Sławne polskie kobiety
analuba
Created on March 2, 2021
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
BRANCHES OF U.S. GOVERNMENT
Presentation
QUOTE OF THE WEEK ACTIVITY - 10 WEEKS
Presentation
MASTER'S THESIS ENGLISH
Presentation
SPANISH: PARTES DE LA CASA WITH REVIEW
Presentation
PRIVATE TOUR IN SÃO PAULO
Presentation
SUMMER ZINE 2018
Presentation
RACISM AND HEALTHCARE
Presentation
Transcript
KRONIKA POLSKICH KOBIET
Tyle kobiet dookoła
Rankiem, gdy zaspane oczy otwieram po trochu, Mama głaszcze mnie po głowie – wstawaj prędzej śpiochu! Babcia kraje chleb, smaruje, krząta się od rana. Z torbą śpieszy listonoszka – Może jest coś dla nas? Sprzedawczyni już się do mnie uśmiecha przez ladę. Znam też dobrze konduktorkę, bo z nią nieraz jadę. W szkole czeka uśmiech pani, mądrej i kochanej. A na przerwie gwar i śmiechy moich koleżanek. Jeśli kaszel mam, gorączkę, jeśli boli głowa, jest w pobliżu pani doktor, pomóc mi gotowa. Tyle kobiet dookoła, starszych, młodszych, małych. Dużo jest ich bardzo dużo w wielkim świecie całym. Mamom, babciom, paniom wszystkim, dalekim i bliskim przesyłamy dziś życzenia na zielonych listkach. Na wiosennych listkach młodych, na wierzbowej bazi: dziś, w Dniu Kobiet, niech się każdej coś miłego zdarzy.
Jest reżyserem m.in takich filmów jak: Gorączka, Dziewczyna ,Akwarius, Niedzielne dzieci, Kobieta samotna.
Agnieszka Irena Holland (ur. 28 listopada 1948 w Warszawie) – polska reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka filmowa i aktorka, reprezentantka nurtu zwanego kinem moralnego niepokoju, dama Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski
Agnieszka Holland
Iga Natalia Świątek (ur. 31 maja 2001 w Warszawie) – polska tenisistka, zwyciężczyni French Open 2020 w grze pojedynczej, triumfatorka juniorskich turniejów wielkoszlemowych: Wimbledonu 2018 w grze pojedynczej oraz French Open 2018 w grze podwójnej dziewcząt w parze z Caty McNally. Jest finalistką juniorskiego Australian Open 2017 w grze podwójnej w parze z Mają Chwalińską oraz złotą medalistką Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2018 w grze podwójnej dziewcząt w parze z Kają Juvan.
Iga Świątek
Irena Kirszenstein-Szewińska (ur. 24 maja 1946 w Leningradzie, zm. 29 czerwca 2018 w Warszawie) – polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich i skoku w dal, a po zakończeniu kariery działaczka krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych; dama Orderu Orła Białego.
Irena Szewińska
Wanda Halina Rutkiewicz-Błaszkiewicz (ur. 4 lutego 1943 w Płungianach, zm. 13 maja 1992 na stokach Kanczendzongi w Himalajach) – polska alpinistka i himalaistka, z zawodu elektronik, jedna z najwybitniejszych światowych himalaistek. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi.
Wanda Rutkiewicz
Utwory: Mendel Gdański, Dym, Miłosierdzie gminy, O krasnoludkach i sierotce Marysi, (cykle Wieczorne pieśni, Na fujarce, Z łąk i pól, Łzy i pieśni, Piosenki i pieśni, Po rosie, Bez echa).
Maria Stanisława Konopnicka z domu Wasiłowska, krypt. i ps. „M. K.”, „K.”, „Ko-mar”, „Jan Sawa”, „Marko”, „Jan Waręż”, „Humanus”, „Ursus”, „Mruczysław Pazurek” polska poetka i nowelistka okresu realizmu, krytyczka literacka, publicystka i tłumaczka. Jedna z najwybitniejszych polskich pisarek w historii . Urodzona 23 maja 1842 w Suwałkach.Od roku 1877 mieszkała w Warszawie. W roku 1903 Konopnicka osiadła w dworku – darze od narodu - położonym w Żarnowcu w pobliżu podkarpackiego Krosna. Zmarła 8 października 1910 we Lwowie. Pochowano ją na Cmentarzu Łyczakowskim, w Panteonie Wielkich Lwowian.
Maria Konopnicka
Irena Stanisława Sendlerowa z domu Krzyżanowska, ps. „Jolanta” – polska działaczka społeczna i charytatywna, członkini PPS i w czasie II wojny światowej kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj. Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu.
Irena Sendlerowa (1910 – 2008) była słynną polską działaczką społeczną pochodzenia żydowskiego. Dzięki zaangażowaniu w przedsięwzięcia patriotyczne zdążyła uratować w czasie II wojny tysiące osób zagrożonych represjami hitlerowskimi.
Irena Sendlerowa
Olga Nawoja Tokarczuk (ur. 29 stycznia 1962 w Sulechowie) – polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 . Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni (Flights) oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015)
Olga Tokarczuk
Utwór Radość pisania
Wisława Szymborska, właśc. Maria Wisława Anna Szymborska-Włodek (ur. 2 lipca 1923 na Prowencie, obecnie część Kórnika , zm. 1 lutego 2012 w Krakowie) – polska poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka; laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996), członkini założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), członkini Polskiej Akademii Umiejętności (1995), dama Orderu Orła Białego.
Wisława Szymborska
Maria Salomea Skłodowska-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – polska fizyk i chemik, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla (1903 , 1911 ). W 1891 Maria Skłodowska wyjechała z Królestwa Polskiego do Paryża, by podjąć studia na Sorbonie (w XIX wieku kobiety nie mogły studiować na ziemiach polskich ); następnie rozwinęła tam swoją karierę naukową.
Maria Skłodowska -Curie