Full screen

Share

Show pages

kręgowce wodno - lądowe
PŁAZY

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

PŁAZY

Marzena Kieca

Created on February 24, 2021

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

kręgowce wodno - lądowe

PŁAZY

Jan Brzechwa "ŻABA"

Płazy są zwierzętami zmiennocieplnymi, co oznacza, że temperatura ich ciała zależy od temperatury otoczenia. W naszym klimacie z nastaniem chłodów płazy zapadają w stan odrętwienia. Zimują gromadnie w różnych norkach, szczelinach oraz w mule na dnie zbiorników wodnych. Wczesną wiosną stają się znów aktywne.

Zmiennocieplność

traszki

żaby kumaki ropuchy

Na lądzie żyją w miejscach wilgotnych, zacienionych, w pobliżu zbiorników wodnych. Jednak ich cykl życiowy (rozmnażanie się i rozwój) jest ściśle związany ze środowiskiem wodnym.

Płazy są kręgowcami, które jako pierwsze zasiedliły środowisko lądowe. Jednak w pełni nie uniezależniły się od środowiska wodnego. Prowadzą wodno‑lądowy tryb życia, są to zwierzęta dwuśrodowiskowe.

Środowisko życia

Na terenie Polski występuje obecnie tylko 18 gatunków płazów. Z powodu na przykład zasypywania niewielkich stawów, gdzie mogą się rozmnażać, oraz zanieczyszczenia środowiska jest ich coraz mniej. Dlatego wszystkie gatunki płazów w Polsce są objęte ochroną!

Płazy są zwierzętami dwuśrodowiskowymi

Jak oddychają płazy?

Larwy płazów pobierają tlen z wody za pomocą skrzeli. U dorosłych osobników w procesie wymiany gazowej biorą udział skóra i płuca. Powietrze tłoczone jest do płuc przez rytmiczne obniżanie i podnoszenie dna jamy gębowo‑gardzielowej.

Wszystkie dorosłe płazy sa drapieżnikami. Filmik pokazujący jak lepki język płazów

Rozwój żaby trawnej

Okres godowy

Opieka nad potomstwem

Samiec pętówki babienicy owija dookoła tylnych nóg złożony przez samicę skrzek

Płazy wyjście na ląd

Płazy bezogonowe - żaby

Kumaki wydają melodyjne dźwięki, w razie zagrożenia odwracają grzebiet i straszą wroga kolorowym brzuchem

Płazy bezogonowe - kumaki

prowadzą nadrzewny tryb życia. poruszanie po drzewach ułatwiają jej przylgi na palcach, a zielone ubarwienie pełni funkcję maskująca

Płazy bezogonowe - rzekotka drzewna

Jad z gruczołów jadowych znajdujących sie na skórze ropuch częściowo paraliżuje drapieżnika. Ropuchy żyją na lądzie i wiodą nocny tryb życia. Do wody wędrują na czas rozrodu

Płazy bezogonowe - ropuchy

Płazy ogoniaste

Larwy niektórych salamander nigdy nie przeobrażają się w osobniki dorosłe. Aksolotl, którego możesz hodować w akwarium, jest larwą salamandry meksykańskiej. Ma on zdolność rozmnażania się w postaci larwalnej.

Ciekawostka aksolotl meksykański

Płazy są niezwykle użyteczne. Zjadają np. ślimaki i przyczyniają się do naturalnej kontroli ilości szkodników. Liczne płazy są pokarmem dla wielu innych zwierząt wodnych i lądowych. Zanieczyszczenia wód, powietrza i gleby przyczyniają się do wymierania płazów, gdyż są one szczególnie wrażliwe na tego typu czynniki. Inną przyczyna to zmniejszanie się liczby małych zbiorników wodnych, w których mogą się rozmnażać. Żaby masowo giną pod kołami samochodów, gdy w okresie godowym podążają do zbiorników wodnych i pokonują drogi, które przecinają szlaki ich wędrówek. Niektóre płazy, np. pięknie ubarwiona salamandra, padają łupem handlarzy i kolekcjonerów.

Znaczenie płazów i ich ochrona

Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, w którym zwierzęta te objęto ochroną prawną. W Polsce występuje w naturze 18 gatunków płazów i wszystkie podlegają ochronie gatunkowej.

Ochrona płazów

Zadania interaktywne

Filmik pana Karola

Prezentacja powstała w oparciu o: - zasoby Internentu - treści i zdjęcia z podreczników różnych wydawnictw

Dziękuję za uwagę! Marzena Kieca

Next page

genially options