Full screen

Share

start
"Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem."

Księga XII 
polonez
Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

"Pan Tadeusza"

Over 30 million people create interactive content in Genially

Check out what others have designed:

Transcript

start

"Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem."

Księga XII polonez

Obrazy

"Poloneza czas zacząć"

Na czym polegał polonez?

Co to polonez?

Start

Koniec

informacje

Polonez

Polonez jest Polskim tańcem narodowym , dawniej reprezentacyjny taniec dworski wywodzący się z kultury ludowej – stanowi swoiste zwieńczenie ( jako ostatni i najważniejszy etap pracy) „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Taniec ten, odbywający się wedle ściśle określonych reguł, hierarchiczny, można także odbierać jako ostateczne przypieczętowanie ładu, który zapanował w Soplicowie po ostatnim zajeździe na Litwie.

Co to jest polonez?"Pan Tadeusz"

Taniec ten utrzymywany jest w metrum trójdzielnym, tempie umiarkowanym i rytmice ósemkowej z dwiema szesnastkami na „i” pierwszej miary; korowód Par (długi szereg osób posuwających się jedna za drugą), przemieszczając się krokiem dostojnego chodu po liniach krętych i prostych dobieranych przez prowadzącego. Od początku XIX wieku uznawany jest powszechnie za najstarszy taniec narodowy, którego forma kultywowana wśród warstw wyższych stanowiła uszlachetnioną wersję tańców obecnych od wieków w polskim społeczeństwie.

"Pan Tadeusz"

Na czym polega polonez?

Section

rozpoczął taniec, prowadząc Zosię. Czynił to jakby od niechcenia, delikatnie, lecz w pełni świadomie. Czasem zmienia tempo, czasem przepuszcza innych. Równolegle prowadzi jedyny w swoim rodzaju dialog z partnerką - oparty jest on na spojrzeniach i gestach. Można odnieść wrażenie, iż Podkomorzy bawi się z pozostałymi parami, jakie podążają za nim i Zosią. Z łatwością i finezją zmienia kierunek, wprawiając innych w zdumienie. W końcu zaczynają pojawiać się okrzyki: Ach, to może ostatni! patrzcie, patrzcie, młodzi, / Może ostatni, co tak poloneza wodzi! Zosia odziana była w tradycyjny strój ludowy, zaś Podkomorzy miał na sobie czerwony buty, suty pas, do którego przypięta była błyszcząca karabela, oraz konfederatkę z czaplimi piórami. W pląsie podkręcał wąsa, zdejmował i nakładał czapkę, kładł dłoń na rękojeści swej broni. Za prowadzącą parą szły kolejne. W ten sposób tworzył się imponujący mnogością barw i rozbłysków wąż. Zataczał on kolejne koła, a stroje – czy to żołnierskie, czy damskie – przykuwały oczy i mamiły mnóstwem barw. W tym momencie wprowadzony zostaje zręczny kontrapunkt, czyli opis kaprala Dobrzyńskiego Saka. Mężczyzna stoi smutny, wspominając dawne starania o rękę Zosi. Jednak narrator szybko powraca do rozpędzonego korowodu. Żona Tadeusza, w swej zielonej sukni z kwiecistymi zdobieniami, tańczy z radością. Teraz to ona przewodzi ceremonii - Rządząc tańcem, jak anioł nocnych gwiazd obrotem. Podkomorzy już dawno nie dotrzymuje jej towarzystwa, kolejni chętni odbili urodziwą pannę młodą, pragnąc choć przez chwilę stanąć u jej boku. Jednak nie zaprowadziło to chaosu, wszystko wciąż odbywało się w ścisłym porządku. W końcu Zosia staje u boku Tadeusza. Gdy młodzi spotykają się, koło zdaje się być zamknięte. Wtedy panna młoda zakończyła tana i ruszyła do stołu, by nalać gościom kielichy.

Marszałek ceremoni - Wojski,usadził wszystkich przy stole. sędzia wraz z Tadeuszem i zosią zajmowali się gośćmi na dziedzińcu.było pełno rozmaitych potraw.z czasem przybył też maciej dobrzyński , który zjawił sie by ujrzeć armię wojska polskiego.rozpoznał go dąbrowski , pamiętając jego wybryki. na ceremoni stawił się rejent z telimeną , mężczyzna został wyśmiany za swój ubiór ,telimena rozmawiała z hrabią i oznajmiła mu , że jeżeli ten nadal ją kocha , jest gotowa porzucić rejenta i za niego wyjść.Tadeusz rozmawiał z przyszłą żoną (zosią) o daniu wolnosci włościaną (chłopom),gerwazy poszedł i kazał dobrze przemyśleć im tą decyzję ,polecił im uszlachetnienie chłopów , wspomniał również o skarbie , który należał do zosi oraz worku talarów.chwilę później ogłoszono decyzje tadeusza i jego narzeczonej. zaczęły się śpiewy , tańce i świętowanie .nagle wożny podkomorzy krzyknął "poloneza czas zacząć" i

"Poloneza czas zacząć."

Obrazy

Przygotowały :

😊Julia wiśniewska 😊izabela von lonska

Dziękujemy za uwagę

Show interactive elements