Najważniejsze wydarzenia z historii Polski
Sylwia Pilat
Created on February 16, 2021
More creations to inspire you
BLENDED LEARNING
Presentation
TAKING A DEEPER DIVE
Presentation
WWII JUNE NEWSPAPER
Presentation
AUSSTELLUNG STORYTELLING
Presentation
HISTORY OF THE EARTH
Presentation
3 TIPS FOR AN INTERACTIVE PRESENTATION
Presentation
49ERS GOLD RUSH PRESENTATION
Presentation
Transcript
Najważniejsze wydarzenia i postacie z historii Polski.
- W 966 roku Mieszko I przyjął chrzest za pośrednictwem czeskim. *Nie wiemy, gdzie odbyła się ta uroczystość. Wraz z władcą ochrzczeni zostali członkowie jego dworu i drużyny. Z upływem lat nową wiarę przyjmowała reszta ludności państwa.
Chrzest Polski
- Mieszko I wprowadził Polskę do grona chrześcijańskich państw Europy. W chwili śmierci księcia, w 992 roku, jego władztwo obejmowało Wielkopolskę, Małopolskę, Kujawy, Mazowsze i Śląsk i niemal całe Pomorze.
Mieszko I
- W 1000 roku cesarz Otton III przybył z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie i złożył Bolesławowi Chrobremu wizytę. Spotkanie to zostało nazwane zjazdem gnieźnieńskim.
Zjazd gnieźnieński
- Bolesław Krzywousty zmarł w 1138 roku. Przed śmiercią władcy opracowano statut, który dokładnie regulował kwestię następstwa tronu. Bolesław Krzywousty wprowadził w monarchii Piastów zasadę senioratu.
- Na skutek tej ustawy nastąpił podział na coraz mniejsze księstwa.
- Okres rozbicia dzielnicowego trwał ponad 180 lat.
Ustawa sukcesyjna z 1138 roku
Cytat: Kronika Jana Długosza
Najjaśniejszy królu! Wielki mistrz pruski Ulryk śle tobie i twojemu bratu [...] przez nas heroldów, te dwa miecze w pomoc do zbliżającej się walki,
- Czas 15 lipca 1410 rok.
- Miejsce pola między Grunwaldem, Stębarkiem i Łodwigowem
- Wynik: zwycięstwo wojsk polsko-litewskich.
Bitwa pod Grunwaldem - największe zwycięstwo polskiego średniowiecza
Chcesz widzieć więcej Zobacz film :)
Bitwa pod Grunwaldem
+info
Hołd Pruski- 1525
Hołd był krokiem milowym w stosunkach polsko-krzyżackich, a potem polsko-pruskich, choć należy zauważyć, że pewne podstawowe ustalenia pozostawały niezmienne. Państwo krzyżackie już od roku 1466, w którym zawarto II pokój toruński, było lennem polskim. Hołd pruski ten stan rzeczy jedynie potwierdzał. Każdy mistrz zakonu musiał złożyć hołd królowi polskiemu, choć często się opierał.
Hołd Pruski- 1525
Unia lubelska była to umowa międzynarodowa Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim zawarta 1 lipca 1569 roku na Sejmie w Lublinie.
Unia Lubelska- 1569 roku
- W 1764 roku szlachta wybrała na króla- Stanisława Augusta Poniatowskiego, popieranego przez stronnictwo zwane Familią, dążące do reform przy wsparciu Rosji.
Stanisław August Poniatowski
I rozbiór Polski
Powstanie listopadowe- 1830
Powstanie styczniowie- 1863
1. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. 2.W latach pierwszej wojny światowej (1914-1918) wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej
Odzyskanie niepodległości
- Józef Piłsudski.
Ojcowie Niepodległości
- Polski polityk, przywóca Narodowej Demokracji i autor książek, w których przedstawiał poglądy nacjonalistyczne. Przeciwnik PPS i Piłsudskiego, dążył do współpracy z Rosją- choć zdecydowanie sprzeciwiał się rusyfikacji Polaków.
- Po 1918 roku stałał się pozyskać młodzież dla idei jednonarodowej.
Roman Dmowski
Cud na wisłą-1920
Wybuch II wojny światowej.
1. Gdy Armia Czerwona zbliżyła się do miasta, 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 (godzina W) w Warszawie wybuchło powstanie skierowane przeciwo Niemcom. 2. Po 63 dniach heroicznej walki powstanie zakończyło się klęską.
Powstanie Warszawskie
- W wyniku porozumień sierpniowych w 1980 roku powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy: ,,Solidarność" z Lechem Wałęsą na czele.
Powstanie Solidarności
- Wojciech Jaruzelski ogłosił 13 grudnia 1981 roku w przemówieniu telewizyjnym wprowadzenie stanu wojennego.
Stan wojenny- 1981
- 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo Solidarności otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.
Wybory parlamentarne- 1989
- 1 maja 2004 roku Rzeczpospolita Polska została członkiem Unii Europejskiej.
Wejście Polski do Unii Europejskiej- 2004