Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Temat:

Muzyka wokalna i wokalno-instrumentalna

Muzyka i pieśni istniały już w czasach starożytnych. W dawnych czasach śpiewak był często również kompozytorem, w późniejszych epokach wykonywał melodie napisane przez innych. Towarzyszył mu nieraz akompaniament instrumentu, na przykład lutni (w renesansie), klawesynu (w baroku), a później fortepianu – jak w pieśniach z epoki romantyzmu.

Wielogłosowe pieśni z różnych epok, rodzaje chórów

„Biały i słodki łabędź śpiewa, umierając”

Pieśni mogą być wykonywane również wielogłosowo. Madrygały – utwory na kilka głosów, układane przez renesansowych kompozytorów do najwybitniejszej poezji, wykonywane były przez kilkuosobowe grupy śpiewaków na dworach możnych.

J. Arcadelta Il bianco e dolce cigno

Dawne prawo zabraniało kobietom śpiewać w kościołach. Z tego powodu nie było kościelnych chórów mieszanych (złożonych z kobiet i mężczyzn), lecz wyłącznie chłopięco-męskie. Przez wiele wieków ogromne znaczenie w muzyce kościelnej miały właśnie głosy chłopięce, zwłaszcza soprany. Często zdarzało się, że altem śpiewali nie tylko chłopcy, lecz również mężczyźni. Taki męski alt, dla odróżnienia od kobiecego, nazwano kontratenorem.

Wolfgang Amadeus Mozart, Requiem - Dies irae (czytaj: dijes ire), czyli Dzień gniewu. Jaki aparat wykonawczy słychać w tym utworze?

Praktyka chóralna dawnych epok – chłopcy sopraniści i kontratenorzy

Henryk Mikołaj Górecki, Amen op. 35

Henryk Mikołaj Górecki uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów. Regularną naukę w szkole muzycznej rozpoczął dopiero w wieku 19 lat. Z wyróżnieniem ukończył studia muzyczne i bardzo szybko dał się poznać jako twórca niezwykle oryginalny. Coraz bardziej interesował się muzyką ludową; szczytowym osiągnięciem tego nurtu w twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego jest III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych". Amerykańsko-angielskie nagranie tego arcydzieła przyniosło kompozytorowi światową sławę – sprzedano ponad milion egzemplarzy płyt! Rezultatem połączenia dwóch innych fascynacji Góreckiego – muzyką chóralną i pieśnią sakralną – jest szereg kompozycji kościelnych na chór mieszany, w tym Amen.

Henryk Mikołaj Górecki