?

OPISZ SYTUACJĘ, GDY INNA OSOBA ZROBIŁA COŚ Z LISTY RZECZY, KTÓRYCH NIE NALEŻY ROBIĆ.JAK SIĘ WTEDY CZUŁEŚ? DLACZEGO?

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit"

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit"

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit"

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit"

john

Mary

charly

Mónica

- THE TEAM -

POINT 2

POINT 1

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat."

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat."

- development -

kiedy przyjaźń zamienia się w wykorzystywanie?

2. Write your title here

Write a subtitle here

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua."

- mind map -

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua."

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua."

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua."

"Lorem ipsum dolor sit amet

- video -

name

name

name

name

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat."

- GALLERY -

name

name

name

name

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat."

- GALLERY -

POINT 2

POINT 1

TERAZ, GDY JUŻ WIESZ CZYM CECHUJE SIĘ PRAWDZIWY PRZYJACIEL, ZASTANÓW SIĘ GDZIE MOŻESZ GO SZUKAĆ

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat."

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit"

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit"

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit"

WARTO PODJĄĆ RYZYKO I SPRÓBOWAĆ

JANEK

MARYSIA

CZAREK

MONIKA

STEP 3

STEP 4

STEP 5

STEP 6

STEP 2

STEP 1

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua."

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua."

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua."

- CHRONOLOGY -

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua."

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua."

- NOTES -

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit"

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit"

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit"

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit"

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ PRAWDZIWA PRZYJAŹŃ?

PODSUMOWANIE

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ PRAWDZIWA PRZYJAŹŃ?

PODSUMOWANIE

  • Name
  • WEB
  • EMAIL
  • PHONE

- contact -