Sławne polskie kobiety
analuba
Created on March 2, 2021
More creations to inspire you
CIRQUE DU SOLEIL
Presentation
LAYOUT ORGANIZATION
Presentation
TALK ABOUT DYS TEACHER-TEACHER
Presentation
PRODUCT MANAGEMENT IN MOVIES & TV SHOWS
Presentation
ESSENTIAL OILS PRESENTATION
Presentation
VEGETARIANISM
Presentation
EIDIKO JEWELRY
Presentation
Transcript
KRONIKA POLSKICH KOBIET
Tyle kobiet dookoła
Rankiem, gdy zaspane oczy otwieram po trochu, Mama głaszcze mnie po głowie – wstawaj prędzej śpiochu! Babcia kraje chleb, smaruje, krząta się od rana. Z torbą śpieszy listonoszka – Może jest coś dla nas? Sprzedawczyni już się do mnie uśmiecha przez ladę. Znam też dobrze konduktorkę, bo z nią nieraz jadę. W szkole czeka uśmiech pani, mądrej i kochanej. A na przerwie gwar i śmiechy moich koleżanek. Jeśli kaszel mam, gorączkę, jeśli boli głowa, jest w pobliżu pani doktor, pomóc mi gotowa. Tyle kobiet dookoła, starszych, młodszych, małych. Dużo jest ich bardzo dużo w wielkim świecie całym. Mamom, babciom, paniom wszystkim, dalekim i bliskim przesyłamy dziś życzenia na zielonych listkach. Na wiosennych listkach młodych, na wierzbowej bazi: dziś, w Dniu Kobiet, niech się każdej coś miłego zdarzy.
Jest reżyserem m.in takich filmów jak: Gorączka, Dziewczyna ,Akwarius, Niedzielne dzieci, Kobieta samotna.
Agnieszka Irena Holland (ur. 28 listopada 1948 w Warszawie) – polska reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka filmowa i aktorka, reprezentantka nurtu zwanego kinem moralnego niepokoju, dama Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski
Agnieszka Holland
Iga Natalia Świątek (ur. 31 maja 2001 w Warszawie) – polska tenisistka, zwyciężczyni French Open 2020 w grze pojedynczej, triumfatorka juniorskich turniejów wielkoszlemowych: Wimbledonu 2018 w grze pojedynczej oraz French Open 2018 w grze podwójnej dziewcząt w parze z Caty McNally. Jest finalistką juniorskiego Australian Open 2017 w grze podwójnej w parze z Mają Chwalińską oraz złotą medalistką Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2018 w grze podwójnej dziewcząt w parze z Kają Juvan.
Iga Świątek
Irena Kirszenstein-Szewińska (ur. 24 maja 1946 w Leningradzie, zm. 29 czerwca 2018 w Warszawie) – polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich i skoku w dal, a po zakończeniu kariery działaczka krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych; dama Orderu Orła Białego.
Irena Szewińska
Wanda Halina Rutkiewicz-Błaszkiewicz (ur. 4 lutego 1943 w Płungianach, zm. 13 maja 1992 na stokach Kanczendzongi w Himalajach) – polska alpinistka i himalaistka, z zawodu elektronik, jedna z najwybitniejszych światowych himalaistek. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi.
Wanda Rutkiewicz
Utwory: Mendel Gdański, Dym, Miłosierdzie gminy, O krasnoludkach i sierotce Marysi, (cykle Wieczorne pieśni, Na fujarce, Z łąk i pól, Łzy i pieśni, Piosenki i pieśni, Po rosie, Bez echa).
Maria Stanisława Konopnicka z domu Wasiłowska, krypt. i ps. „M. K.”, „K.”, „Ko-mar”, „Jan Sawa”, „Marko”, „Jan Waręż”, „Humanus”, „Ursus”, „Mruczysław Pazurek” polska poetka i nowelistka okresu realizmu, krytyczka literacka, publicystka i tłumaczka. Jedna z najwybitniejszych polskich pisarek w historii . Urodzona 23 maja 1842 w Suwałkach.Od roku 1877 mieszkała w Warszawie. W roku 1903 Konopnicka osiadła w dworku – darze od narodu - położonym w Żarnowcu w pobliżu podkarpackiego Krosna. Zmarła 8 października 1910 we Lwowie. Pochowano ją na Cmentarzu Łyczakowskim, w Panteonie Wielkich Lwowian.
Maria Konopnicka
Irena Stanisława Sendlerowa z domu Krzyżanowska, ps. „Jolanta” – polska działaczka społeczna i charytatywna, członkini PPS i w czasie II wojny światowej kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj. Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu.
Irena Sendlerowa (1910 – 2008) była słynną polską działaczką społeczną pochodzenia żydowskiego. Dzięki zaangażowaniu w przedsięwzięcia patriotyczne zdążyła uratować w czasie II wojny tysiące osób zagrożonych represjami hitlerowskimi.
Irena Sendlerowa
Olga Nawoja Tokarczuk (ur. 29 stycznia 1962 w Sulechowie) – polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 . Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni (Flights) oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015)
Olga Tokarczuk
Utwór Radość pisania
Wisława Szymborska, właśc. Maria Wisława Anna Szymborska-Włodek (ur. 2 lipca 1923 na Prowencie, obecnie część Kórnika , zm. 1 lutego 2012 w Krakowie) – polska poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka; laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996), członkini założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), członkini Polskiej Akademii Umiejętności (1995), dama Orderu Orła Białego.
Wisława Szymborska
Maria Salomea Skłodowska-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – polska fizyk i chemik, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla (1903 , 1911 ). W 1891 Maria Skłodowska wyjechała z Królestwa Polskiego do Paryża, by podjąć studia na Sorbonie (w XIX wieku kobiety nie mogły studiować na ziemiach polskich ); następnie rozwinęła tam swoją karierę naukową.
Maria Skłodowska -Curie