kl.7 Powstanie Stanów Zjednoczonych Ameryki
Aga Nalepa
Created on February 22, 2021
More creations to inspire you
MASTER'S THESIS ENGLISH
Presentation
SPANISH: PARTES DE LA CASA WITH REVIEW
Presentation
PRIVATE TOUR IN SÃO PAULO
Presentation
SUMMER ZINE 2018
Presentation
RACISM AND HEALTHCARE
Presentation
FACTS IN THE TIME OF COVID-19
Presentation
FOOD 1
Presentation
Transcript
Powstanie Stanów Zjednoczonych Ameryki
Notatka z lekcji
1. Terminy: kolonia, konstytucja, bojkot, bostońskie picie herbaty, Kongres, Izba Reprezentantów 2. Daty: 4 lipca 1776 r. - powstanie Stanów Zjednoczonych (Deklaracja niepodległości), 1781 – bitwa pod Yorktown, 1787 r.– uchwalenie konstytucji USA, – pierwszej ustawy zasadniczej na świecie, 3. Przyczyny wybuchu wojny między kolonistami a rządem brytyjskim 4. Najważniejsze etapy walki o niepodległość USA.5. Jerzy Waszyngton pierwszym prezydentem USA. 6. Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski - polscy bohaterowie walki o niepodległość USA.
Izba Reprezentantów – część parlamentu USA (druga, wyższa izba to Senat).
Kongres – parlament USA.
Bostońskie picie herbaty – słynne wydarzenie związane z bojkotem towarów brytyjskich przez mieszkańców Bostonu, polegało ono na zniszczeniu ładunku herbaty, poprzez wyrzucenie go do morza.
Bojkot - unikanie kogoś lub czegoś, protest w celu wywarcia presji (wymuszenia ustępstw).
Konstytucja - (ustawa zasadnicza), najważniejszy akt prawny, który jest źródłem praw w państwie.
Kolonia - posiadłość państwa, znajdująca się poza jego granicami.
Pojęcia
■ Anglia traktowała kolonie jako rynek zbytu i bazę surowcową dla swojego przemysłu: ■ zmuszała do kupowania towarów angielskich, ■ narzucała wysokie cała, opłaty i podatki Nie wolno było kupować towarów z innych statków niż angielskie.
■ Anglia opanowała obszary od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego do Gór Appalachów. ■ powstało tam 13 kolonii brytyjskich. Na czele każdej stał gubernator, ■ w południowych koloniach rozwijały się plantacje bawełny i tytoniu, na których pracowali niewolnicy sprowadzani z Afryki, ■ w koloniach północnych nastąpił rozwój przemysłu metalurgicznego, stoczniowego i spirytusowego.
Sytuacja kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej
Bostońskie picie herbaty
■ koloniści chcieli być traktowani jak inni poddani korony brytyjskiej, ■ chcieli mieć swoją reprezentację w parlamencie angielskim, ■ chcieli mieć wpływ na nakładane na nich podatki i prawa.
Przyczyny wojny o niepodległość USA
■ do pierwszego starcia między kolonistami a wojskami angielskimi doszło pod Lexington w 1775 r., gdy regularna armia próbowała rozbroić milicję.
■ I Kongres Kontynentalny, zwołany przez kolonistów w 1774 r. do Filadelfii potępił represje, ponownie wezwał do bojkotu towarów angielskich i powołał milicję, czyli oddziały samoobrony.
■ Władze angielskie po zatopieniu ładunku herbaty w porcie Boston nałożyły na kolonie represje, które doprowadziły do zjednoczenia się kolonii i wystąpienia przeciwko Anglii, •zamknięto port w Bostonie, •buntowników miały sądzić sądy angielskie, •rozmieszczono 10 tys. żołnierzy angielskich w domach kolonistów na ich koszt.
Jerzy Waszyngton
■ 4.07.1776 r. II Kongres Kontynentalny w Filadelfii uchwalił Deklarację Niepodległości, opracowaną przez Thomasa Jeffersona, w której 13 kolonii ogłosiło powstanie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i ich niepodległość. Na czele milicji obywatelskiej stanął Jerzy Waszyngton.
Wojna o niepodległość USA 4.07.1776 - 1783 r
Uchwalenie Deklaracji Niepodległości
Tadeusz Kościuszko
Kazimierz Pułaski
■ Początkowo oddziały kolonistów ponosiły klęski z regularną armią angielską. Dlatego też koloniści przeszli do wojny partyzanckiej. Do kolonistów przyłączali się ochotnicy z Europy - m.in. Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Pułaski. Do pierwszego wielkiego zwycięstwa kolonistów doszło pod Saratogą (1777).
■ Wojna o niepodległość USA została zakończona podpisaniem traktatu pokojowego w Wersalu w 1783 r. (inaczej - traktat paryski)
■ Anglia prowadziła blokadę morską kolonii. Po stronie zbuntowanych opowiedziały się inne państwa, część utworzyła Ligę Zbrojnej Neutralności (Rosja, Dania, Szwecja, Holandia, Portugalia, Neapol, Sycylia, cesarstwo Habsburgów, Prusy). Trzy państwa: Hiszpania, Francja i Holandia otwarcie wypowiedziały Anglii wojnę. Anglia nie była w stanie walczyć na tylu frontach. W 1781 r. wojska amerykańsko - francuskie pokonały pod Yorktown korpus gen. Corwallisa.
Yorktown 26 IX 1781
■ konstytucja tworzyła z USA państwo federacyjne (składa się z wielu części) o ustroju republiki prezydenckiej, ■ wprowadzała trójpodział władzy zgodnie z zasadami Monteskiusza na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, ■ władzę ustawodawczą miał pełnić dwuizbowy Kongres złożony z Izby Reprezentantów i Senatu, ■ władzę wykonawczą sprawuje prezydent, który pełni funkcje głowy państwa i szefa rządu, ■ władza sądownicza - sprawują ją niezawisłe sądy.
Autorami konstytucji byli: Thomas Jefferson, George Washington, Beniamin Franklin, Alexander Hamilton.
Konstytucja Stanów Zjednoczonych 17.09.1787 r.
- Ograniczenia kolonii w rozwoju gospodarczym, głównie w handlu, doprowadziły do wojny mieszkańców kolonii z Brytyjczykami.
- W 1776 roku ogłoszono Deklarację Niepodległości, która proklamowała powstanie nowego państwa - Stanów Zjednoczonych Ameryki.
- W walkach o niepodległość Stanów Zjednoczonych aktywny udział brali Polacy: Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski.
- W 1787 roku w USA uchwalona została pierwsza na świecie konstytucja.
ZAPAMIĘTAJ