Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Temat lekcji:Świat po I wojnie światowej.

Jakie państwa zniknęły z mapy Europy?

Po I wojnie światowej powstały takie państwa jak: Polska, Czechosłowacja, Austria, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Królestwoo SHS (Serbów, Chorwatów i Słoweńców), Finlandia.

Jakie nowe państwa pojawiły się na mapie Europy?

Które państwa poniosły największe straty w czasie I wojny światowej?

Skutki I wojny światowej

Wielka Czwórka

Vittorio Orlando

David LLoyd Georges

Georges Clemenceau

Thomas Woodrow Wilson

Kto decydował o tym jak będzie wyglądał kształt terytorialny świata po I wojnie światowej?

1. Po zakończeniu wojny zwołano konferencję pokojową do Paryża.2. Z każdym z państw centralnych podpisano osobny traktat pokojowy:a) z Niemcami w Wersalu,b) z Austrią w Saint Germain,c) z Węgrami w Trianion,d) z Turcją w Sevres.2. Winą za wybuch I wojny światowej obarczono Niemcy i nałożono na nie 3 rodzaje ograniczeń: terytorialne, gospodarcze i wojskowe.

Przepisz notatkę do zeszytu.

utrata Alzacji i Lotaryngii na rzecz Francji,wysoka kontrybucja w z złocie, zakaz posiadania broni pancernej i ciężkiej artylerii, plebiscyty na spornych terenach,demilitaryzacja Nadrenii, nakaz zniesienia służby wojskowej, pozbawienie kolonii, zakaz łączenia Austrii z Niemcami, Zagłębie Saary pod kontrolą Ligi Narodów, Gdańsk i Kłajpeda - wolnymi miastami.

Zadanie: Podziel wymienione w ramce postanowienia traktatu wersalskiego wobec Niemiec na trzy grupy: dotyczące ograniczeń terytorialnych, wojskowych i gospodarczych. Zaprojektuj tabelkę w zeszycie.

Po I wojnie światowej Niemcy były izolowane w polityce międzynarodowej. Dopiero w 1925 roku wzięły udział w konferencji w Locarno, na której podpisano tzw. pakt reński gwarantujący nienaruszalność granicy między Niemcami, Francją i Belgią.Niemcy odmówiły podobnych gwarancji Polsce i Czechosłowacji.(Polska i Czechosłowacja podpisały jedynie umowy z Francją o pomocy w razie niemieckiej agresji).

Traktat w Locarno - 1925 r.

LIGA NARODÓW

Po zakończeniu I wojny światowej powołano do życia międzynarodową organizację, która miała utrzymać pokój i współpracę na świecie. Nie miała ona jednak żadnych form nacisku i praktycznego działania.Jej siedziba znajdowała się w Genewie.Do Ligi Narodów przystąpiły 44 państwa, ale nie było wśród nich USA.

24 paździenika 1929 r. doszło do największego w historii krachu na nowojorskiej giełdzie. Dzień ten nazwano "czarnym czwartkiem". Był on poczatkiem wielkiego kryzysu gospodarczego. Zapanowała olbrzymia inflacja (spadek realnej wartości pieniądza), spadek produkcji, który pociągnął za sobą bezrobocie.

Kryzys gospodarczy

Program wprowadzony przez prezydenta USA Franklina Delanoo Rosevelta.Celem programu było wprowadzenie reform mających zagwarantować poprawę sytuacji gospodarczej.Przeczytaj w podręczniku (169 s.) jakie działania podjęto.

New Deal - Nowy Ład - 1935 r.

Obejrzyj film.